Життя без Донбасу: Чи заморозить Путін конфлікт після визнання "Л-ДНР"

Навіть якщо закрити очі на претензії Росії на решту територій Донецької та Луганської областей, і припустити, що після визнання "ДНР" та "ЛНР" кремлівським режимом настане відносне затишшя, розраховувати на довгий та міцний мир Україні не доводиться. Оскільки на глобальній геополітичній карті мало що зміниться

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Життя без Донбасу: Чи заморозить Путін к…
Президент Росії Володимир Путін скликав засідання Ради безпеки Росії в Кремлі в Москві, Росія, 21 лютого 2022 року. (Фото Getty Images)

Сьогоднішнє засідання російського Радбезу було ретельно підготованим. Ну, відносно ретельно. Оскільки евакуація мешканців "ДНР" та "ЛНР", хай і стала несподіванкою для всіх, включно з російськими посадовцями, які мали приймати біженців, і проходила трохи сумбурно, бодай звіддалік виглядала правдоподібно. Натомість "розстріляна погранзастава ФСБ", "український снаряд на території Ростовської області", і "група українських диверсантів на російському кордоні" — всі ці фейки були настільки погано організованими і виглядали настільки непереконливо, що викликали нервовий сміх навіть у Росії. Можливо, тому про ці casus belli на російському Радбезі особливо і не згадували.

Годинник на руці Шойгу, який впродовж засідання показував радикально інший час, теж можна проігнорувати. Стосунки роспропагандистів з годинниками традиційно погані — ще з тих часів, коли "русскій мір" на офіційних заходах захищав Кирил Гундяєв. Елітні годинники на його руках замальовували — а от тіні на полірованому столі залишалися.

Якщо ж говорити по суті, то сталося те, на що в Росії і чекали. Якщо й не останні роки, то після знакових рішень Держдуми — без сумніву. Зокрема, в опитуваннях, які проводили менш залежні російські ЗМІ, переважна більшість користувачів одразу вважала, що справа йде до визнання ОРДЛО.

І тепер виникає закономірне питання — а що далі? Себто в тактичному плані все зрозуміло. Російська Держдума прийме будь-які необхідні Кремлю рішення. Навіть якщо йтиметься про тотальне переселення на Марс, не те що визнання "суверенітету Л-ДНР". На територію ОРДЛО замість дорогих в утриманні найманців зайдуть дешеві контрактники та, можливо, навіть строковики. На кшталт тих, що їх Комітет солдатських матерів Росії відкопав в селі біля українського кордону і закликав "батьків-командирів" бодай погодувати. Інтенсивність обстрілів на передовій дещо впаде — оскільки істотні приводи для ескалації тимчасово зникнуть.

Натяки на відновлення "територіальної цілісності Донбасу" в рамках колишніх Донецької та Луганської областей, озвучені головним російським поліцаєм Колокольцевим, мабуть, теж можна пропустити мимо вух. Оскільки спроба силового підпорядкування решти Донбасу автоматично запустила б всі можливі антиросійські санкції. Навіть ті, що були передбачені за широкомасштабну атаку на Київ. Тому отримувати відносно невеликий шмат чужої території, і наражатись при тому на максимальні неприємності в Кремлі, напевно, не будуть. Досить і того, що посилення санкційного тиску відбудеться і за найбільш стриманого сценарію подій.

Україна, звичайно, заявить всі можливі й неможливі протести проти дій Росії. А Зеленський, ймовірно, вночі закопає десь у Маріїнському парку аркуші з Мінськими угодами, заб'є в них осиковий кілок і малодушно станцює джигу.

Можна припустити, що частина української опозиції зіграє в гру "повернемо негайно наш Донбас, усі вперед!". 

Але чи стане втрата Донбасу бодай би проміжним фіналом російсько-української війни? На превеликий жаль, ні. Тому що у Кремлі направду впевнені в тому, що ведуть війну не з Україною, а зі США. І оскільки жодних поступок стосовно нерозширення НАТО чи виведення сил Альянсу зі східноєвропейських держав Кремль не отримав, Росія і далі шукатиме слабкі місця західного світу, щоби завдати в них удар.

А оскільки Україна тепер стійко асоціюється в Москві саме із Заходом (з чим ми можемо себе привітати), але при тому не прикрита від "братських обіймів" безпековою парасолькою НАТО (що є вагомим приводом для непозбувної бентеги), то ми залишимося однією з ключових цілей для російських провокацій. Разом із Молдовою, Грузією та декотрими невеликими балканськими державами. Тому навіть за найбільш сприятливого сценарію — якщо можна назвати "сприятливою" анексію помітної частини території — йдеться не про заморозку конфлікту між Росією та Україною. Йдеться про короткий, і не особливо гарантований перепочинок. Використати який для посилення здатності опиратися військовій потузі Москви слід по-максимуму.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme