Місцеві вибори в Полтаві: Як "Слуга народу" та ОПЗЖ реанімуватимуть Мамая

Схоже, що основні політичні сили готові злити вибори в Полтаві скандальному меру Олександру Мамаю

Місцеві вибори в Полтаві: Як "Слуга наро…

Олександр Мамай, якого в результаті імпічменту Полтавська міська рада усунула від роботи на посаді мера, готується повернутись у своє крісло. І основні політичні сили, які могли б створити конкуренцію колишньому меру, навпаки створюють кон'юнктуру для його перемоги. Depo.ua аналізує передвиборчі розклади у Полтаві.

Під визначенням "основні політичні сили" ми розуміємо партію Володимира Зеленського, яка поки що зберігає певні електоральні позиції в місті. Та "опозиційну платформу - За життя", яка набирає обертів і до дня виборів обіцяє підійти у гарній електоральній формі. Саме ці сили, зроби вони ставку на вдалих претендентів на мерство, могли б утворити конкуренцію Мамаю, що прагне реваншу після своєї принизливої відставки.

Але схоже, що обидві вирішили поступитись своїми потенціями. І висувають кандидатами в мери недостатньо популярних або низьковпізнаваних персонажів, чия технологічна карта полягає тому, щоб максимально послабити конкурентів і закономірно "злити" другий тур Мамаю.

Шлях Мамая: біографія та компромат на мера Полтави

Олександр Мамай прийшов в політику у середині 2000-х з аграрного бізнесу. Свою першу спробу підкорити крісло полтавського очільника він здійснив у 2006 році. Щоправда, не чекаючи завершення перегонів зняв свою кандидатуру на користь іншого кандидата, який також не зміг перемогти тодішнього фаворита Андрія Матковського.

Натомість вже у 2010 році Мамай зі своєю партією "Совість України" цілком впевнено (61,64%) перемагає на виборах міського голови (через два роки каденції мер змінює партійність на користь Партії регіонів).

Під час наступних виборів, які відбудуться вже після втечі Януковича, у 2015 році, Мамаю, незважаючи на регіональний політичний шлейф, знову вдається перемогти (цього разу його знову висувала партія "Совість України").  Ця перемога була вже не настільки переконливою, як у 2010 році, що виявилося, зокрема, у відсутності надійного тилу в міській раді. Навіть навпаки. Адже незабаром більшість депутатів спалахнула такою великою неприязню до свого голови, що просто не могла дихати без того, аби активно не дошкуляти меру загрозою відставки.

Імпічмент локального масштабу стався у Полтаві у 2018 році, коли більшість депутатів міськради висловили недовіру голові міста і позбавили його повноважень. Після кількох місяців "качелей" зі скасуванням та відновленням рішення про відставку, Мамай нарешті позбувся посади остаточно і був змушений передати справи секретаю міськради Олександру Шамоті.

В 2019-му Олександр Мамай спробував поборотись за депутатський мандат на одному з міських округів Полтави. Але, в руслі тогочасної політичної тенденції, програв висуванцю-ноунейму від "слуг" Дмитру Нальотову.

Головною і безвідмовною електоральною стратегією Мамая є орієнтована на старше покоління виборців благодійність. Гречка та цукор, вважають місцеві спостерігачі, спрацювали і у 2010-му, і у 2015-му. Не виключено, що щедрість кандидата стане аргументом і восени 2020-го. Принаймні, з огляду на зростаючу активність Мамая у питаннях допомоги бабусям, сиротам та іншим соціально незахищеним верствам, своїм електоральним ядром екс-мер ділитись не збирається ні з ким.

Політичним попутником Мамая на цей раз стала партія "За майбутнє" Палиці-Коломойського. Власне, розчищена дорога до крісла перед екс-мером може пояснюватись в тому числі і партнерством з цією групою, яка захотіла та змогла включити Полтаву у свої розклади на майбутні вибори.

Хто іде у мери Полтави від "Слуги народу" 

Зважаючи на досить високий рейтинг Олександра Мамая порівняно з іншими потенційними претендентами, очікувалося, що реальну конкуренцію екс-голові міста зможе скласти лише кандидат, якого підтримає президентська "Слуга народу". Адже партія хоч і втрачає рейтинги, але тим не менш зберігає певну електоральну перспективу у Полтаві. Очікувалося, що у спаринг з боку "зелених" вступить вже згаданий вище нардеп-переможець виборів у 144-му виборчому окрузі Дмитро Нальотов, який протягом року своєї каденції вже встиг дещо обжитись у медійному просторі Полтави та збільшити свою згадуваність на полтавських кухнях.

Натомість кандидатом у мери від "слуг" було обрано полтавського забудовника та власника спортивного клубу "Полтава" Сергія Іващенка, якого разом з командою у перших числах вересня до Полтави приїде представляти особисто президент Зеленський. 

Іващенко є бізнесменом родом з 90-х років, коли він разом з країною здійснював перші кроки на ниві підприємництва. Зараз він консолідував в своїх руках кілька компаній, які займаються високоповерховою забудовою Полтави та околиць. А також здійснюють діяльність у суміжних сферах. 

З електоральних звитяг Іващенка можна відзначити перемогу на виборах до Щербанівської сільської ради, депутатом якої він став у 2017 році. А також досить невдалу спробу поборотись за депутатський мандант - у липні 2019 року, під час позачергових виборів до Верховної Ради України, Сергій Іващенко посів почесне 8-е місце на виборах народних депутатів по 145-му виборчому округу, до якого входить значна частина Полтави, Полтавський та Котелевський райони Полтавщини.

Треба сказати, що у центральному офісі "Слуги народу" цілком виважено підійшли до підбору кандидатури. Виважено - з точки зору того, аби й обличчя зберегти, і в той же час не зіпсувати електоральну картину. Адже при всій поважності, здобутках та потенційних вигодах, такі типажі як Іващенко у надто рідких випадках можуть здобути перемогу. Особливо в таких містах як Полтава, де симпатії виборця переважно на боці кандидатів, чия незупиненна харизма переважає над діловими та людськими якостями.

Від ОПЗЖ в мери Полтави висунули колишню "регіоналку"

Ще одна політична сила, чия позиція могла б суттєво вплинути на результат виборів - ОПЗЖ - також вирішила не ставати на шляху Мамая. Нардеп Ілля Кива, якому доручено наглядати за Полтавою від партії, представив кандидатуру Оксани Деркач. Висуваниця Партії регіонів, вона працювала секретарем Полтавської міськради під час першої мерської каденції Олександра Мамая. Після розпаду ПР перейшла у місцевий "Рідний дім", який залишила у 2018 році. І ось зараз "вспливла" в ОПЗЖ.

"Наша партія довірила роль відродження Полтави жінці, людині, у якої є досвід, совість, любов і бажання творити, - це те, чого так не вистачає місту. Я вірю, що Оксані Деркач вдасться вдихнути життя в це місто. Це той шлях, яким ми пройдемо пліч о пліч, заради майбутнього нашої країни, наших дітей. Я вірю, вона переможе. Ми відчуваємо підтримку і довіру людей, значить перемога і досягнення миру стають ближчими для нашої країни", – заявив Кива під час презентації кандидатки.

Екс-регіоналка між тим, не є особливо популярною і впізнаваною фігурою у Полтаві. Її прізвище не фігурує у жодних рейтингах на посаду мера. А тому вибір керівництва ОПЗЖ є досить незрозумілим, якщо оцінювати його з позиції партії, що стрімко збільшує популярність в регіоні і має шанс здобути більше 10% голосів виборців.

Водночас Деркач є цілком вдалим технічним кандидатом для Мамая, адже у першому турі вона відтягуватиме голоси від конкурентів Мамая, а в другому турі, раптом у нього потрапить, абсолютно впевнено програє висуванцю від "За майбутнє".

В колах полтавських журналістів впевнено говорять про домовленіть між Мамаєм та ОПЗЖ про спільну стратегію на місцевих виборах. І навіть критична риторика Киви, який періодично називає Мамая недобрими словами, є окозамилюванням. Яке, втім, не стає кандидату у мінус.

Місцеві конкуренти Мамая

З числа потенційних конкурентів Олександра Мамая, які в тій чи іншій мірі можуть сподіватись на вихід у другий тур, слід відзначити екс-губернатора області Олександра Удовиченка, екс-мера Полтави Андрія Матковського, та екс-нардепів Сергія Капліна та Юрія Бублика.

Досвідчений господарник Удовиченко, який по кілька років керував Полтавщиною за президентств Кучми та Януковича, нині є лідером партії "Рідне місто", з якою спробує зайти і в міську, і в обласну ради. Удовиченко цілком міг би позмагатись з Мамаєм у другому турі. Але з огляду на щільну конкуренцію в таборі "білосиніх господарників", потрапити туди йому буде досить важко.

Мер Полтави 2006-10 років Андрій Матковський братиме участь у виборах разом з Батьківщиною". Але розраховує він, схоже, не стільки на перемогу в мерських перегонах, а на заведення у міськраду своєї фракції.

Лідер "Партії простих людей", який ще зовсім недавно намагався підкорити Україну політичними виставами "а-ля Жириновський" Сергій Каплін нині зосередився на Полтаві. Він всерйоз намагатиметься протистояти Мамаю. Але, схоже, його політичного капіталу недостатньо, аби розраховувати на перемогу. Хоча пару депутатів в міськраду, не виключено, Капліну і вдасться завести.

У випадку, якщо Олександрові Мамаю таки вдасться комбінація яку він задумав і пробує реалізувати, його наступна каденція також не обіцяє бути аж надто простою. Адже адекватної більшості в міськраді в його руках не буде, а свою політику доведеться реалізовувати шляхом різної глибини компромісів зі своїми політичними супротивниками, багато хто з яких брав участь у його поваленні у 2018 році. 

Читайте також: Місцеві вибори у Полтаві: Чи зупинять "слуги" реванш ексмерів

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"