Аптечний скандал: Чому Нацгвардія вперто замовляє джгути сумнівної якості

Так вже історично склалося, що мало яка тендерна закупівля в Україні обходиться без скандалу чи, принаймні, спроби цей скандал організувати

Аптечний скандал: Чому Нацгвардія вперто…
Фото: Дмитро Андрощук

Днями стало відомо, що Національна гвардія закупить 15 тисяч індивідуальних медичних аптечок на загальну суму 15,5 мільйонів гривень – повідомлення про намір укласти договір вже опубліковане на ProZorro.

Саме по собі питання наче непримітне та цілком буденне, однак увагу небайдужої громадськості привернула назва фірми, з якою в НГУ планують укласти договір. Це сумновідома компанія "АВ-Фарма", яка була єдиним учасником торгів. Справа в тому, що саме ця фірма раніше фігурувала у скандальній справі про постачання для потреб ЗСУ турнікетів – механічних засобів для зупинки кровотечі.

Взагалі, на початку війни на Донбасі у 2014 році турнікетів в української армії не було як таких – їх заміняв джгут німецького хірурга Фрідріха Августа фон Есмарха, який той винайшов ще у 19 столітті і який рвався ледь не у половині випадків. Про сучасні турнікети бійці лише мріяли і в армії вони з'явились завдяки волонтерам, які почали масово возити їх на передову.

Читайте також: Як військовий парамедик Ольга Омельчук винайшла КОЛЕСО.

Саме волонтерська наполегливість примусила Міноборони почати перехід із 19 до 21 століття, але й цей процес не обійшовся без скандалу. У 2015 році тендер виграла компанія "АВ-Фарма", яка надала Міністерству оборони 30 тисяч турнікетів за 4,5 мільйонів гривень.

Однак військові почали масово скаржитися на турнікети українського виробництва – за їхніми твердженнями, турнікети ламалися, не витримуючи тиску.

Водночас, у Міноборони офіційно заявили, що скарг на "АВ-Фармівські" турнікети не було.

"Під час офіційних досліджень медичною службою міністерства оборони не були виявлені і ті зразки, які подавалися у відповідні лабораторії, які відбиралися, також не було виявлено. Стосовно інформації від офіцерів внутрішньої служби у збройних силах, я такої інформації не отримав", – заявив тоді директор військово-медичного департаменту Міністерства оборони України Андрій Верба.

У свою чергу керівники "АВ-Фарма" запевняли, що волонтери-інструктори навмисно псували турнікети їхнього підприємства, пояснюючи це боротьбою за ринок.

Як би там не було, а у новому замовленні Нацгвардії у складі аптечки також присутні турнікети (офіційна назва – джгут кровоспинний типу "С-А-Т"), які також буде постачати фірма "АВ-Фарма".

Склад індивідуальної аптечки

Щодо складу аптечки, то це досить обмежений і, можна сказати, найкритичніший набір необхідних девайсів. В неї включені лише найважливіші препарати, які допоможуть:

  1. зупинити критичну кровотечу;
  2. відновити дихальний шлях;
  3. знеболити;
  4. перев'язати поранення.

На думку парамедиків з досвідом роботи в АТО/ООС, до яких ми звернулися за консультацією,  до складу аптечки можна було б додати хіба що назо- та орофарингеальний повітровід, але їх використовують переважно медики (не всі бійці вміють ними користуватись), тому для звичайних бійців і така аптечка є цілком прийнятною для надання першої допомоги. Питання лише у якості самих девайсів і препаратів.

До речі, рівно рік тому Нацгвардія вже намагалася замовити аналогічні аптечки і тоді також у тендері переміг той самий постачальник. Однак,  волонтерам-медикам, народним депутатам і іншим небайдужим вдалося добитися скасування тендеру і оголошення нового. Також тоді вдалося добитися нового тесту сумнозвісних турнікетів на державному, ліцензованому згідно з європейськими стандартами підприємстві "Укрметртестандарт".

Як писав тоді керівник 44 Навчального Центру Дмитро Андрощук, усі 10 екземплярів турнікетів з контрольної закупки повністю провалили тест.

"Чотири зразки розірвались при закручуванні (два мокрих, по одному в дизелі та після заморозки до -40), один зразок після нагрівання до +50 деформувався без можливості зафіксувати вороток чи докрутити, п'ять зразків, які залишились, впали більше за силою тиску ніж на 100 мм, що означає: черговий публічний тест-випробовування провалений повністю", – написав він у детальному звіті.

Попри це, цього року Нацгвардія знову визнала переможцем тендеру компанію "АВ-Фарма". Не хочеться й тут шукати "зраду", але все виглядає дуже схожим на те, що комусь вперто хочеться, щоб турнікети для зупинки кровотечі українським бійцям постачала саме ця скандальна компанія.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"