Вибори мера Сум: Чому перемагає Олександр Лисенко і яким буде його третій термін

У Сумах з великою ймовірністю перемагає чинний мер Олександр Лисенко, який зійшовся у другому турі з колишнім заступником голови ОДА Вадимом Акпєровим, висунутим партією "Європейська солідарність"

Економічний і політичний оглядач
Вибори мера Сум: Чому перемагає Олександ…

Depo.ua аналізує складові перемоги лідера перегонів і намагається розібратись, чим відрізнятиметься третя каденція від попередніх.

Штаб Лисенка, який вів паралельний підрахунок голосів, оголосив про перемогу свого кандидата вже за пару годин після закриття дільниць. Його соратники вважають, що він здобув більше 61% голосів, тоді як його суперник трохи не дотягнув до 40%. Схожі дані оприлюднювали і деякі інші місцеві політики, які проводили імпровізований екзит-пол на кількох дільницях.

Акпєров побіжно визнав свою поразку і оголосив, що буде в опозиції до чинного мера під час роботи у міськраді - адже саме так можна трактувати його допис на сторінці колишнього мера Геннадія Мінаєва, який активно підтримував Акпєрова і намагався за допомогою соцмереж переломити ситуацію на користь суперника чинного міського голови.

А мер-батьківщинець тим часом святкує вже третю свою перемогу на мерських виборах.

Вперше він виграв перегони у 2014 році, після того як тодішній мер Геннадій Мінаєв склав повноваження достроково і відмовився від боротьби за мерське крісло.

Через рік, під час чергових виборів, Олександр Лисенко знову здобув перемогу, здолавши Анатолія Єпіфанова від "Волі народу" у другому турі з рахунком 68% проти 29%.

Цього разу результат Лисенка є дещо скромнішим, адже у другому турі він є майже на 10% меншим, аніж п'ять рокув тому. А якщо поглянути на ситуацію з абсолютними числами, то якщо п'ять років тому за нього проголосували майже 50 тисяч містян, то цього року за Лисенка віддали свої голоси майже вдвічі менше виборців - за попередніми підрахунками штабу кандидата - близько 26 тисяч.

Звісно, головною причиною такого результату є низька явка - за цим показником Суми в неділю не дотягнули навіть до 20%. Об'єктивно на явку вплинула загальна політична апатія та COVID-19.

Як вже йшлося у попередніх публікаціях Depo.ua, успіх Олександра Лисенка більшою мірою обумовлений сталістю ядра його електорату - це переважно консервативні виборці, для яких велике значення має форма, а не зміст. Тож популізм і "показуху" можна вважати головним фактором перемоги мера. Тоді як суттєвих структурних реформ протягом останніх років так і не відбулося. І місто, на жаль, програє у порівняннях з іншими, більш успішними обласними центрами по таким показникам, як привабливість для інвестицій, стан системи охорони здоров'я, транспорту та інших.

Олександрові Лисенку також важче буде працювати наступну каденцію, оскільки в нього тепер немає явної підтримки з боку депутатського корпусу. А більшість, з якою йому доведеться працювати, буде неформалізованою через явну політичну суперечливість між учасниками. 

Після виборів 2015 року для створення промерської більшості Лисенку не знадобилося докладати значних зусиль: політичними сателітами мера стали "Самопоміч" та "Свобода", а ситуативними партнерами з перемінним успіхом були колишні регіонали та БПП.

Значна частина фракції "Батьківщини" у міськраді була представлена на посадах у місцевому самоврядуванні, адже всі ключові посади займали і займають саме послідовники Лисенка. Йдеться і про місце секретаря міськради, і про керівництво ключових управлінь та департаментів.

В цій міськраді у Лисенка буде на 5 штиків менше і фракція налічуватиме лише 13 депутатів. Окрім промерської фракції, у міськраді будуть представлені ОПЗЖ на чолі зі згадуваним вище Юрієм Чмирем (9 мандатів), "ЄС" з Акпєровим (9 мандатів), "Слуга народу" (8 мандатів) та "Сила і честь" (3 мандати). Наразі найочевиднішим партнером мера по майбутній коаліції є "Слуга народу". Але вкупі вони з "Батьківщиною" складатимуть досить хитку більшість з 21 депутата.

Тож проводити рішення буде досить непросто. Лисенку доведеться залучати голоси з ОПЗЖ, СіЧі і "ЄС". Хоча Вадим Акпєров і заперечує можливість співпраці з переможцем, в його фракції є так звані "комерційні" депутати, для яких опозиційність не принесе очікуваної користі. І тому вони очікувано "підголосовуватимуть" меру.

Читайте також: Вибори у Сумах. Чому мер лишиться при владі і чи спрацюється він з депутатами

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme