Побачення у Парижі: Чому Трамп відмовився зустрічатися з Путіним

Відміна переговорів між президентами США та Росії на полях заходів, присвячених завершенню Першої світової війни, має багато політичних причин. Серед яких головна — відсутність реальної теми для розмови

Зустріч президентів Росії та США у Парижі, намічену на 11 листопада, фактично скасовано. "Я не впевнений, що ми проведемо зустріч в Парижі. Напевно, ні", — заявив Дональд Трамп, перенісши термін ймовірного побачення з російським колегою на 30 листопада, коли проходитиме саміт G20 в Аргентині.

А в російських ЗМІ невдовзі з'явилася чудова історія про те, що Трамп не захотів зустрічатися з Путіним через Макрона. Який, буцімто, не побажав, щоб російсько-американський саміт "затьмарив" заходи у Парижі, які будуть присвячені сторіччю з дня закінчення Першої світової війни. Так ніби зустріч двох президентів цілком залежить від волі Макрона. І який, в свою чергу, може виявитись готовим зіпсувати стосунки з Вашингтоном та Москвою тільки для того, щоб "не затьмарювати" свої важливі, але все-таки достатньо формальні заходи.

Але якою в такому разі є справжня причина рішення Трампа не зустрічатись із Путіним? Насправді, таких причин декілька. Першою — і очевидною — є токсичність самих розмов про подібну зустріч в момент проміжних виборів до Конгресу США. Якщо на тлі кабінок для голосування тележурналісти CNN вголос роздумуватимуть на тему того, зрадить Трамп національні інтереси США під час зустрчі із Путіним — чи все-таки не зрадить, це навряд чи сприятиме видатному електоральному успіху республіканської партії.

Іншою, більш стратегічною причиною затримки зустрічі є бажання Дональда Трампа подивитись на результати конгресових виборів перед тим, як вести будь-яку дискусію із Путіним. Президент США та його радники цілком слушно вважають, що "межі компромісу" з геополітичним суперником та увесь хід зовнішньополітичної дискусії значною мірою визначаються рівнем підтримки з боку законодавчого органу. А належно оцінити цей рівень підтримки у оновленому Конгресі можна буде тільки за декілька тижнів.

А третьою — і, можливо, найважливішою причиною зриву зустрічі є факт її непотрібності. Трамп міг би говорити з Путіним про збереження договору про РСМД, який, насправді, у Вашингтоні не проти зберегти. Але Путін продовжує стверджувати, що ракет, які порушують договір, у Росії немає. Натомість вся проблема у США, в яких є дрони, котрі, на думку російських дипломатів та генералітету, за формальними ознаками можуть бути віднесені до ракет середньої дальності. І все, що Москва може запропонувати Вашингтону — це знищити американські дрони, і продовжувати не помічати російські ракети 9М729, які явно і очевидно порушують договір.

Трамп міг би поговорити з Путіним про деескалацію у Сирії — з розмежуванням зон впливу асадівців, курдів та опозиціонерів, проведенням демократичних виборів і пошуками політичного компромісу. Але все, що пропонує Путін — це відновити владу сирійського диктатора над усією країною за допомогою військової сили, і дозволити йому безкарно вбивати політичних опонентів.

Трамп, врешті, міг би поговорити з Путіним і про формат миротворчої місії ООН, яка мала би покласти край насильству на Донбасі. Все, що пропонує Путін у відповідь, всі ми чули не один раз.

Тому замість "повноформатної" зустрічі у Парижі російські посадовці анонсують тепер "ґрунтовну" зустріч у Буенос-Айресі. Цікаво, яким буде наступний прикметник, якщо не складеться і з Аргентиною.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна