Зміна влади у ПАРЄ: Чи зможуть Ніколетті та Ар'єв відбитись від Ягланда та Путіна

Для повернення до ПАРЄ у 2018 році Кремль мобілізує всі можливості для дипломатичного та фінансового тиску. І за результатами цього "останнього наступу" стане зрозуміло, чим залишиться ПАРЄ - опорою Ради Європи чи аналогом комерційного клубу, де єдина вимога - вчасно платити внески

Журналіст відділу «Світ»
Зміна влади у ПАРЄ: Чи зможуть Ніколетті…

Сьогодні, у перший же день зимової сесії Парламентської Асамблеї Ради Європи, організація визначилась із новим керівництвом. Італійський депутат Мікеле Ніколетті, який зайняв посаду без голосування, оскільки був безальтернативним кандидатом, та народний депутат України Володимир Ар'єв, який очолює українську делегацію у Парламентській асамблеї Ради Європи, були обрані президентом та віце-президентом організації відповідно, пише "Ділова столиця".

Можна зосередитись на тому, "зрадою" чи "перемогою" є результати сьогоднішнього дня, і згадати, що Ніколетті завжди підтримував проукраїнські резолюції, і щорічно голосував за підтвердження санкцій проти Росії. Що, мабуть, "перемога". Але при тому неодноразово заявляв, що з Росією треба "продовжувати діалог", навіть в інавгураційній промові про це сказав - що, безумовно, "зрада". Про позицію Ар'єва, вочевидь, розповідати немає сенсу.

Але якими б не були тонкощі політичних поглядів нового президента, практично все цікаве стосовно нього - іще попереду.

Оскільки вже завтра, трохи більше ніж за 24 години після обрання нового керівництва, відбудеться перше засідання ad-hoc комітету ПАРЄ, який буде обговорюватися можливість повернення росіян до участі в роботі організації. Ранг російської делегації - віце-спікер Ради Федерації Петро Толстой та голова комітету Держдуми у міжнародних справах Костянтин Косачов - свідчить про те, що Кремль надіється на дипломатичний прорив.

Головним "тараном" на переговорах з російського боку, безумовно, буде питання несплати Росією членських внесків, і погрози вийти з організації. Хоча, звичайно, до того додадуться погрози відмовитись від визнання повноважень комісара Ради Європи з прав людини та інших посадовців, обраних без участі росіян.

Хоча і без тиску генсека Ради Європи Турбйорна Ягланда, який вже давно наполягає, що Росія має повернутися до роботи в ПАРЄ іще до саміту організації, який запланований у наступному році, теж не обійдеться. При тому посадовець пропонує не просто "вибачити" Росію - а змінити регламент таким чином, щоб позбавлення повноважень делегацій окремих країн стало неможливим.

Абсолютно чесно визнаючи, що через одночасне зменшення внесків від Туреччини та Росії Рада Європи опинилася у фінансовій кризі, і особисто в нього є намір цю ситуацію змінити. Звичайно, не заради грошей - а виключно заради людей, яким треба забезпечити правовий захист Ради Європи навіть на території Росії.

Усьому цьому Мікеле Ніколетті буде вимушений протистояти. Ну, або з усім цим погодитись. Не забуваючи при тому, що у грудні 2017 року делегації 20 країн-членів ПАРЄ підписали декларацію, в якій закликали припинити спроби повернути Росію до організації. І в разі якщо Росії повернеться до ПАРЄ, не виконавши жодної із резолюцій організації, прийнятих при накладенні санкцій, помітна частина з цих 20 країн може попрощатися з ПАРЄ - як то вже пообіцяла вчинити Україна. По-перше, це буде колосальним ударом по іміджу організації. Бо коли з організації виставляють за двері члена, що порушує правила - це означає, що організація має авторитет і вплив. А коли з організації починають добровільно виходити - це означає, що далі говорити про вплив і авторитет не доводиться.

І саме за результатами найближчих двох-трьох тижнів, коли нове керівництво ПАРЄ продемонструє своє вміння протистояти пропозиціям російських "переговорників" та стурбованого безгрошів'ям Ягланда, можна буде скласти своє уявлення стосовно того, чи добрих керівників обрали сьогодні депутати ПАРЄ.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme