Ватний реванш чи швидке забуття: Яким буде майбутнє Партії Шарія після місцевих виборів

В це важко повірити, але партія Анатолія Шарія за результатами місцевих виборів буде представлена у низці місцевих рад півдня і сходу нашої країни. Варто постежити за діяльністю її майбутніх фракцій – можуть сплисти цікаві речі, які розкриють мотивацію кандидатів від блогера

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Ватний реванш чи швидке забуття: Яким бу…
фото: facebook.com/anatolijsharij

Місцеві вибори, які відбулися 25 жовтня 2020 року, серед іншого, запам’ятаються відносним успіхом партійної структури скандального блогера Анатолія Шарія. Саме "партійне обличчя" так і не відвідало Україну під час виборчої кампанії, що не завадило його кандидатам здобути місця депутатів у радах різних рівнів.

Що нажнивував Шарій по Україні

Нагадаємо, партія, про яку суспільство дізналося трохи більше року тому, на парламентських виборах-2019 несподівано стала десятою і випередила таких політичних старожилів, як ВО "Свобода", "Громадянська позиція" чи "Самопоміч". Однак до Ради вона не потрапила, бо з результатом 2,23% не здолала 5-відсотковий бар'єр.

Їхнє ідеологічне спрямування давно відоме. У липні цього року нардеп від "Опозиційної платформи – За життя" Микола Скорик (зараз він вийшов у другий тур виборів мера Одеси, де змагатиметься з Геннадієм Трухановим) не виключив створення коаліції з Партією Шарія в низці новостворених обласних і міських рад. Згодом, на початку серпня 2020 року ОПЗЖ офіційно обрали Партію Шарія як свого основного союзника на місцевих виборах в Україні у 2020 році. Не з доброго дива під час виборчої кампанії Партія Шарія поширювала агітаційні матеріали з картою України без Криму. За що проти партійного "обличчя" СБУ порушила кримінальну справу.

За рік після відносної невдачі на центральному рівні шаріївці "пішли углиб", забезпечивши партії реальну присутність у місцевих владах низки великих українських міст. Проведені 25 жовтня екзитполи показали, що фракції Партії Шарія з’являться у Харківській, Одеській, Миколаївській і Маріупольській та інших міських радах. Ці дані загалом підтверджуються офіційними підрахунками голосів виборчими комісіями, які подекуди ще тривають.

Найвищий показник шаріївців соціологи зафіксували в Одесі – за даними Одеської міської територіальної виборчої комісії, Партію Шарія підтримали 6,82% виборців, які принесли партії 6 депутатських мандатів у міській раді.

Депутатами міськради, за повідомленнями одеських медіа, стали непересічні особистості, причому всі – пов’язані з однією і тією ж персоною з місцевого політичного класу, чинним депутатом облради Віктором Баранським, який на цих виборах став депутатом уже міської ради від ОПЗЖ. Очолив список Шарія в Одесі підприємець Олексій Нагаткін – голова обласної організації партії. Його офіційний вид діяльності – комп'ютерне програмування. Батько майбутнього депутата Олег Нагаткін – співзасновник і голова громадської організації "Право на правду", одного зі спонсорів партії. Депутаткою від Шарія стала бізнесвумен Олена Зефнер, співзасновниця приватної школи "Лідерс" дружини депутата облради Віктора Баранського.  

Третій номер списку Ілля Фрейман – головний режисер телеканалу "Південна хвиля". Канал офіційно належить Володимиру Іванову, а неофіційно, подейкують в місті, – тому ж Баранському. Далі у списку Іван Семчук, охоронець фірми, що належить охоронцеві Баранського Ігорю Батракову, який теж попрацює в міськраді як депутат від ОПЗЖ. П'яте прохідне місце дісталося Ганні Шабановій, що офіційно займається торгівлею продуктами, напоями та сигаретами, а на шостому розташувався директор телеканалу "Південна хвиля" Володимир Іванов.

За даними Київського міжнародного інституту соціології, до Одеської обласної ради увійдуть ті ж самі п'ять партій, що й до Одеської міськради – різниця лише у квотах. За даними екзитполу КМІС, 9,6% виборців віддали голоси Партії Шарія.

Несподівано високим став результат цього проєкту в Маріуполі: 7,90%, що дало їй змогу стати третьою і обійти, зокрема, владну "Слугу народу" та "Силу людей". Партійна фракція у раді цього міста працюватиме у складі 5 депутатів: докторантки, помічника капітана, двох безробітних і робітника.

У Харкові партія набрала 6,55% і посіла, як і в Одесі, п’яте місце. За підрахунками від ТВК, фракція цієї партії у міськраді складатиметься із 7 депутатів. Також фракції шаріївців з’являться у Куп’янській і Чугуївській міськрадах.

П’ятою з результатом 6,4% Партія Шарія стала на виборах до Миколаївської міської ради – це 5 депутатських мандатів. Результат політпроєкту на виборах до міської ради Запоріжжя – 5,2% (це також 5 мандатів), до Краматорської міської ради – 5,9%.

Тепер про неприємні для Анатолія Шарія новини. Прогнозованого деякими аналітиками "взяття столиці" - потрапляння шаріївської партії до міської ради в Києві – не трапилося. Не здобула партія і жодного крісла мера, бо не має у своєму складі помітних лідерів, які б мали шанси претендувати на перемогу в індивідуальній гонці. Тим паче не йдеться про більшість шаріївців у будь-якій місцевій раді.

І все ж у чому секрет нинішнього успіху Партії Шарія? Полягає він у крайній простоті посилів, за допомогою яких ця структура збирає підтримку виборців. До "скарбнички" Шарія впали голоси дезорієнтованих, озлоблених на весь довколишній світ людей, або зваблених простотою тез із відео цього блогера. Це складений із кількох пазлів електорат: і ті, хто розчарувався у "надто угодовській" політиці лідерів ОПЗЖ і "надто повільному рухові до Росії", і колишні виборці Зеленського та його "слуг", невдоволені постійними скандалами довкола влади і відсутністю обіцяного раю тут і сьогодні. Загалом виборців Шарія можна назвати лівими популістами, любителями конспірології з кремлівським "ароматом". Раніше для них існували такі проєкти, як забута вже Прогресивна соціалістична Наталії Вітренко, яка не раз потрапляла до парламенту і місцевих рад Південного Сходу. А зараз у цій ніші працює Партія Шарія.

Голосували за цю партію, можемо припустити, просто як за бренд – особливо не розбираючись, які прізвища під цим брендом потрапляють у місцеву владу. Так, в Одесі кандидати від Партії Шарія не отримали жодного депутатського мандату у територіальних округах: уся шістка майбутніх депутатів пройшли до міськради за результатами голосування за виборчий список у межах єдиного багатомандатного міського округу. Можна припустити, що аналогічна картина мала місце і в решті регіонів, де тріумфували шаріївці.

Підпорка "ОПЗЖ"

Як працюватимуть ці ноунейми у місцевих радах? Вони точно не входитимуть у коаліції з патріотичними силами. У переважній більшості слід чекати на тісне "коаліціювання" шаріївських депутатів з представниками ОПЗЖ. Все інше залежатиме від місцевої специфіки і того набору депутатів, за який (не знаючи навіть, за кого саме голосують) віддали голоси виборці.

Чекати на "ватний" реванш за участі Партії Шарія та її старших союзників утім не варто: ще не настільки слабка центральна влада, щоб частина політиків сходу і півдня відверто демонстрували бажання стати новою редакцією "новоросії". А от різного роду нагоди заробити грошей можуть стати приводами для скандалів – земельних, майнових і так далі.

Чи торгуватимуть голосами шаріївці в радах – покажуть вже перші сесії і "цікаві" питання, які на них розглядатимуться. При цьому можливий продаж голосів шаріївськими депутатами не залишиться без уваги громадськості і неминуче скоротить період життя фракцій цієї партії до однієї каденції. А кілька депутатів у радах, що їх блогер подає як свою перемогу, можуть дрейфувати до більш сильних політичних партнерів. Або повернутися в безвість, звідки вони зараз і виринули на хвилі свідомого і підсвідомого своїх виборців.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme