Затягнута "помста": Чому Трамп не стріляє по Сирії

Не минуло й 1,5 роки перебування Дональда Трампа при владі, як у його адміністрації, схоже, зрозуміли, що проблема Асада та Путіна в Сирії вимагає стратегії вирішення, а не набору хаотичних твітів з довільним змістом 

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Затягнута "помста": Чому Трамп не стріля…

Драматична пауза перед американським ударом по силах сирійського диктатора явно затягується. Ударні групи бойових кораблів кудись переміщаються, якісь переговори між США та їх союзниками тривають, а тим часом американський президент наголошує, що він ніколи не говорив, коли відбудеться удар по силах Асада, а очільник Пентагону Джеймс Меттіс перед відповідним конгресовим комітетом вже досить відверто сумнівається в доцільності операції, яка, на його думку, посприяє "ескалації в регіоні". Не забуваючи, втім, додавати, що вибір залишається за президентом – а американські військові готові й спроможні виконати будь-який наказ.

Тим часом Асад зі зрозумілою швидкістю і старанністю ховає недобитки своєї авіації під російську спідницю – пардон, на аеродроми, де базуються підрозділи російських ВКС, і які США, судячи з останніх повідомлень, атакувати не збираються.

Із реальних свіжих новин – хіба "анонс" в американських ЗМІ про те, що авіаудари в Сирії будуть завдані по восьми об'єктах. В списку можливих цілей - два військові аеродроми, дослідний центр і підприємство, можливо пов'язане з виробництвом хімічної зброї. Де конкретно знаходяться перераховані об'єкти, аудиторії не повідомили – але Асад, напевне, зрозумів із цього більше, ніж ми.

Якщо врахувати той фат, що вартість однієї ракети "Томагавк" становить десь біля $1,5 млн, а примітивну установку для видобутку хлору можна скласти за десяток-другий тисяч доларів, ракетна атака проти всіх можливих місць виготовлення хімічної зброї виглядає якось і зовсім вже безглуздо. Власне, безглуздість ситуації і примушує досвідченого вояку Меттіса прозоро натякати начальству, що надто довга підготовка до ударів помножила на нуль ймовірний ефект від них – але нікуди не поділа можливість випадкової провокації повномасштабного конфлікту з Росією.

А загалом, складається враження, що чинний президент США потроху осягає просту думку. Якби в Сирії щось можна було вирішити бомбардуванням – то Володимир Путін, який активно бомбить цю країну вже далеко не перший рік, давно знешкодив би всіх противників Асада. Але чомусь не виходить. Себто, звичайно, якісь успіхи є – якщо взяти анклав з 50 тисячами населення, місяць обстрілювати і не допускати гуманітарні конвої, а потім атакувати хімічною зброєю – то є шанси, що повстанці підуть геть. Принаймні, на якийсь час. Дозволити собі таку тактику Пентагон не зможе – та й не схоче.

Вихід у Сирії, вочевидь, має бути якийсь інший. Наприклад, для того, щоб забезпечити прихисток цивільним, США та союзники повинні створити в Сирії реальні зони безпеки – і забезпечити прохід до них всіх охочих. І захищати ці зони безпеки не договорами з Путіним – а ударною авіацією і засобами ППО. Та ж "зачистка" росіян під Дей-ез-Зором наочно продемонструвала, що створення і захист таких "зон безпеки" – задача цілком реальна, і жодної істотної протидії Росія їй вчинити не може.

При тому в подібній ситуації США могли б задіяти в цьому проекті і ЄС. Якщо Німеччина та Франція не бажають воювати – то справа їхніх урядів. Але вони цілком можуть забезпечити створення інфраструктури для людей, які житимуть в таких зонах безпеки. Хоча б тому, що це вийде дешевше і простіше, ніж приймати тих самих людей вже у себе вдома в якості біженців.

А паралельно зі створенням стерпних умов існування необхідно створювати й місцеві ополчення, з яких у перспективі мають постати майбутні армії, які, в разі потреби, відіб'ють в асадівців будь-яке бажання перекроювати політичну карту Сирії. Окрім того, Вашингтону варто було б докласти максимум зусиль для того, щоб зупинити розправу з курдами, яку чинить Анкара. Останні в цілком осяжному майбутньому цілком можуть стати противагою режиму Асада. Все це звучить набагато складніше й нудніше, ніж хороша атака "Томагавками" по незрозуміло чому. Але війну в Сирії, здається, можна якщо й не виграти, то припинити тільки в такий спосіб.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme