З’їзд в універі, список обраних і прожекти пані-мера: З ким і чим Зе-команда йде до киян

Виступаючи на зборах столичного осередку "Слуги народу", президент Зеленський наполягав: щоб працювати на благо міста не обов’язково бути "корінним". Це правда. А от не порушувати закон навіть в дрібничках – обов’язково. Особливо для партії влади

Політичний оглядач
З’їзд в універі, список обраних і прожек…
Фото: Євген Манженко/Фейсбук

Спочатку про цілком очікуваний скандал. Засідання "слуг" відбулося у внутрішньому дворі червоного корпусу університету імені Тараса Шевченка. Що суперечить статуту вузу та попередженню в.о. міністра освіти Сергія Шкарлета про неприпустимість політичної агітації на території освітніх закладів. Утім, на тлі агітаційних вояжів президента Зеленського регіонами засідання столичного партосередку "зелених" на території головного університету країни виглядає не найбільшим порушенням.

Хто іде в Київраду від "Слуги народу": Плутанина зі списком

Наступний якщо не скандал, то непорозуміння: під час зібрання "слуг" у присутності президента було представлено кандидатів у депутати Київради, але на офіційний Фейсбук-сторінці "СН" оприлюднили дещо інший список. Переважно в ньому всі із названих, однак не у тій послідовності, як оголошували. Перший номер – Євгенія Кулеба, дружина міністра закордонних справ, керівниця ГО "Місто-сад". Вона добре відома у Києві як координаторка створення скверу героїв Небесної Сотні неподалік Михайлівського Золотоверхого монастиря. Другий – юрист і телеведучий каналу "СТБ" Михайло Присяжнюк. А от третя позиція змінилася: на зібранні "слуг" було названо криміналістку Анну Маляр, в офіційному ж варіанті третьою значиться відома в минулому спортсменка Олена Говорова. А Маляр взагалі нема у десятці. Четвертим назвали ще одного колишнього спортсмена, дзюдоїста Георгія Зантараю. Але зараз він зсунувся на 7-му позицію, на четверту ж піднявся Юрій Федоренко, голова ГО "Твердиня", підприємець і правозахисник. П’ятірку замикає букініст Владислав Трубіцин. Він і був названий на цій позиції.

Не виявилося у десятці і названого під час засідання урбаніста Віталія Селика. Зате з’явилася адвокатка Лілія Пашинна, радниця керівника ОП. На восьмій позиції заступник міністра освіти Андрій Вітренко. Також на сцену виходила освітянка Ксенія Семенова, але в десятці тепер її нема, замість неї Вікторія Бурдукова, продюсерка програм "Ревізор". На десятій позиції опинилася колишня міністерка охорони здоров’я Зоряна Скалецька, ім’я якої не називали. Тобто, можна пипустити, що зі списками гралися до останнього.

Тищенко стане головою КМДА?

Та найцікавішою фігурою серед тих, хто учора піднімався на сцену зборів київського партосередку "слуг", був його голова, народний депутат Микола Тищенко. Якщо він буде обраний депутатом Київради, йому доведеться складати мандат народного депутата України. Тобто, Тищенко погоджується на пониження в політичному статусі? Спробуємо припустити, що робиться це на перспективу.

У ЗМІ неодноразово повідомлялося, у тому числі і виключеним із фракції "слуг" Гео Леросом, про непересічну роль Тищенка, кума голови президентського Офісу Андрія Єрмака, у столичних політичних розкладах. Існує версія, що його можуть призначити головою Київської міської державної адміністрації (КМДА). Але не одразу. Спочатку він зайде до Київради, ймовірно очолить фракцію "зелених", та створить більшість з "УДАРом", а після прийняття Верховною Радою нового закону про столицю, де буде узаконено розділення повноважень столичного голови і голови КМДА, Тищенка можуть призначити керувати міськадміністрацією. Це подаватиметься під соусом спільної роботи міського депутатського корпусу, міського голови, мерії та уряду на благо киян.   

Чи буде проти Кличко? Мав би, але наразі загалу невідомо, чи існують у нього попередні домовленості з президентським Офісом про формат співпраці після виборів. Не виключено, що такі домовленості існують і сягають вони далі, аніж цьогорічні місцеві вибори. Втім, це лише припущення.

Обіцянки пані-мера: Старі проблеми і не нові рецепти

Третій цікавий момент – обіцянки кандидатки в мери столиці від "слуг" Ірини Верещук. На думку експертів, вони є популістськими, частина з обіцяного вже робиться і так, частину реалізувати просто нереально. Але виборцям її наміри можуть сподобатися.

Отже, Верещук оголосила про 10 проблем, за вирішення яких вона візьметься перш за все. Проблемою номер один назвала розкрадання місцевого бюджету. Різного роду вибори, мабуть, для того й потрібні, щоб претенденти звинувачували діючу владу у розкраданні бюджетних коштів, обіцяли все і всіх перезавантажити. Тут нічого нового нема, тому переходимо до наступної проблеми – корки на шляхах столиці, названі кандидаткою "заторами". Її пропозиції перехоплюючих паркінгів на в’їздах у столицю та великої окружної дороги також не нові. З приводу окружної треба все дуже добре порахувати, адже на думку багатьох спеціалістів, вона себе не виправдає. До того ж була і залишається проблема виділення землі під таку дорогу, її потрібно вирішувати спільно з депутатським корпусом Київщини. Плюс – передбачити величезні кошти на компенсацію людям, у яких заберуть їхню землю під реалізацію проекту.

Третя проблема, названа Верещук - сміття. Будівництво сучасного сміттєпереробного заводу та реконструкція Бортницької станції аерації – це стара пісня. До слова, Бортницька станція аерації реконструюється. Потроху. Адже на це потрібні величезні кошти, які можна лише позичити у міжнародних донорів. Четверта проблема – соціальна. Верещук вважає, що нинішня влада у столиці імітує захист соціально незахищених верств населення. Аби покращити ситуацію, вона пропонує кошти, вилучені у корупціонерів, спрямовувати на соціальні проекти. Скільки корупціонерів посаджено при "зеленій" владі? Скільки корупційних коштів повернуто до бюджету? Отож.

А ось головна "фішечка" Верещук – вона обіцяє будувати муніципальне житло. Ви вже десь це чули? Так, це обіцянка Леоніда Черновецького ще на виборах 2006 року. Тільки видозмінена: тоді йшлося про муніципальне житло для вчителів, лікарів, міліції, яке мало б перейти у їхню власність після 25 років роботи за фахом у Києві.

Наступна проблема – високі ціни на послуги ЖКП. Як вирішити? Забезпечити зниження тарифів. Як? Такі деталі пані-мер не уточнює. Лише обіцяє капітальну реконструкцію комунальних мереж. Яким коштом? І тут без деталей. Обіцяє Верещук вирішити і транспортні проблеми Києва, закупляти новий комунальний транспорт за гроші, забрані з "корупційних годівничок". Про цей рецепт вже йшлося вище, тому немає потреби знову повторюватися.

Жодних зауважень не викликає її намір збільшувати інклюзивність міського простору. А от до методів боротьби із незаконними забудовами та житловими аферами зауваження є. Вона пропонує зносити незаконні забудови за рахунок тих, хто їх набудував. Однак із цими забудовами все значно складніше, аніж здається. Судові процеси по багатьох тривають десятками років. Допоки вони не завершаться, нікого ні до чого примусити не можна.

Верещук також обіцяє посприяти прийняттю закону, що унеможливить будівельні піраміди. Правильна ідея. Проте "слуги" при владі вже більше року, але про протидію будівельним аферистам чомусь згадали лише перед місцевими виборами.

І остання проблема, про яку казала Верещук – нинішній мер Кличко. Його вона закликає змінити і перезавантажити владу. Цікаво, Єрмак із Тищенком такої ж думки? Судячи ж з останніх соцопитувань, які демонструють дуже високу підтримку киянами Кличка і першість його партії серед учасниць виборів до Київради, з оцінками, даними Верещук діючому меру, виборці не погоджуються. Нагадаємо: за даними соціологічної групи "Рейтинг" очільника міста готові підтримати понад 43% виборців, а Верещук – 6,9%. І наразі вона лише третя за підтримкою кандидатів на посаду столичного голови.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme