Для чого Путін грає з Ісламською державою в піддавки

В Ісламській державі зрозуміли, що на двох стільцях – у Сирії та в Іраку – всидіти більше не вдасться. Зараз Росія робить все можливе, щоб направити ісламістів саме до Іраку – давши їм вільний прохід через контрольовані Асадом території

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Для чого Путін грає з Ісламською державо…

Останні дні принесли чимало приємних новин з Близького Сходу. Території, контрольовані Ісламською державою, помітно скорочуються. "Сили демократичної Сирії" разом із курдами потрохи завершують зачистку Ракки, колишньої столиці ІД. Війська Башара Асада разом з росіянами розгромили ісламістів у долині Євфрату і готують наступ на Дейр-ез-Зор, достатньо велике місто з чисельними покладами легкої нафти довкола. В Іраку вчора завершилась очистка від ісламістів чвертьмільйонного Таль-Афару і прилеглих до нього сіл.

Цей потужний наступ вимушує керівництво ісламістів прийняти непросте, але логічне рішення. Їхні розпорошені сили не можуть вести боїв у чисельних розділених анклавах на території двох різних країн проти західної коаліції, іракської армії, військ Башара Асада з російськими союзниками, сирійської опозиції та курдів одночасно.

Тому терористичне угруповання, вочевидь, прийняло рішення покинути істотну частину контрольованих територій для того, щоб сконцентрувати сили в інших анклавах. В яких саме – залежатиме, схоже, від тактичної військової обстановки.

І цими муками вибору, схоже, вирішили скористатись у Москві та в Дамаску. Давши бійцям Ісламської держави право вільного проходу зі зброєю з анклавів, які штурмують асадівці та росіяни, аж до самого іракського кордону. Себто формально, звичайно, таку "тактичну угоду" ісламісти заключили з бойовиками Хезболли та урядом у Дамаску – але останній навряд чи пішов би на це без прямої згоди з Кремля.

Природно, що ідея отримати на своїй території тисячі нових бійців Ісламської держави не викликала ентузіазму ні в Багдаду, ні в сил коаліції, які підтримують уряд Іраку.

Спецпредставник США Бретт Макгерк заявив, що Росія та Сирія "не надто намагаються воювати з ісламістами – попри всю свою антитерористичну риторику". Додавши, що "Бійців Ісламської держави слід вбивати на полі бою, а не переганяти через всю Сирію до Іраку". Тим часом авіація союзників знищила фрагмент дороги на шляху ісламістського конвою. Самі транспортні засоби бомбити не наважились – бійці Ісламської держави завбачливо їхали в автобусах з жінками і дітьми.

Вся ця історія не є чимось дивним – світ бачив і більш хитрі військово-політичні ігри.

Але в співпраці Росії з Ісламською державою (громити яку ненастанно закликає світ всенька російська дипломатія) є і один дивний момент.

Який полягає в тому, що прогнози експертів стосовно ісламістів, які, втративши контроль над своїми територіями, масово ринуть до Європи, після атаки прихильника Ісламської держави у Сургуті цілком стосуються і Росії. Потрапити куди частині бійців Ісламської держави буде куди як простіше. Бо прибувати до Москви – чи й до Сибіру – вони будуть не в чалмах, з автоматами і криками Аллах акбар". А під видом гастарбайтерів і з паспортами пострадянських середньоазійських республік, громадянами яких чимало із них і є. Тому цікава гра "подаруй американцям зграю терористів", звичайно, вирішує деякі негайні проблеми Башара Асада. Але може створити нітрози не менші проблеми громадянам Росії.Втім, все це може стати черговим зручним приводом закликати росіян до "єднання перед лицем тероризму".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme