Змова проти Мей: Хто зриває Brexit

Всі без винятку британські політики розуміють, що знайти компромісний варіант Brexit, який вдовольнив би і парламент Сполученого Королівства, і ЄС, здається, неможливо

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Змова проти Мей: Хто зриває Brexit…

Процес виходу Сполученого Королівства з ЄС, який вже давно перетворився на суміш детективу, політичного триллеру і комедії абсурду, за останні три дні поповнився свіжими епізодами. Ключовим із них, напевно, стала не те щоб зовсім несподівана змова противників "жорсткого" Brexit, які атакували Мей

Щоправда, якщо дотепер очільниці британського уряду доводилося відбивати атаки однопартійців головно у парламенті, то цього разу "змова" проти "безпланового" Brexit отримала гібридний характер.

З одного боку, як мінімум 35 депутатів Консервативної партії збираються підтримати рішення Палати громад відкласти вихід Великої Британії з ЄС, якщо прем'єр-міністр не зможе забезпечити достатню підтримку для своєї угоди по Brexit.

При тому група депутатів-консерваторів Brexit Delivery Group попередила, що може проголосувати за вимогу продовжити членство Британії в ЄС вже наступного тижня - примушуючи Терезу Мей сформувати і оголочити якусь конкретну позицію у даній справі, причому негайно.

З іншого боку, 25 впливових урядовців - серед яких чотири впливових міністри (міністр праці і пенсійного забезпечення Ембер Радд, лорд-канцлер і міністр юстиції Девід Гок, міністр у справах бізнесу, енергетики і промислової стратегії Грег Кларк і міністр у справах Шотландії Девід Манделл) оголосили, що процес виходу Сполученого Королівства зі складу Євросоюзу повинен бути припинений до тих пір, поки Лондон і Брюссель не вироблять взаємовигідну угоду про умови "розлучення". В іншому разі, вони демонструватимуть непокору будь-яким рішенням очільниці уряду до моменту їх звільнення.

"Прем'єр-міністр стоїть перед вибором, і їй це ясно дали зрозуміти. Або вона зніме з порядку денного Brexit без угоди і продовжить термін статті 50 (положення Лісабонського договору про Європейський Союз, яке встановлює регламент і терміни виходу Сполученого Королівства з ЄС), або вона повинна буде звільнити багатьох з нас, і все одно вона зазнає поразки ".

Все це накладається на іще одну прецікаву ініціативу з боку британських парламентарів - члени Палати громад Іветт Купер (Лейбористська партія) і Олівер Летуїна (Консервативна партія) винесли на голосування обох палат пропозицію про те, щоб останнє слово в прийнятті рішень про подальшу долю Brexit належало парламенту.

Якщо цю ініціативу буде підтримано, то вже 13 березня британський парламент отримає право проголосувати про те, чи повинна Британія покинути ЄС без угоди і чи потрібно переносити термін Brexit. Хоча, з якоїсь точки зору, подібний результат зняв би з Терези Мей всю відповідальність за Brexit - хай навіть і ціною втрати політичного престижу. Тому, скоріше за все, ініціатива не знайде схвалення серед депутатів, які зовсім не поспішать брати на себе відповідальність за процес, що неминуче призведе до негативних економічних і політичних наслідків.

Натомість у ЄС, схоже, прийняли непохитне рішення "покарати бритів" - і не покращити умови виходу для Лондону ні на йоту. Звичайно, Брюссель погоджується на все нові й нові раунди переговорів з Терезою Мей - але при тому президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер не втомлюється заявляти, що він "не дуже оптимістичний, коли йдеться про це питання (щодо Brexit - ред.)". При тому Юнкер не вважає за проблему публічно заявляти, що страждає від "втоми від Brexit".

Цю втому, за чутками, що циркулюють в британських ЗМІ, в ЄС вирішили конвертувати у дзвінку монету - подальше продовження переговорів щодо умов Brexit на один місяць обійдеться Сполученому Королівству у додаткових 7 млрд. фунтів. Правда це - чи демонізація Брюсселю - покаже найближчий тижень-другий.

Але шанси на те, що Британії впродовж семи тижнів вдасться узгодити з ЄС договір про вихід, який був би схвалений депутатами парламенту, практично рівні нулю.

Звичайно, обидві головні партії Сполученого Королівства не пропустять нагоди повішати всю вину за наступні катастрофічні події на Терезу Мей. Але відчувати результати "жорсткого Brexit" доведеться всім без винятку британцям. Такою є ціна божевільної гри із популістськими ідеями, які одного дня обернулись на "директиву народу до британської влади". І з які зараз продовжують штовхати квітучу країну до дурної, безглуздої, і нікому не потрібної кризи.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme