Звіт про світові загрози: Як американські розвідники познущалися з Трампа

Щорічний звіт американського розвідувального співтовариства продемонстрував, що Росія, Північна Корея та Ісламська держава залишаються найбільшими загрозами для США та решти світу. А чинний господар Білого дому будує зовнішню політику, ігноруючи цей факт

Звіт про світові загрози: Як американськ…

Три дні тому ЗМІ обійшла новина про так званий "Годинник Судного дня" - специфічний проект Чикагського університету США, який відзначає, скільки на думку вчених залишилося часу до можливого самознищення людства. Прогноз того годинника вийшов невтішним.

А учора світ побачив документ, який можна розглядати як уточнення. Оскільки в ньому американське розвідувальне співтовариство оцінює найбільші ймовірні загрози як для регіонального миру і стабільності, так і для життя на планеті загалом.

Документ був опублікований за редакцією Деніела Коутса, директора Національної розвідки США, який водночас є і керівником розвідувального співтовариства - напівформальної співдружності усіх 17 федеральних органів, що здійснюють пошук і збір розвідувальної інформації в інтересах уряду США.

З одного боку, нічого сенсаційного у звіті ніби й немає. Росія активно продовжує нарощувати можливості ядерного арсеналу, підводного флоту й систем ППО - характерна тріада для бідної держави, яка претендує на роль глобального геополітичного гравця. Оскільки саме ядерна зброя та підводний флот (з ядерними ракетами) - це, вочевидь, найдешевший спосіб гарантувати апокаліпсис, а покращена ППО дає бодай ілюзорний захист від західного домінування у повітрі.

З точки зору американських розвідників, саме Росія залишається найбільш ймовірною загрозою для світу з точки зору можливого використання зброї масового знищення. У звіті хоч і згадана "чудо-зброя" Володимира Путіна, яку він презентував у березні минулого року - але сказано про неї не як про реальну загрозу, а як про "визнання (російським президентом - ред.) факту існування відповідних збройних програм. А от про наявність у Росії ракети, яка порушує договір по РСМД, американські розвідники говорять як про доконаний факт.

Стосовно українсько-російського збройного конфлікту, то розвідувальне співтовариство США у можливості початку повномасштабної війни сумнівається. А з неприємних прогнозів зазначено наростання напруги в Чорному та Азовському морях, де "кожна зі сторін буде підтверджувати суверенні права та спроможності дій на морі".

Окрім того, у Вашингтоні побоюються, що Росія продовжить "військову політичну та економічну дестабілізацію України для того, щоб зашкодити зусиллям Києва з інтеграції до ЄС та посилення зв'язків із НАТО", а також спробує посилити тиск у зв'язку з цьогорічними виборами президента та Верховної Ради.

Окремою графою у звіті згадується можливість та готовність Росії до ведення кібервійни, при чому не тільки з Україною, але і з США, де Москва, на думку аналітикуів, цілком спроможна провести атаки проти критичної інфраструктури, зокрема, проти електричних мереж - на кшталт тих, що "були продемонстровані в Україні у 2015 та 2016 роках".

Всі ці прогнози щодо потенційних агресивних дій Росії якось не дуже знаходять відображення у зовнішньополітичній лінії чинного президента США. І його готовності будувати "електронну стіну" проти Кремля - навзамін бетонної чи металевої проти мігрантів з Латинської Америки, які в список загроз нацбезпеці США внесені не були.

Натомість в оцінці інших регіональних загроз американські розвідники іще далі відходять від зовнішньополітичної лінії Дональда Трампа.

Зокрема, на думку авторів звіту, "любий друг" Трампа Кім Чен Ин робить все можливе, щоб зберегти свої потужності для виготовлення зброї масового знищення - попри досягнуті угоди з Трампом. А на додачу підтримує на державному рівні кібершпигунство, механізми для ухиляння від санкцій - як для самої Північної Кореї, так і для інших країн, а також нарощує конвенційні військові можливості. Все це на фоні активного продовження розробки балістичних ракет великої дальності дії.

Натомість Іран, в якому Трамп традиційно вбачає загрозу усьому живому, за даними американських розвідників, так і не повернувся до виготовлення ядерної зброї.

Попри заяви Трампа (які, до слова, звучали в унісон із реляціями Путіна) про те, що Ісламської держави в Сирії практично не залишилось, на думку американських розвідників там дотепер перебувають тисячі підготованих бійців, які становлять значну небезпеку.

Все це демонструє колосальні розбіжності в оцінці міжнародно-політичної ситуації, які існують між чинною вашингтонською адміністрацією та розвідувальним співтовариством США. Що, можливо, і є іще однією важливою загрозою світовому порядку. Хоч про неї у звіті Деніела Коутса не сказано ні слова.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme