Коронавірус і рейтинги: Чи підпишуть "слуги" собі вирок перенесенням виборів

Знов активізувалися розмови про можливе перенесення місцевих виборів через зростання захворюваності на COVID-19. У цей же час головний санлікар Віктор Ляшко анонсував продовження карантину до Нового року

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Коронавірус і рейтинги: Чи підпишуть "сл…

Відповідні розмови то затихають, то поновлюються ще з літа – залежно від стадії, в якій перебувають політичні процеси в країні та куди рухаються інтереси основних гравців. Зі збільшенням кількості інфікованих у країні, тема "чи скасують місцеві вибори" знову актуалізувалася. Причому завдяки самим "слугам". Але про все по порядку.

Політичний експерт Андрій Смолій на своїй сторінці у Фейсбук повідомив: у Зеленського серйозно розглядають скасування виборів 25 жовтня у зв‘язку з коронавірусом. Начебто в Офісі президента про це говорять від початку вересня (коли епідемія вірусу в Україні почала набирати загрозливих масштабів), проте всерйоз таку вірогідність не розглядали. Зараз же, за даними джерел автора публікації, така ідея розглядається, і рішення буде прийнято найближчими днями: воно начебто узгоджується з олігархами і групами впливу перед можливим внесенням на розгляд Верховної Ради.

В унісон про те ж написав і анонімний Телеграм-канал Легітимний:

 

Якщо згадані повідомлення відповідають реальному стану речей і такий варіант дійсно опрацьовується Банковою, це стало би грубим порушенням Конституції України. Нагадаємо давнє, від 10 червня 2009 року, рішення Конституційного суду України, в якому зазначено, що "строки проведення виборів є важливим інститутом гарантії реалізації виборчих прав громадян. Скасування виборів до органів місцевого самоврядування чи перенесення строків їх проведення з підстав, не передбачених законом, є порушенням цих прав громадян".

Карантин, яким би жорстким він не був, підставою для перенесення виборів не є. Єдиною законною підставою може бути запровадження надзвичайного стану по всій країні. Про це заявляли і в Центральній виборчій комісії.

Щоб перенесення дати голосування відбулося в межах закону, Радбез або, в разі епідемії, уряд має внести президенту пропозицію запровадити в межах країни надзвичайний стан. Глава держави повинен переадресувати цю ініціативу парламенту, а той має затвердити відповідний указ президента або відмовити Зеленському. З огляду на сьогоднішню ситуацію в Раді, де у Банкової немає стійкої більшості, навряд чи депутатський корпус підтримає таке рішення.

Надзвичайна ситуація в умовах запровадження карантинних обмежень приводом для перенесення виборів бути не може, роз’яснили у ЦВК. Іще навесні про те, що про перенесення місцевих виборів не йдеться, бо для цього потрібно змінювати Конституцію, говорив спікер парламенту Дмитро Разумков.

Заяви інших чиновників, навіть високопоставлених, про можливість відтермінування місцевих виборів не варто сприймати всерйоз. У цей ряд можна поставити, до прикладу, зроблене в серпні припущення головного санітарного лікаря України Віктора Ляшка, який заявив: якщо половина території країни опиниться в "червоній" зоні карантину, це може бути підставою для перенесення місцевих виборів.

У разі, якщо б оточення президента Володимира Зеленського справді зважилося на такий крок, це створило б ситуацію порушення владою Конституції і законів нашої держави. Що за певних обставин може слугувати сигналом опонентам цієї влади до початку процедури імпічменту чинного президента.

Та поки що сигнали з Банкової, не дають підстав чекати на такий крок влади, що загрожує дуже непередбачуваними наслідками. Не сприймуть цього і західні партнери України, з якими Зеленський, попри непослідовність дій своїх і його команди на внутрішній арені, поки намагається вибудовувати нормальні стосунки.

Разом із тим, відкритим залишається питання: чи не тримають усе ж "слуги" в голові як запасний варіант сценарій уникнення за допомогою переносу виборів провалу, який прогнозують їм за результатами нинішньої кампанії багато соціологів, експертів і політиків?

Новий імпульс відповідним чуткам і версіям надав один із яскравих представників ЗЕ!команди, нардеп Олександр Качура, написавши у своєму Телеграм-каналі, що місцеві вибори в Україні, призначені на 25 жовтня, можуть бути перенесені через стрімке зростання хворих на коронавірус. Мовляв, через епідемію на виборах буде низька явка, що поставить під сумнів їхню легітимність. У такому разі, вважає депутат, "нам (владі – Ред.) доведеться зібрати волю в кулак і, за рекомендацією РНБО, парламент буде змушений ввести надзвичайний стан і, отже, жорсткий карантин".

 

Вплив подібних заяв не варто применшувати. Скільки б не говорили тепер представники влади про відсутність у них подібних намірів, - Качура своє слово сказав. І чимало політичних гравців почали це коментувати саме в контексті намагання "слуг" відсунути в часі свій можливий програш у боротьбі за місцеву владу.

Таке враження, що в штабі "слуг" не розуміють, що чим більше спікери від влади говорять про можливість відтермінування нинішніх перегонів, тим глибше просідатимуть рейтинги президентської політсили. І тим потужнішою ставатиме критика з боку опозиції всіх кольорів, яка розраховує за результатами цієї кампанії почати своє повернення на політичних Олімп у загальнодержавних масштабах. Опозиція може навіть виграти від подібних чуток і взяти якісь зайві чи незайві відсотки на розмовах про слабкість влади.

Тому з такими висловлюваннями представникам команди президента варто би бути більш стриманими. Бо й справді, якщо вони об’єднають проти себе значну частину політичного класу, який заручиться підтримкою громадян, невдоволених загрозою другого закриття країни на жорсткий карантин, навесні у нас може бути і повне перевантаження влади.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme