Пам'ятка виборцю: Як проголосувати на місцевих виборах 25 жовтня

Розповідаємо про всі важливі для виборця нюанси місцевих виборів-2020: коли прийти, як заповнити бюлетень

Економічний і політичний оглядач
Пам'ятка виборцю: Як проголосувати на мі…
Фото: УНІАН

Місцеві вибори є більш складними і громіздкими, аніж вибори президента чи парламенту. Адже кожен виборець отримає не один-два, а цілих п'ять бюлетенів. Ситуація ще більше ускладнюється новою виборчою системою на основі відкритих списків, від чого завдання для сумлінного виборця стало ще тяжчим, адже у бюлетенях доведеться не лише ставити відмітку навпроти уподобаної політичної сили, а й проставляти номер кандидата зі списку цієї партії, який прийшовся вам до душі.

Тож Depo.ua склав детальну пам'ятку для виборця, яка дозволить освіжити знання про суть прийдешніх виборів і зробити усвідомлений вибір на дільниці.

Кого ми обираємо на місцевих виборах

25 жовтня Україна обиратиме всі горизонталі місцевої влади: від депутатів та голів сільських рад - до мерів. Всіх цих достойників ми матимемо за владу протягом наступних п'яти років. Тож важливо не лише зробити правильний вибір, а коректно заповнити бюлетені, щоби ваш голос був зарахований.

Система місцевої влади після складатиметься с кількох рівнів:

- сільські ради (14 006 депутатів) та сільські голови (623 особи);

- селищні ради (10 284 депутати) та селищні голови (428 осіб);

- районні ради (5 366 депутатів);

- міські ради (11 124 депутати)

- районні у містах з районним поділом ради (562 депутати);

- міські голови (370 осіб);

- обласні ради та ради міст з особливим статусом Києва та Севастополя (1780 депутатів).

Голови громад або мери - найбільш ласі на цих виборах посади, за які змагається майже три тисячі кандидатів і конкурс складає приблизно 9-10 претендентів на одне місце.

У великих громадах голів обиратимуть в два тури, в маленьких - в один

Міста, села та селища, де кількість виборців є меншою за 75 тисяч осіб, оберуть свого голову в один тур - переможцем стане кандидат який набере відносну більшість голосів. Тоді як для того, аби стати мером Києва, Дніпра та всіх міст, що налічують більше 75 тисяч виборців, аби перемогти в першому турі, доведеться взяти більше половини голосів. Якщо ж фаворит не дотягне до 50+%, відбудеться повторне голосування – другий тур. Туди потраплять двоє претендентів, що наберуть найбільше голосів. І переможе той, чия електоральна підтримка виявиться більшою.

Ради громад також мають певні відмінності у системі формування, залежно від кількості виборців. Так, у сільських, селищних та міських громадах, де кількість виборців є меншою за 10 тисяч, депутатів відповідних рад оберуть за допомогою так званої багатомандатної мажоритарки. Громади будуть поділені на округи і від кожного з таких округів депутатами стануть 2-4 кандидати. Виборці голосуватимуть в традиційному бюлетені, де буде перелік прізвищ. І ті, хто опиняться в групі лідерів за кількістю голосів і отримають мандати. Кількість обраних на кожному такому окрузі визначається при нарізці округів в залежності від кількості виборців.

До речі, балотування у таких малих, громадах, є єдиною можливістю стати депутатом без партійного "даху" - тут можуть висуватись претенденти, які не є членами жодної партії і яким не потрібно офіційне висунення від якоїсь політичної сили.

В громадах, де виборців виявилося більше 10 тисяч, а також на рівні районів і областей система обрання буде більш складною як з точки зору виборця, так і з точки зору підрахунку голосів. Це пропорційна система з відкритими списками, де право на висування кандидатів мають виключно політичні партії. І кожна з партій має представити список своїх кандидатів у кожному окрузі, на який буде розбито громаду.

Виборець отримає бюлетень, в якому буде вказано перелік партій. І обравши свою улюблену, громадянину доведеться також обрати з десятка кандидатів від цієї партії найбільш йому симпатичного та проставити навпроти назви партії особистий номер такого кандидата.

Так, в залежності від рівня підтримки конкретної партії відносно партій-конкурентів буде визначено, скільки депутатів з відповідного списку потраплять в раду. А вже кількість голосів за конкретних кандидатів, яких виборці визначатимуть начертанням номерів, визначить, хто саме отримає мандат. В виборчій системі запроваджено захист 1-го номеру списку - аби хтось знизу списку міг "збити" лідера, йому доведеться набрати на 25% голосів більше, аніж цей перший номер.

Для партій встановлено прохідний бар'єр на рівні 5% - якщо політсила не зможе його подолати за кількістю голосів, вона у розподілі мандатів участі не братиме, а її електоральний здобуток буде пропорційно розділено під партіями лідерами.

Треба також розуміти, що можна проголосувати лише за партію, але не можна проголосувати лише за кандидата - у випадку, якщо проти партії буде проставлено номер учасника списку, але не буде позначки біля назви партії - бюлетень визнають недійсним.

Вибори сільських, селищних та міських голів процесуально практично не відрізнятимуться від виборів 2015 року, тож розібратись у виборчій документації буде не надто складно.

Які бюлетені будуть на місцеві вибори і як їх заповнювати

Загалом, ЦВК розробила аж 14 видів типів бюлетенів. Така їхня кількість викликана відмінностями у формі між, скажімо, обранням депутатів тергромад, де проживає до 10 тисяч мешканців і більше. Відрізнятимуться також бюлетені з обрання голів міст, в яких існує поділ на внутрішні райони та без такого поділу. Окрему форму бюлетеню передбачено для виборів і депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим.

Зразок бюлетеня з виборів депутатів обласної ради

Зразок бюлетеня з виборів депутатів обласної ради

Проте основних видів бюлетенів буде шість і вони відрізнятимуться за кольором:

- блакитного кольору – з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної ради;

- світло-зеленого кольору – з виборів депутатів районної ради;

- світло-жовтого кольору – з виборів депутатів міської ради;

- світло-сірого кольору – з виборів депутатів районної у місті ради;

- кремового кольору – з виборів депутатів сільської, селищної ради;

- світло-рожевого кольору – з виборів сільського, селищного, міського голови.

 Кольорова палітра виборчих бюлетенів
Кольорова палітра виборчих бюлетенів

Процес голосування: як не втратити голос

Перед тим, як вирушати на виборчу дільницю за місцем своєї реєстрації 25 жовтня виборцю варто переконатись, що він є у списках. А тим, хто хоче змінити місце голосування - заздалегідь потурбуватись про це. 

Переконатись у тому, що ви є в списках, можна на сайті Державного реєстру виборців - drv.gov.ua. Тут же можна дізнатись про адресу своєї виборчої дільниці. А в разі якихось проблем у списках - подати заяву.

Виборці також мають право тимчасово змінити свою виборчу адресу - у випадку, якщо вони мають на те вмотивовані підстави (перебування на навчанні, у відрядженні, на лікуванні, тощо). 

Коли відкриються виборчі дільниці на місцеві вибори і до якої години працюватимуть

Традиційно виборчі дільниці в Україні відкриються о 8.00 і працюватимуть у відкритому режимі до 20.00. Після чого двері буде зачинено і члени ДВК почнуть підрахунок.

Єдиний документ, який підтверджує особу для отримання виборчих бюлетенів - це паспорт громадянина України. Ні по іншому документу, ні за іншу особу - проголосувати не вдасться.

Слід не забути, що в ніч перед виборами Україна переходить на зимовий час о 4:00 українці перемістять стрілки своїх годинників на одну годину назад. А ті жайворонки, що забудуть про це і прийдуть на дільницю о 8.00 "за літнім часом" ризикують ще годину померзнути під дверима. Натомість запізнілі голосувальники, що також забудуть про переміщення стрілок годинників, матимуть у своєму розпорядженні на годину більше часу.

Як голосувати хворим на коронавірус і тим, хто в ізоляції

Слід пам'ятати, що вибори відбуваються у розпал пандемії COVID-19, яка накладає свій відбиток на процедуру голосування. При цьому ознаки хвороби чи, навіть, підтверджений діагноз щодо цієї недуги, не є підставою для позбавлення громадян конституційного права обирати та бути обраним. Тому цього разу доведеться бути більш уважними та обережними, а також підкоритись особливій процедурі волевиявлення, яку ЦВК намагається зробити максимально зручною.

Для хворих, що перебувають у лікарняних стаціонарах, працюватимуть спецдільниці, які заздалегідь сформують і уточнять списки виборців.

У окремих випадках голосування відбуватиметься через виїзні бригади членів ДВК. Вони також обслуговуватимуть і тих хворих, що виявлять бажання голосувати вдома. Але для цього потрібно заздалегідь взяти довідку у свого лікаря про неможливість голосування на дільниці та подати відповідну заяву у ДВК.

Читайте також: Вибори під час ковіду. Як проголосувати хворим на коронавірус, з температурою або на самоізоляції

Зможуть проголосувати і ті виборці, хто має ознаки застуди чи, навіть, підтверджений діагноз ""COVID-19". Якщо вони самостійно з'являться на дільниці, їм не відмовлять у праві віддати голос, але проведуть окремою процедурою аби максимально знизити ризик зараження інших учасників виборчого процесу.

Коли оголосять результати місцевих виборів 2020

Попередні результати виборів будуть відомі вже у понеділок, 26 жовтня. Проте експерти не виключають, що остаточний підрахунок дещо затягнеться через можливі суперечки між кандидатами, які подекуди можуть перейти у площину судових розглядів. 

Також у певній невизначеності перебуватимуть мешканці тих міст, де вибори відбуватимуться у два тури. Другий тур відбудеться за два тижні і після оголошення результатів в таких містах активна фаза виборів 2020 буде завершена.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme