Як голосувати на місцевих виборах: Інструкція для виборця

Як проходитимуть вибори, як заповнити бюлетені -  розповідаємо про всі важливі для виборця 

Економічний і політичний оглядач
Як голосувати на місцевих виборах: Інстр…

Depo.ua склав детальну пам'ятку для виборця, яка дозволить освіжити знання про суть прийдешніх виборів і зробити усвідомлений вибір на дільниці.

Кого ми обираємо на місцевих виборах

25 жовтня Україна обиратиме всі горизонталі місцевої влади: від депутатів та голів сільських рад - до мерів на 5 років. В містах, селах і селищах де живе менше 75 тисяч осіб, оберуть голову в один тур, переможцем стане кандидат який набере більшість голосів.

Для того, аби стати мером Києва, Дніпра та всіх міст, що налічують більше 75 тисяч виборців, аби перемогти в першому турі, доведеться взяти більше половини голосів. В іншому разі відбудеться ще другий тур, туди потраплять двоє претендентів, що наберуть найбільше голосів. 

У сільських, селищних та міських громадах, де кількість виборців є меншою за 10 тисяч, депутатів рад оберуть за допомогою багатомандатної мажоритарки: громади будуть поділені на округи і від кожного з таких округів депутатами стануть 2-4 кандидати. Виборці голосуватимуть в традиційному бюлетені, де буде перелік прізвищ. І ті, хто опиняться в групі лідерів за кількістю голосів і отримають мандати. Кількість обраних на кожному такому окрузі визначається при нарізці округів в залежності від кількості виборців.

В громадах, де виборців виявилося більше 10 тисяч, а також на рівні районів і областей система обрання буде більш складною як з точки зору виборця, так і з точки зору підрахунку голосів. Це пропорційна система з відкритими списками, де право на висування кандидатів мають виключно політичні партії. І кожна з партій має представити список своїх кандидатів у кожному окрузі, на який буде розбито громаду.

Виборець отримає бюлетень, в якому буде вказано перелік партій. І обравши свою улюблену, громадянину доведеться також обрати з десятка кандидатів від цієї партії найбільш йому симпатичного та проставити навпроти назви партії особистий номер такого кандидата. Так, в залежності від рівня підтримки конкретної партії відносно партій-конкурентів буде визначено, скільки депутатів з відповідного списку потраплять в раду. А вже кількість голосів за конкретних кандидатів, яких виборці визначатимуть начертанням номерів, визначить, хто саме отримає мандат. В виборчій системі запроваджено захист 1-го номеру списку - аби хтось знизу списку міг "збити" лідера, йому доведеться набрати на 25% голосів більше, аніж цей перший номер.

Для партій встановлено прохідний бар'єр на рівні 5% - якщо політсила не зможе його подолати за кількістю голосів, вона у розподілі мандатів участі не братиме, а її електоральний здобуток буде пропорційно розділено під партіями лідерами. Можна проголосувати лише за партію, але не можна проголосувати лише за кандидата - у випадку, якщо проти партії буде проставлено номер учасника списку, але не буде позначки біля назви партії - бюлетень визнають недійсним.

Вибори сільських, селищних та міських голів процесуально практично не відрізнятимуться від виборів 2015 року, тож розібратись у виборчій документації буде не надто складно.

Обирати будуть і народного депутата

В день місцевих виборів будуть проведені і проміжні вибори народних депутатів в одномандатному виборчому окрузі №208 у зв'язку зі смертю народного депутата Валерія Давиденка (23 травня його знайшли мертвим в його офісі). 

Всього ж на цих виборах балотуються 17 кандидатів в народні депутати.

Хто балотується по вашому округу - як дізнатися

Для цього скористайтеся сайтом ЦВК. На сайті можна уточнити імена кандидатів у виборчих списках до місцевих рад (у тому числі і обласних), списки кандидатів у багатомандатних виборчих округах (територіальні громади від 10 тис.) і кандидатів в мери.

Як заповнити бюлетені на місцевих виборах

ЦВК розробила аж 14 видів типів бюлетенів. Така їхня кількість викликана відмінностями у формі між, скажімо, обранням депутатів тергромад, де проживає до 10 тисяч мешканців і більше. Відрізнятимуться також бюлетені з обрання голів міст, в яких існує поділ на внутрішні райони та без такого поділу.

Зразок бюлетеня з виборів депутатів обласної ради

Зразок бюлетеня з виборів депутатів обласної ради

Основних видів бюлетенів буде шість і вони відрізнятимуться за кольором:

 Кольорова палітра виборчих бюлетенів
Кольорова палітра виборчих бюлетенів

 

Як перевірити, чи є ви у списках

Перед тим, як вирушати на виборчу дільницю за місцем своєї реєстрації 25 жовтня виборцю варто переконатись, що він є у списках. А тим, хто хоче змінити місце голосування - заздалегідь потурбуватись про це. 

Переконатись у тому, що ви є в списках, можна на сайті Державного реєстру виборців - drv.gov.ua. Тут же можна дізнатись про адресу своєї виборчої дільниці. А в разі якихось проблем у списках - подати заяву.

Виборці також мають право тимчасово змінити свою виборчу адресу - у випадку, якщо вони мають на те вмотивовані підстави (перебування на навчанні, у відрядженні, на лікуванні, тощо). 

Як працюватимуть дільниці на місцевих виборах

Традиційно виборчі дільниці в Україні відкриються о 8.00 і працюватимуть у відкритому режимі до 20.00. Після чого двері буде зачинено і члени ДВК почнуть підрахунок.

Єдиний документ, який підтверджує особу для отримання виборчих бюлетенів - це паспорт громадянина України. Ні по іншому документу, ні за іншу особу - проголосувати не вдасться. Згідно з рекомендаціями ЦВК для отримання бюлетеня виборцю слід пред'явити паспорт у вигляді книжечки або ID-карту, а паспорт з програми "Дія" краще не використовувати. Крім того, кожен виборець зобов'язаний прийти в масці і зі своєю ручкою — щоб не користуватися загальними.

На місцеві вибори припадає перевод годинників на зимовий час

Слід не забути, що в ніч перед виборами Україна переходить на зимовий час о 4:00 українці перемістять стрілки своїх годинників на одну годину назад. А ті жайворонки, що забудуть про це і прийдуть на дільницю о 8.00 "за літнім часом" ризикують ще годину померзнути під дверима. Натомість запізнілі голосувальники, що також забудуть про переміщення стрілок годинників, матимуть у своєму розпорядженні на годину більше часу.

Як голосувати хворим на коронавірус і тим, хто в ізоляції

Для хворих, що перебувають у лікарняних стаціонарах, працюватимуть спецдільниці, які заздалегідь сформують і уточнять списки виборців.

У окремих випадках голосування відбуватиметься через виїзні бригади членів ДВК. Вони також обслуговуватимуть і тих хворих, що виявлять бажання голосувати вдома. Але для цього потрібно заздалегідь взяти довідку у свого лікаря про неможливість голосування на дільниці та подати відповідну заяву у ДВК.

Зможуть проголосувати і ті виборці, хто має ознаки застуди чи, навіть, підтверджений діагноз ""COVID-19". Якщо вони самостійно з'являться на дільниці, їм не відмовлять у праві віддати голос, але проведуть окремою процедурою аби максимально знизити ризик зараження інших учасників виборчого процесу.

Докладніше на цю тему читайте також: Вибори під час ковіду. Як проголосувати хворим на коронавірус, з температурою або на самоізоляції

Коли оголосять результати місцевих виборів 2020

Попередні результати виборів будуть відомі вже у понеділок, 26 жовтня. Проте експерти не виключають, що остаточний підрахунок дещо затягнеться через можливі суперечки між кандидатами, які подекуди можуть перейти у площину судових розглядів. 

Також у певній невизначеності перебуватимуть мешканці тих міст, де вибори відбуватимуться у два тури. Другий тур відбудеться за два тижні і після оголошення результатів в таких містах активна фаза виборів 2020 буде завершена.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme