Радість Кремля: Що означає провал референдуму в Македонії

Кремль отримав вчора важливу, але проміжну перемогу. Натомість македонські партії, що виступають за вступ до НАТО і ЄС, але проти поступок Греції із назвою, продемонстрували своєрідний саботаж інтересів виборців

Журналіст відділу «Світ»
Радість Кремля: Що означає провал рефере…

Референдум перейменування Македонії провалився. Попри те, що зміну назви країни на "Північну Македонію" підтримали 91.4% учасників, явка склала лише 36.8%. Таким чином, противники зміни назви країни — як македонські, так і з поза меж країни, фактично, можуть святкувати перемогу.

Складно сказати, що саме стало головною причиною провалу вчорашнього референдуму — чи то агітація Кремля та місцевих націоналістів, чи то і справді надмірний тиск з боку ЄС, НАТО та США, чи то просто банальне лінивство молодшого покоління, представники якого, власне, і мали би бути найбільш зацікавленими в європейському майбутньому своєї країни. Скоріше за все, спрацювало поєднання цих факторів.

При тому що Росія, звичайно, зробила все можливе, щоби референдум не відбувся. Впродовж місяця перед його початком в Facebook з'явилися тисячі нових акаунтів із хеш-тегом #Bojkotiram — "бойкот". За допомогою повідомлень декотрих із них просто закликали не йти на референдум, але чимало нових, вочевидь — фейкових акаунтів відверто намагались спровокувати протистояння між слов'янами та албанцями, що населяють країну, стимулювали традиційну нелюбов до греків, які "примушували" Македонію змінити назву (хоча ідея додавання прикметника "Північна" до теперішньої назви Македонії не викликала підтримки і у грецьких націоналістів). Натомість Захід втручання Росії у внутрішні справи Скоп'є засуджував а всі голоси — від посадовців ЄС до керівника Пентагону Меттіса — але далі того не йшов.

Звичайно, вчорашній референдум від самого початку мав статус консультативного і прямих юридичних наслідків ніби й не передбачав. Рішення про зміну назви країни все рівно прийматиме головний законодавчий орган Македонії. Але цілковито ігнорувати результати вчорашнього волевиявлення депутати, звичайно, не наважаться.

Втім, той факт, що референдум насправді не відбувся, розв'язує руки обом сторонам. Прем'єр-міністр Македонії, соціаліст Зоран Заєв, який є лобістом зміни назви, заявив, що все одно роведе голосування в парламенті. В кількох вечірніх виступах він говорив про те, що "треба поважати голоси тих, хто виступив за зміну" і висловлював рішучість "привести Македонію в Європейський союз і НАТО". Скромно промовчавши про не дуже високу явку.

Натомість президент країни Джорге Іванов, який критикував ідею зміни назви навіть на останній Генеральній асамблеї ООН, також відрапортував про перемогу.

З якоїсь точки зору, обидві сторони мають рацію. Оскільки, з одного боку, референдум не відбувся — і це можна препіднести як перемогу противників зміни назви. Але й показник х, що проголосували "за", настільки великий, що дає простір для маневру прихильникам перейменування, які настоюють на тому, що третина суспільства ідею гаряче підтримує, а прихід на дільниці всіх решту — це не висловлення сформульованої незгоди.

Тому долю змін до македонської конституції про зміну назви країни вирішуватиме таки парламент, де 71 законодавець зі 120 готовий проголосувати позитивно вже зараз, а мінімально необхідні дві третини становлять 80 голосів. За 9 голосів, які визначать майбутнє Македонії, буде гаряча битва.

При тому що навіть опозиційні партії в Македонії не наважуються прямо виступити проти ідеї євроінтеграції та вступу до НАТО. Вони просто навдивовижу міцно тримаються за "історичну ідентичність", немала частина якої була сформована впродовж останніх тридцяти років.

Все це в чомусь навдивовижу нагадує ситуацію в Україні, де переважна більшість політсил також виступає за євроінтеграцію. Але нерідко в якийсь свій, ніяк не пов'язаний з реальністю спосіб.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme