Міськрада проти голови: Мери яких міст скоро можуть залишитися без влади

Багатьом мерам українських міст залишилося не довго святкувати перемогу на виборах, адже попереду в них війна з міськими радами, де більшість мандатів отримали не дружні партії. І якщо не вдасться домовитися з ворогами (або буцімто ворогами), новообраний міський голова ризикує сходити у відставку кілька разів за свою каденцію

Міськрада проти голови: Мери яких міст с…

Сьогодні, дуже несподівано для стороннього спостерігача, Львівська міська рада провела перше засідання свого нового скликання, обраного 25 жовтня. Чим поклала початок, не виключено, тривалому конфлікту у міській владі, який може призвести до недієздатності львівського уряду чи навіть висловлення недовіри мерові міськими депутатами.

Сесія міськради без Садового: Що відбувається у Львові

Про такі плани депутатів нової каденції до останнього не було відомо. Ще 19 листопада Львівська міська територіальна виборча комісія (ТВК) призначила першу сесію міськради на 3 грудня. Та раптом о 23:55 (!) у день другого туру виборів міського голови, тобто 22 листопада, ТВК змінила свою постанову і призначила першу сесію на 24 листопада. Підставою для зміни рішення стали скарги депутатів Львівської міськради – представників партії "Європейська солідарність".

Такі новини обурили переобраного у другому турі 22 листопада міського голову Андрія Садового, який заявив, що сесія без голови – це намагання узурпувати владу у Львові. Його заступник Андрій Москаленко написав заяву до поліції про вчинення членами міської ТВК кримінального правопорушення. У Фейсбуці віце-мер пояснив: проведення сесії є маніпуляцією з метою тимчасово залишити Садового без влади. Називає й ініціаторів – начебто вони входять до оточення одного з представників місцевого бізнес-політичного середовища.

Попри застороги з мерії, сьогодні перша сесія новообраної міськради відбулася. Участь у ній взяли депутати від трьох із п’яти фракцій -  "Євросолідарність", "Варта" і ВО "Свобода". Не брали участі в першому засіданні депутати від партії Садового "Самопоміч" і "Голосу". Головував керівник Львівської міської ТВК Ігор Сліпецький. Депутати склали присягу і призначили президію (цікава деталь - у залі засідань ще не встановлені крісла, тож депутати працювали стоячи). Це означає, що із цього дня і до моменту складення присяги мера Андрієм Садовим у столиці Галичини немає міського голови. У цей період депутатам ніхто не заважатиме ухвалювати ті чи інші рішення, зокрема, кадрові – призначити секретаря ради.

Як із цією важливою в системі управління містом фігурою працюватиме мер? Між іншим, звернемо увагу на схему, яка вже давно є типовою для міських рад, де триває протистояння мерів і депутатів. Останні призначають секретаря ради, який фактично і керує містом на противагу голові, який має "печатку" і статус, та не має реальних повноважень. Саме так зайшла в глухий кут ситуація в Чернівцях, де мер Олексій Каспрук (як і деякі його попередники) не міг здійснювати свої функції та зрештою програв вибори. І далеко не факт, що в цьому місті проблеми зникнуть після кампанії-2020: у міській владі й далі існує паритет сил, що блокує розвиток громади.  

Повернемося до Львова. Рішення депутатів, ухвалені за відсутності офіційно визнаного мера, міський голова майже напевне оскаржить. Втім, Садовому не звикати: минулої каденції він уже стикався з опором міських депутатів, що об’єдналися в коаліцію проти нього. І якось із цим жив і працював. Та зараз, коли у Львівській міській раді фактично склалася чужа йому більшість, куди увійшли фракції, що взяли участь у першій сесії, ситуація для Садового може стати вкрай непростою.

Сьогодні переобраний мер назвав "ініціаторів" спроби відібрати у нього владу (каже про представників регіональних політичних і бізнесових груп) і провів паралелі з подіями 2014 року у Верховній Раді:

Не будемо, звичайно, забувати, що депутати міськради, як і мер, теж обрані народом, і міський голова не головний над ними. Приміром, колишній депутат Львівської міськради Ігор Дякович (Українська Галицька партія) у Фейсбуці висловив думку, що в рішенні ТВК і проведенні сесії немає протиріч законодавству. 

Так чи інакше, але в місті Лева вже з перших днів після виборів виник управлінський клінч, здатний негативно вплинути на якість роботи муніципальної влади, заблокувати потрібні для життєдіяльності й розвитку міста рішення та в перспективі призвести до війни взаємних недовір і відставок.

Бурхливий початок роботи місцевої влади у Львові – не поодинока ситуація для поствиборної України. У сусідньому Івано-Франківську також трапилася політична сенсація місцевого рівня: у перший день роботи нової обласної ради у ній сформувалася більшість, до якої увійшли депутати із фракцій "Свобода", "Батьківщина" і "За майбутнє", а також "Платформи громад" і "Слуги народу". "На трьох" розділили й президію: головою облради знову став Олександр Сич від "Свободи", а його заступниками на сесії обрано голову обласної організації "Батьківщини" Василя Гладія і члена-висуванця партії "За майбутнє" Миколу Палійчука (колишнього главу обласної держадміністрації, який після років перебування в оточенні Віктора Ющенка з’явився у сфері впливу Ігоря Коломойського). Натомість фракція "Європейська солідарність", друга за кількістю отриманих від виборців депутатських мандатів, опинилася в меншості. 

Схожі процеси вже спостерігаються чи будуть відбуватися і в інших регіонах. Так, у Харкові, де здатність Геннадія Кернеса реально тримати в своїх руках важелі управління мільйонником поки ставиться під сумнів, потенційно може розвернутися боротьба за його "спадок", якщо незмінний мер таки не відновиться після хвороби.

Одеса: ОПЗЖ намагається сформувати більшість у міськраді

В міськраду Одеси 20 мандатів дісталося партії Труханова "Довіряй ділам", 18 - "ОПЗЖ", по 10 "Слугам" і "ЄС" і 6 "Партії Шарія". І якщо представники "Європейської солідарності" перед виборами підтримали чинного мера, це ще не є гарантією, що вони це робитимуть і в міськраді. При цьому представники "ОПЗЖ" й "Партії Шарія" про свою коаліцію заявили давно. Ходили чутки, що першу сесію міськради, яку довго не могли зібрати і яка відбулася сьогодні, затягували саме "ОПЗЖ", які не можуть зібрати більшість в міськраді, адже навіть з депутатами від "Партії Шарія" їх представництво займає менше половини в раді. Таким чином вони не можуть поставити свого секретаря й торгуються за інші важливі посади".

З ким будуть "слуги" поки також не зрозуміло.

Читайте також - Труханов проти Скорика: Що очікує на Одесу після другого туру виборів

Як мер Черкас Бондаренко миритимиться зі "слугами"

Традиційно цікавим може бути політичне життя Черкас. Там обраний у другому турі мер Анатолій Бондаренко, який на цих виборах після коливань обрав лави партії "За майбутнє", отримав у міськраді не лише велику фракцію своєї партії, але й рівну їй за кількістю мандатів фракцію "Слуги народу". Питання в тому, чи забудуть 8 обраних депутатами членів президентської партії завдані їхньому лідерові черкаським мером особисті обрАзи і судовий позов Бондаренка до Зеленського і чи створять коаліцію, яка працюватиме з мером в унісон. Варіанти є різні, адже склад Черкаської міськради дуже строкатий: депутатами тут стали представники аж семи партій: крім згаданих, це "Євросолідарність" (7 мандатів), "Голос" (6), місцева партія "Черкащани" (5), "ОПЗЖ" і найбільш впливова колись у регіоні "Батьківщина" (по 4 депутати).

Політична самотність мерів Миколаєва і Полтави

Напруженою може стати ситуація в Миколаєві, де переобраний у другому турі міський голова Олександр Сєнкевич (у якого і в попередню каденцію були проблеми щодо співпраці з міськими депутатами) отримає міськраду з переважанням політичних опонентів: "ОПЗЖ" – 17 депутатів, партія "Пропозиція" – 14, "Слуга народу" – 9, по 5 – "ЄС" і "Партія Шарія" та 4 депутати від партії "Наш край". Перспективи нормальної роботи влади у цьому місті залежатимуть від конфігурації коаліції фракцій.

Навряд чи матиме спокійні п’ять років життя Олександр Мамай, міський голова Полтави, якого 2018 року за звинуваченнями в порушеннях законів усунули з крісла мера міські депутати, а 22 листопада цього року полтавці втретє обрали його на цю посаду. Мамай теж, як і черкаський колега, на цих виборах представляв партію "За майбутнє", яка отримала 10 мандатів у новій міськраді. 9 депутатів має "Слуга народу", по 6 – партії "Рідне місто" і "Євросолідарність", по 4 – "ОПЗЖ" і "Партія простих людей Сергія Капліна", 3 – "Свобода". Щоб створити більшість, Мамаєві доведеться домовлятися. Швидше за все, із членами фракції президентської партії та кимось із "молодших партнерів".

Слов'янськ: Опоблок & ОПЗЖ

Переможець виборів мера Слов’янська Вадим Лях, представник "Опозиційного блоку" Ріната Ахметова, має шанс стати "весільним генералом". У новій міськраді політсила, під прапорами якої балотувався Лях, отримала значно менше мандатів за "ОПЗЖ" (14 проти 6). Тобто "Опоблоку" доведеться домовлятися з іншими депутатами, аби утворити більшість і не допустити розхитування позицій мера. Таке вже було на Донбасі, у Сіверськодонецьку, де з 2015 року мер Валентин Казаков не мав своєї більшості і ходив у відставку разів шість протягом п'яти років.

Читайте також - Чому перемога на виборах Вадима Ляха у Слов'янську може стати його поразкою

Із перемогою на виборах міського голови Бердянська Валерія Баранова (партія "За майбутнє") на міську раду чекає час політичної турбулентності: в опозиції до мера перебуватиме депутатська більшість у складі фракцій "ОПЗЖ" (15 мандатів) і "Наш край" (сім мандатів).

Читайте також - Результати другого тура у Бердянську: Чому на курортне місто чекає період політичної турбулентності

Загалом відносини між представниками політичних сил на місцевому рівні переплетені настільки несподівано, що говорити про якісь чіткі ідеологічні імперативи тут не варто. Партії, які є непримиренними опонентами в Києві, десь у регіоні можуть тихцем взаємовигідно співпрацювати, формально або ні, та ухвалювати якісь "цікаві" рішення. Логіка ідеологій тут часто не працює або працює по-іншому, ніж звикли столичні спостерігачі.

У ці дні міжфракційні "шлюби за інтересами" по всій країні лише починають укладатися, тож ми побачимо і проаналізуємо ще багато цікавих новин. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"