Збитий американський безпілотник: Чи наважиться Трамп воювати з Іраном

Збиття Іраном безпілотника США призвело до загострення конфлікту між країнами. І головне питання зараз, чи наважиться Америка зараз завдати удар у відповідь та фактично розв'язати війну

Ольга Черниш

Вчора, 20 червня, іранський Корпус вартових ісламської революції заявив про ліквідацію американського дрону на півдні країни. 

За версією Ірану, безпілотник пролітав над провінцією Хормозган. США ж стверджують, що літальний апарат збили над Ормузською протокою, поза повітряним простором країни. 

"Іран припустився дуже великої помилки", - написав президент США Дональд Трамп у Twitter. Чимало експертів потрактували пост як загрозу удару у відповідь. 

"Контрольована ескалація між двома старими супротивниками, які не розмовляють один з одним, - справа химерна. Усі складові вказують на війну.  Єдине, що зупиняє, - це небажання Трампа знову вв'язуватися у заворушення в регіоні.  Але ми всі знаємо, що він імпульсивний і може легко змінити свою думку",  - зазначає у Twitter журналіст Vox.com Алекс Вард. 

Під час бріфінгу з журналістами перед зустріччю з канадським прем'єром Джастіном Трюдо Трамп акцентував: якби у безпілотнику були люди, то це була б зовсім інша історія. 

"У мене є відчуття, що хтось в Ірані припустився помилки. Я не говорю про те, що це держава припустилася помилки. Але, можливо, хтось у державі (...) Хтось безглуздий і тупий. Це був дуже дурний крок", - зазначив президент США. 

При цьому, за інформацією Reuters, Трамп передав у Тегеран попередження про заплановану атаку на країну. Також лідер Вашингтона нібито закликав розпочати переговори між країнами і акцентував, що проти війни з Іраном. 

Джерела New York Times повідомляють, що Трамп вже погодив удар по Ірану минулої ночі, але коли все було готове, в останній момент передумав.  

Наразі ж Вашингтон заборонив літакам цивільної авіації перебувати у зоні Оманської і Перської заток, контрольованих Іраном. 

Експерти вважають нинішній конфлікт продовженням подій в затоці Омана, де ракети вразили японський та норвезький нафтові танкери, після чого США звинуватили у нападі Іран, хоча у країні звинувачення спростували. 

За кілька годин до атаки на безпілотник стало відомо, що США направляє на Ближній Схід контингент у 1 тис. військових, озброєний ракетними комплексами Patriot. 

І це - лише верхівка айсбергу протистояння між країнами. Зокрема, економіка Ірану серйозно страждає через санкції, які США минулого року відновив щодо країни. 

Чи приведе Трамп свої загрози у виконання, і коли саме це станеться, для більшості експертів, - питання відкрите. Наразі ж США в своїх дипломатичних кроках балансує між блефом та прямими діями, сподіваючись, що нерви в Ірану здадуть ще до того, як межу буде перейдено. 

Тактика США для Ірану дражлива ще й тому, що серед конгресменів немає одностайної думки, чи потрібна Трампу згода законодавчого органу для такого удару.  Як пише Vox.com,  республіканці відстоюють можливість Білого дому атакувати країну у подібних ситуаціях та акцентують на її законності. Тож атака може виявитися і справді раптовою.  

Оскільки ж наступний рік для США - рік президентських виборів, питання ще й у тому, на яку стратегію та який образ Трамп зробить ставку під час другої спроби посісти президентське крісло. Втім, намагання бути послідовним і триматися за раз і назавжди обраний образ може вивести Трампа, а з ним і країну - на дорогу війни. 

Тим більше, що наразі рейтинг американського президента далеко не захмарний -  за даними опитування Reuters/Ipsos, 56% опитаних не задоволені його роботою і хотіли б оголосити йому імпічмент. 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Світ