"Список Магнітського" від Мей: Коли Абрамович кине Путіна заради "Челсі"

Велика Британія разом із США, Францією та Німеччиною звинуватили Росію в отруєнні екс-шпигуна Сергія Скрипаля у Солсбері

"Список Магнітського" від Мей: Коли Абра…

Справа із використанням Росією хімічної зброї групи "Новичок" на території Великої Британії вже стала фундаментом для початку нового етапу холодної війни з Росією. Поки жертви - Сергій Скрипаль і його донька - знаходяться в комі, прем'єр-міністр Британії Тереза Мей анонсувала видворення з країни 23 російських дипломатів, знищення мережі шпигунів, введення свого аналогу "списка Магнітського", який закриє королівство для російських олігархів і виявлятиме тих, які набували активи на гроші, здобуті незаконним шляхом, з подальшою їх конфіскацією. Також британська влада обіцяє ретельний моніторинг кремлівських капіталів, які прибувають в Британію. Олігархи, які вже осіли в острівній державі, ризикують нарватися на заморозку активів, якщо місцева влада вирішить, що вони становлять загрозу безпеці країни.

На Радбезі ООН Британія звинуватила Росію в порушенні конвенції про заборону хімічної зброї, під приводом, що її запаси росіянами були знищені в 2017-му році, а треба було раніше. А це вже прямий натяк, що попереду відкритий шлях до визнання Росії державою-спонсором тероризму. В США з такою ініціативою виступав сенатор Роберт Менендес. І якщо це таки втілять у життя, наступним кроком йде заборона транзакцій і фінансових операцій з Росією.

Буквально вчора США ввели нові санкції проти Росії. В чомусь, вони символічні. Але справа навіть не у тому, що в список увійшов "кухар Путіна" Пригожин, ФСБ, ГРУ та спеціалісти "фабрики тролів" з Агентства інтернет досліджень. США визнали, що Росія намагалася втручатися в енергетичну систему країни і показали, що за кібервійну будуть карати.

Та все ж, набагато цікавішим зараз є події суто Британські, які можуть стосуватися російських грошей. Тереза Мей робить вигляд, що тепер російський капітал та олігархат під загрозою в країні. Втім, коли ми кажемо про росіян, які володіють майном в королівстві, то згадуємо переважно про людей, котрі втекли туди від режиму Путіна, який звинуватив їх в економічних злочинах. Взяти хоча б екс-власника "Евросети" Євгена Чичваркіна, що з 2008-го року знаходиться в Британії після не дуже приємних стосунків з російськими правоохоронцями. Деякі отримали в королівстві захист аж до політичного притулку.

Чи можуть біглі олігархи становити небезпеку королівству? Їх видворення, навпаки, стане гарним подарунком для Росії. Представниця МЗС Марія Захарова вже говорила, що Кремль залюбки прийме назад 40 своїх співвітчизників. І це не дивно, бо дотягнутися до грошей цих людей Путін зараз не може. А от коли вони будуть у його руках, за умовну свободу доведеться платити.

У Великій Британії навіть оцінили активи російського походження. Вони складають близько 25 млрд фунтів. Така цифра є не надто вже й великою, враховуючи, що існує міф про крадені росіянами капітали, які осідають в королівстві. Щоб розуміти "масштаб", після Brexit європейські банки вивели з Британії 350 млрд євро, як писали The Times. Так що 25 млрд, які російські олігархи в теорії можуть почати виводити зараз, навряд чи сильно вдарять по економіці країни. А враховуючи те, що олігархи - зовсім не єдина сила і вони не діють спільно, то навряд чи й це станеться.

Звісно, можна дотягнутися до Романа Абрамовича, який близький до Путіна. The Times вже стверджує, що згідно із аналогом "списку Магнітського", якщо стане зрозуміло, що Абрамович набував активи в Британії за здобуті незаконним шляхом гроші, то він може потрапити під санкції аж до повної конфіскації своїх активів, навіть футбольного клубу "Челсі", яким він володіє з 2003-го.

Цей олігарх дуже хитрий і його добре приймають на Заході. Він навіть із зятем Трампа Джаредом Кушнером та донькою Іванкою Трамп зустрічався у справах, вирішуючи питання, пов'язані з будівництвом нерухомості. І залюбки втече кудись в Швейцарію, де він подавав прохання про вид на проживання. Але зашморг на його шиї у вигляді британських активів може дуже допомогти, якщо метою буде "відкусити" від Путіна ще одного впливового олігарха.

Можна припустити, що розрахунок Мей зроблений на те, що небезпека для російських олігархів змусить їх об'єднатися проти Володимира Путіна - "гуртом і батька легше бить". Це і розраховано на таких як Абрамович. Але ж тут є й інший варіант - олігархи навпаки можуть втекти до Путіна, поділившись із ним частиною майна в обмін на безпеку.

На що б не розраховувала Мей, але в те, що вона рішуче боротиметься з Москвою саме економічно, повірити важко. Як мінімум тому, що вона в якості міністра внутрішніх справ намагалася гальмувати розслідування вбивства Литвиненка. Зокрема, приймала рішення не проводити публічного розслідування керуючись фактором деяких "зарубіжних партнерів Британії". Хоча суд тоді це рішення визнав недостатньо аргументованим, Мей і особливо прем'єра Камерона звинувачували у ЗМІ через надмірне бажання робити гроші з росіянами.

Що ж змінилося тепер? Звичайно, консолідована позиція Заходу зрозуміла. Тиск заточений на зміну політичного режиму на Росії. І поступово, шляхом нових санкцій, заморозкою рахунків, діалогом з окремими наближеними до режиму представниками, західні держави наближатимуться до мети.

Втім, якщо говрити суто про Британію, то дуже показово, що після заяв Терези Мей у парламенті про "жорсткі" міри проти Росії, "Газпром" розмістив в Лондоні облігації на суму 750 млн євро. І попит європейських інвесторів на 8-річні облігації "Газпрому" в три рази перевищив запропоновану суму. Яскравий доказ і підтвердження девізу: "Роби гроші, а не війну".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme