Другий тур місцевих виборів: "ОПЗЖ" підсилюється, "слуги" підтримали "Свободу", виборці в апатії

Голосування в другому турі мерських виборів 15 листопада, продемонструвало вкрай низьке бажання виборців брати участь у обранні своєї влади, підсилення позицій "ОПЗЖ" і здатність партії влади робити не притаманні їй тілорухи

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Другий тур місцевих виборів: "ОПЗЖ" підс…
фото: УНІАН

У другій частині дійства під назвою "місцеві вибори-2020" громадяни обирали міських голів Одеси, Луцька, Херсона, Сум, Краматорська, Кам’янця-Подільського й Українки, що на Київщині. Практично всюди була зафіксована вкрай низька явка виборців. Цей показник не дотягнув і до 25%: іншими словами, голів учора обрав лише один із чотирьох жителів міських громад.

Експерти кажуть, що чекали на такий результат: кількість виборців, які голосують у другому турі, зазвичай суттєво менша за чисельність учасників туру першого. Вплинути на людей психологічно могли запроваджені карантинні обмеження. Не виключено й те, що люди не побачили принципової різниці між кандидатами, чи не знайшли свого серед пар учасників другого туру, тому не захотіли піднятися з диванів і вийти на листопадовий холод. Також далася взнаки й апатія, яка знов накриває чималу частину українців після того, як не збулися їхні надії на прихід до влади "нових облич". Коли виборці-"центристи", що не мають чітких ідеологічних принципів, не побачили швидких результатів "електоральної революції-2019" від Зеленського, вони повернулися до свого традиційного стану байдужості до політики і заглибленості в повсякденні побутові питання.

Нагадаємо результати виборів та прослідкуємо за основними тенденціями, про які можна судити за даними екзитполів і паралельних підрахунків голосів.

Отже, в Одесі обидва кандидати на міського голову, чинний мер Геннадій Труханов і представник "Опозиційної платформи – За життя" Микола Скорик, у перші ж хвилини після завершення голосування заявили про свою перемогу. За останніми даними, ближчим до успіху все ж є Труханов, а у штабі Скорика тим часом вимагають перерахунку голосів. Екзит-пол Київського міжнародного інституту соціології показує, що Труханов отримав 56,7%, а Скорик – 40,9%.

Звернемо увагу на те, що близька перемога стане дуже непростою для Труханова. Попри всі зусилля позиціонувати себе господарником над політикою, виграти у першому турі він не зміг. Помітну підтримку в приморському місті ще під час голосування 25 жовтня здобули симпатизуючі Росії сили, насамперед ОПЗЖ і Партія Шарія. З цього плацдарму їм зручно буде не лише стартувати у вибори парламентські, але й просто зараз тиснути на міську владу. У разі успіху новий-старий мер змушений буде рахуватися з популярністю вчорашніх опонентів. Тож при створенні більшості в міській раді не виключені дуже несподівані конфігурації і коаліції партії Труханова "Довіряй справам". Тим паче що для Труханова, складається враження, не буде великою моральною проблемою піти по підтримку до тих же опоплатформівців. Що може утримати мера від такої спілки? Можливо, "дружні підказки" з Києва, де лежать досі не закриті кримінальні справи на одеського "господарника".

Ще один момент виборів у Одесі, який заслуговує на увагу, - неоднозначна позиція, в якій опинилися патріотично налаштовані виборці - частина з них вимушено підтримала Труханова, якого ще вчора називали "ватником" і асоціювали з антимайданом, в якості "меншого із зол" (в більше, нагадаємо, записали представника ОПЗЖ Миколу Скорика).

У Краматорську, за даними паралельного підрахунку голосів, самовисуванець Олександр Гончаренко, якого підтримала ОПЗЖ, перемагає чинного мера Андрія Панкова – за даними ЗМІ, близького до сфери впливу Ріната Ахметова. За даними паралельного підрахунку голосів, у Гончаренка 58,83%, у Панкова – 41,17%.

Читайте також - Хто такий новий мер Краматорська Олександр Гончаренко

У Кам’янці-Подільському у другому турі виборів міським головою обраний 35-річний Михайло Посітко. Цей представник ВО "Свобода", який обійшов самовисуванця Володимира Мельниченка (58,33 проти 41,67%), поповнить лави міських голів від цієї партії, чиї результати роботи, помножені на правильну їхню подачу виборцю, сприяли дуже упевненим перемогам у першому турі. Йдеться про Руслана Марцінківа в Івано-Франківську, Сергія Надала в Тернополі та Олександра Симчишина у Хмельницькому. Цікаво, що Посітка підтримали навіть місцевий осередок "Слуги народу", чим засвідчив можливість найрізноманітніших альянсів на місцевому рівні від регіону до регіону.

Місто на Хмельниччині показало і найвищу в другому турі явку виборців: виявити свою громадянську позицію тут прийшли понад 34% виборців. Це також небагато, але ж не чверть, як у середньому по Україні.

Читайте також - Феномен Посітка: Як молодому політику з Кам'янця вдалося стати четвертим мером-свободівцем в Україні

У другому турі виборів мера Луцька лідер фракції "Укроп" у міській раді, колишній помічник нардепа, ексголови Волинської обласної ради, голови партії "За майбутнє" Ігоря Палиці Ігор Поліщук (висуванець згаданої "За майбутнє") долає самовисуванця Богдана Шибу. За даними паралельного підрахунку голосів Ігор Поліщук набрав 54,53% голосів, а його опонент Богдан Шиба – 42,92%

Тут все зрозуміло: партія, яку пов’язують не лише з впливом Палиці, але й із небайдужим ставленням Ігоря Коломойського, перемогла на виборах до обласної ради Волині та домінує в регіоні та обласному центрі. Тож тут переможець отримує все.

В Херсоні, за даними місцевого екзит-полу, перемагає Ігор Колихаєв (регіональна "Партія Ігоря Колихаєва "Нам тут жити!") - із 67,03% голосів. У колишнього регіонала Володимира Сальдо (зараз виступає від партії "Блок Володимира Сальдо") - 32,97%.

У Сумах штаб чинного мера Олександра Лисенка, який представляв у кампанії партію "Батьківщина", з посиланням на паралельний підрахунок голосів оголосив про свою перемогу з 61,12% над Вадимом Акпєровом ("Європейська солідарність"), який отримав 38,80% голосів. Приблизно такі ж цифри показав і підрахунок від штабу Акпєрова. Тож у цьому обласному центрі можна спрогнозувати безконфліктне завершення виборів.

Зазначимо, це єдиний помітний локальний успіх партії Юлії Тимошенко за нинішню кампанію. Загалом "Батьківщина" починає втрачати свій електорат у центрі та на заході країни.

Читайте також - Чому перемагає Олександр Лисенко і яким буде його третій термін

Нарешті, в Українці напружено триває підрахунок голосів, відданих за учасників другого туру – Оксану Кирилюк від "Слуги народу" і Олександра Туренка від "Європейської солідарності". За результатами паралельного підрахунку голосів, як повідомила народна депутатка Вікторія Сюмар, перемагає Туренок 

Загальні висновки з усієї цієї картини зробити непросто, адже насправді маємо мозаїку ситуацій у різних регіонах. Та впадає у вічі нарощування потуги ОПЗЖ на південному сході України. Якщо дочасні вибори до Верховної Ради стануть реальністю (про що зараз переможці місцевих кампаній можуть лише мріяти), то в парламент зайде велика фракція Медведчука-Бойка. Політичне життя в країні із "країни мрій" повертається до жорсткої реальності – біполярного поділу на проукраїнські сили та їхніх опонентів – прихильників зближення з русскім міром.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme