Гроші, форма і старі намети: Як українська армія готується до нової зими

"Готуй сани влітку" – говорить народна мудрість. Це ж саме стосується і підготовки до зими збройних сил

Руслан Рудомський
Журналіст відділу «Війна»
Гроші, форма і старі намети: Як українсь…

Depo.ua продовжує досліджувати стан справ у військовому господарстві України. Цього разу ми проаналізуємо, так би мовити, початкову стадію підготовки Збройних сил України до зими.

Одразу варто відзначити, що це вже буде четверта зима з того часу, як розпочалася російсько-українська війна, тому вже мало б бути соромно вчасно не підготуватись до холодів та не врахувати помилки попередніх років.

В першу чергу це стосується фінансового забезпечення армії. А воно, станом на кінець літа, виглядало не дуже респектабельним, хоч і рекордним у порівнянні з попередніми роками.

"Цього року сектор безпеки отримав рекордну суму коштів. Але Міністерство оборони з них отримало тільки половину. Решта отримали: Нацгвардія, Міністерство внутрішніх справ, Служба безпеки України, прикордонники, Нацполіція і інші силові структури. Бюджетний запит Міністерства оборони на 2017 рік склав 108 мільярдів гривень. Ця сума передбачала 100% необхідного для Міноборони. Цей бюджетний запит задовольнили на 64%. Вважайте, армія у нас профінансована на 64%. З цих 64%, наприклад, речові потреби забезпечені тільки на 30%", – заявив 10 серпня радник президента України Юрій Бірюков в ефірі 24-го каналу.

Трохи більше світла на стан підготовчих робіт до осінньо-зимового періоду пролив речник Міністерства оборони України полковник Максим Праута на брифінгу 29 серпня.

"На цей час на об'єднаних центрах забезпечення Збройних сил України створено запас у 35 тисяч комплектів речового майна зимової номенклатури. До кінця вересня планується отримати від підприємств промисловості більшу частину зимового речового майна, замовленого Міністерством оборони України цього року. Це дасть змогу вчасно забезпечити зимовою формою одягу військовослужбовців, які залучені до виконання завдань в районі АТО та заходів з відновлення боєздатності на полігонах", – розповів полковник Праута.

Що стосується самої форми, то ще 10 липня Головне управління розвитку та супроводження матеріального забезпечення ЗСУ відрапортувало, що ним було розроблено, описано та затверджено новий Костюм Спеціальний Зимовий (в народі його називають "Горка"). Він пошитий з тканини спеціально збільшеної міцності, для використання у складних бойових умовах.

Тепер, щоб даний костюм потрапив до наших воїнів вже цієї осені, потрібно щоб Тил ЗСУ вчасно зробив замовлення, а Департамент Державних Закупівель МО вчасно провів тендер.

Однак, як то кажуть, не одягом єдиним. Окрім тепло одягнутися, українським воїнам взимку потрібно буде десь жити і щось їсти.

В першу чергу мова йде про розміщення особового складу – де він буде проводити час після занять на полігоні або відпочивати після жарких боїв. Тут наразі перед Головним управлінням розвитку та супроводження матеріального забезпечення ЗСУ стоїть задача розробити новий намет для особового складу. Основні вимоги до нового намету: швидкість встановлення, легкість перевезення та комфортність перебування особового складу.

Однак, навряд чи нові намети надійдуть до ЗСУ вже цієї зими. Навіть якщо прототипи будуть готові найближчим часом, то поки вони пройдуть всі необхідні випробування та бюрократичний супровід, мине не один місяць часу. А доти ЗСУ будуть продовжувати використовувати військові намети зразка 1956-го року, які, як можна здогадатись, вже застаріли як морально, так і фізично.

Варто зазначити, що нові намети будуть актуальними в будь-яку пору року, але взимку в них, без сумніву, бійцям було б комфортніше.

Що стосується харчування, то тут Міноборони просунулося досить далеко вперед і, насправді, має чим похвалитись. Українська армія впевнено переходить на сухпаї нового зразка, які, окрім кращої калорійності продуктів, обладнані безполум'яними підігрівачами. Це дозволяє бійцям навіть у військово-польових умовах їсти смачну (наскільки це можливо) та гарячу їжу.

Звісно, досі спостерігаються проблеми з якістю наповнення даних сухпаїв і команди вже згаданого Юрія Бірюкова та Дмитра Марченка (начальник вже згаданого Головного управлінням розвитку та супроводження матеріального забезпечення ЗСУ) продовжують воювати з недобросовісними постачальниками, зокрема у судах, але величезний крок вперед у даному питанні не помітити не можна.

Ось приблизно так виглядає підготовка української армії до зими. Звісно, на дворі лише початок вересня і зазвичай про готовність до холодів військові очільники звітують наприкінці жовтня, але перші висновки зробити можна: фінансування хоч і досі не повноцінне, але рекордне у порівнянні з попередніми роками; забезпечення зимовим одягом і продовольством перебуває в активній фазі; а от щодо розміщення особового складу цього не скажеш. Але тут те, що б спостерігалися проблеми – швидше має місце відсутність прогресу.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme