Зцілення, розплата за боргами і технологічні прориви: Що трапиться у світі в 2021 році

Цього року людство, скоріше за все, почне потроху оклигувати від наслідків пандемії. Але процес цей буде супроводжуватись не тільки економічними перемогами та скасуванням карантинних обмежень

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Зцілення, розплата за боргами і технолог…
Фото: depositphotos.com, колаж: Depo.ua

Писати річні прогнози глобальних подій — справа вкрай невдячна. Хоча б тому, що один великий чорний лебідь — на кшталт пандемії — може перекреслити рішуче все. Єдина втіха, що коли прилітає подібний птах, всім вже якось не до спогадів про те, хто, кому  і що обіцяв там на початку року...

Насправді, дуже хотілось би, щоби після пандемії, воєн та природних катастроф, якими нас щедро наділив 2020-й, настав "рік зцілення для людства, світової економіки та планети", як то пообіцяв нам днями генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш стосовно 2021-го.

До речі, цілком ймовірно, що із запасом вакцини й масштабними планами відновлення світової економіки десь саме так і трапиться. Хоча й тут не обійдеться без нюансів.

Отже, 2021 рік і справді має всі шанси стати роком економічного пожвавлення на планеті. В міру того, як вакцина ставатиме досяжною для всіх мешканців "золотого мільярду" землян, а масштабні плани пожвавлення економіки, запущені в дію у США, ЄС та інших розвинутих економіках, почнуть працювати, людство зможе компенсувати цьогорічний колапс. Зокрема, за прогнозами Fitch Ratings, світова економіка зросте на 5.3%. При тому ВВП США виросте на 4,5%, в Китаї – на 8,0%, а в єврозоні - на 4,7%. В українському уряді також налаштовані оптимістично – наш прем'єр пообіцяв зростання на рівні "не менше 5%". Себто десь між єврозоною та Китаєм. Дай то Боже…


Фото: depositphotos

Але 2021-й, вочевидь, стане ще й роком розплати за боргами. Які потроху накопичувалися у розвинутих економік світу іще з часів кризи 2008-го року – і які значно, значно поглибились від спроб врятувати економіку за допомогою колосальних грошових дотацій в період епідемії. Наприклад, державний борг Франції потроху наближається до 120% ВВП цієї країни – що рано чи пізно призведе до потреби фінансового порятунку Парижа. Неідеальною є ситуація і в багатьох інших державах ЄС, а також в азійських "індустріальних тиграх".

При тому в Україні ніби й не було помічено якихось гігантських витрат на підтримку бізнесу – але попередні запозичення ставлять нас в абсолютно аналогічну ситуацію. Впродовж 2021 року нашій державі доведеться сплатити рекордні 16 мільярдів доларів за зовнішнім та внутрішнім держборгом. На це піде кожна восьма гривня нашого держбюджету.


Фото: depositphotos

Зміна влади в США, цілком ймовірно, зробить 2021-й роком відновлення трансатлантичної єдності. Після того, як президент Дональд Трамп нарешті попрощається з гостинними стінами Білого дому, можна обґрунтовано сподіватися, що повноцінна військова та економічна співпраця всередині "колективного Заходу" відновиться. Розмови про виведення військ з Німеччини, чи можливість відмови США від виконання зобов'язань, передбачених договорами Північноатлантичного альянсу, забудуться як страшний сон. А запропоноване Обамою і вбите Трампом Трансатлантичне торговельне та інвестиційне партнерство, угода про вільну торгівлю між Європейським Союзом і США, може ожити, як фенікс у попелі.

Втім, відновлення єдності Заходу не змінить того факту, що 2021 рік може стати роком стратегічного вибору для найбільшої економіки світу – Китаю. Який, з одного боку, жорстко пресингує торговельними війнами сусідів, а з іншого – формує найбільшу в історії планети зону вільної торгівлі, Всебічне регіональне економічне партнерство, на території держав-членів якого мешкає 2.2 мільярди осіб та виробляється 32% світового ВВП. Далі так продовжуватись не може, і цьогоріч Піднебесній доведеться зробити вибір – або стати регіональним геополітичним центром із адекватними стосунками з сусідами, або перейти до конфронтації з більшою частиною світу.


Фото: depositphotos

Окрім того, дуже ймовірно, що ми вступаємо в рік подальшого наближення до глобальної екологічної катастрофи. Оскільки повномасштабне відновлення роботи світової промисловості неминуче призведе до прискорення руйнівних кліматичних ефектів, дію яких ми спостерігали і в 2020-му. 

А ще наступний рік, скоріше за все, стане роком радикального розвитку нових технологій. Одна з ключових причин – інвестори, втомившись від вкрай низької дохідності в "традиційних" сферах бізнесу, і маючи доступ до відносно "дешевих" грошей, будуть помітно активніше вкладатися в технологічні стартапи. За таких умов кількість (стартапів та інвестицій), врешті-решт, переросте в якість (наукові та технологічні винаходи). Наразі не можна сказати, де саме відбудеться прорив – у сфері штучного інтелекту, квантових обчислень, термоядерної енергетики чи, наприклад, комерційної космонавтики або генетичної інженерії. Але серйозні зрушення в будь-якій з цих сфер призведуть не тільки до появи нових мільярдерів і сфер споживання, але й до зміни обличчя людської цивілізації.

Залишається сподіватися, що йтиметься про зміни на краще.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme