Розділити долю "слуг": Як Кличко, відмежувавшись від Порошенка, ударив сам по собі

"Європейська солідарність" підтримала діючого столичного голову на виборах мера. А от реакція Віталія Кличка на це нагадала фразу Свирида Голохвастова - героя знаменитої комедії "За двома зайцями": "Мы это что-то одно, а вы — что-то другое"

Політичний оглядач
Розділити долю "слуг": Як Кличко, відмеж…

"Сьогодні дізнався про підтримку моєї кандидатури на посаду мера Києва деякими іншими політичними силами. Розумію, що чимало партій сьогодні хочуть, щоб Кличко був їхнім мером. Я ж знову чітко скажу всім: я є і буду мером тільки киян! "УДАР" іде на вибори самостійно. Ми не торгуємось! Будь-яке об'єднання можливе лише навколо інтересів киян. Ми працюємо з киянами і для киян!". Такою була реакція столичного голови на рішення київського осередку партії "Європейська солідарність" підтримати його кандидатуру на посаду мера. Кількома годинами раніше її очільник, нинішній секретар Київради Володимир Прокопів заявив наступне: "Ми підтримуємо діючого міського голову, який реалізовував політичний курс п’ятого президента України".

Можна припустити, що Кличка, або когось із його радників, зачепили саме слова про політичний курс Порошенка, і вони вирішили різко відмежуватися. Проте нашкодили самі собі. По-перше, перед цим Прокопів говорив про децентралізацію, яка суттєво розширила фінансову базу місцевого самоврядування. Децентралізація стала однією з найуспішніших реформ за президентства Порошенка. І Кличко, і мери інших міст реалізовували політичний курс п’ятого президента на децентралізацію. Завдяки чому міські голови, які ефективно господарювали, нині мають високі шанси переобратися.

По-друге, "мер всіх киян", мабуть, забув, що у 2015 році він виборов першість на мерських перегонах як висуванець "Блоку Петра Порошенка – Солідарність". Не "УДАРу", з якого він вийшов 28 серпня 2015 року, а саме партії тодішнього президента. Того ж дня Кличка обрали головою президентської партії. 26 травня 2016 року він оголосив про складання повноважень голови "БПП", проте у Київраді всю її каденцію працювала промерська більшість, основу якої склала "БПП – Солідарність". До неї входять і політичні соратники Кличка. Але останні 5 років у міськраді не було фракції "УДАР". Тому коли у передвиборчих заявах і роликах мер та "ударівці" розповідають, скільки доброго і гарного вони зробили для Києва, це, м’яко кажучи, приписування собі спільних з партією Порошенка здобутків. Адже без підтримки тодішнього президента, без тодішнього уряду та без голосів фракції "БПП – Солідарність" у Київраді у Кличка не було б нинішніх досягнень та нинішнього високого рейтингу.

Мер Києва вжив фразу "ми не торгуємося". У ЗМІ повідомлялося про кілька зустрічей Кличка з Порошенком. Тобто, переговори, іншими словами, політичні торги мали місце. І не висунення "Євросолідарністю" свого кандидата в міські голови, очевидно, стало одним із їх результатів. Учорашня ж недипломатична заява Кличка виглядає не лише як невдячність, вона провокує "ЄС" на хід у відповідь. Скажемо так: у діючого голови вистачає опонентів, які критикують його управлінські здібності, і власними руками нарощувати кількість критиків – помилковий шлях. І це третє пояснення, чому вчора Кличко нашкодив сам собі.

По-четверте, очевидно, радники та піарники мера намалювали шефу неповну картину того, що відбувалося на партійній конференції столичного осередку "ЄС". А там однією з головних тем був захист місцевого самоврядування від спроб "зеленої" влади переписати закон про Київ. Куди хочуть внести пункт про розподілення посад міського голови та голови Київської міськдержадміністрації. Що перетворить втретє обраного мером Кличка (він нині має найвищі рейтинги) на весільного генерала, бо всі фінансові потоки будуть зосереджені в руках очільника виконавчого органу. Якого призначатиме президент.

На відміну від "УДАРу", "Євросолідарність" представлена у Верховній Раді, хай і в якості опозиції, проте здатна протидіяти прийняттю закону, який суттєво звужує самоврядні функції столиці. Учорашній приклад: нардеп з "ЄС" Олексій Гончаренко подав до ВР законопроект, за яким київський міський голова автоматично призначається керівником КМДА. Тож було б політично грамотно, якби градоначальник подякував за підтримку, розділив із партійцями Порошенка занепокоєність щодо наступу на місцеве самоврядування, а далі вже можна розповідати про похід "УДАРу" на вибори та переконувати виборців у перемозі цього проекту. А так Кличко просто позбавляється природного союзника у парламенті. 

Або ж, не виключено, наголошуючи на відсутності торгів, очільник столиці вже доторгувався з Банковою, що його залишать на посаді голови КМДА в обмін на створення більшості зі "слугами". Але тим самим Кличко закопає своє політичне майбутнє, - увійшовши у союз із президентською політсилою він розділить з нею всі її провали. Як показують останні соцопитування, падіння довіри до влади прискорюється. Тому ті, хто малює Кличку райдужні перспективи, мав би розуміти дві прості істини. Перша – якщо рейтинг влади йде донизу, краще триматися в опозиції. Бо коли падатиме, і тебе привалить. А друга – не потрібно плодити собі зайвих ворогів, особливо з кола колишніх союзників. Бо як каже наш мудрий народ "не плюй у криницю, з неї доведеться ще води напитися".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme