"Замала" Чорногорія: Для чого Трамп продовжує руйнувати НАТО

Після останнього самміту Північноатлантичного альянсу здавалося, що президент США Дональд Трамп зробив усе можливе для підриву довіри всередині союзу

"Замала" Чорногорія: Для чого Трамп прод…

Зокрема, даючи інтерв'ю телеканалу Fox News, Дональд Трамп вкотре поставив під сумнів 5-ту статтю Північноатлантичного договору, яка зобов'язує всі країни НАТО захищати будь-якого іншого члена альянсу, який зазнав нападу.

Тележурналіст із правого і консервативного каналу під час розмови із президентом США задав провокативне, як на загальний розсуд, питання: "Скажімо, Чорногорія, яка приєдналася (до НАТО – ред.) минулого року, піддається нападу. Навіщо моєму синові їхати в Чорногорію, щоб захистити її від нападу?".

На що Трамп відповів: "Я розумію, що ви говорите. Я ставлю те ж питання. Знаєте, Чорногорія - крихітна країна з дуже сильними людьми... вони можуть стати агресивними, і – мої вітання, ви у Третій світовій війні", - сказав він. Явно натякаючи на можливість якщо й не відмовитись від своїх зобов'язань, то добряче подумати перед тим, як їх виконувати.

Загалом, це не перша заява американського президента щодо того, що США "не захищатимуть усіх підряд". Але дотепер сумніви у дієвості статті 5 стосувалися, головно, західноєвропейських країн, які систематично недофінансовують свій оборонний сектор, надіючись на американську військову "парасольку". Себто має місце якесь порушення домовленостей, досягнутих всередині альянсу (до речі, іще до того, як Трамп став президентом США). Що, за бажання, можна розглядати як привід для сумнівів у дієвості альянсу в цілому.

У випадку ж із Чорногорією Трамп не критикує її за недофінансування оборони (бар'єру у 2 відсотки ВВП на військові витрати там, скоріше за все, досягнуть цього року). Він натякає на можливість відмовитись від оборони члена НАТО просто тому, що це "крихітна країна" з "сильними людьми".

Які допомагали США воювати у Афганістані іще не будучи навіть членами НАТО. Тоді, до речі, ота сама 5 стаття і була використана єдиний раз за всю історію альянсу. Про допомогу просили не "крихітні країни", а США після нападу Аль-Каїди 11 вересня. І Чорногорія допомогла Америці, надіславши на "війну з терором" військовий контингент. Нехай він складався всього із півсотні бійців, але як для країни з трохи більше, як півмільйонним населенням, і це був жест доброї волі.

Ще ширших паскудних конотацій заяві Трампа додає той факт, що саме у Чорногорії Росія у 2016 році планувала вбити прем'єр-міністра країни, здійснивши тим самим державний переворот. За цю історію двох співробітників російської військової розвідки - Едуарда Шишмакова та Володимира Попова, заочно судять після того, як вони втекли до Сербії, а пізніше були репатрійовані до Росії.

Таким чином, говорячи про небажання захищати Чорногорію, Дональд Трамп, фактично, говорить про небажання допомагати членам альянсу, які мають проблеми з Росією. Бо жоден інший ворог Чорногорській республіці наразі не загрожує.

А загалом, увесь інцидент заставляє задуматись про кілька моментів. Перший із них – чи потрібен Україні вступ до альянсу, який боїться чи не хоче протистояти Росії? А другий момент полягає в тому, що стаття II розділ 4 Конституції США передбачає імпічмент президента США за зраду національних інтересів. Історія із союзною до США державою, яку Трамп публічно зневажив, виключно для того, щоби сподобатись телеаудиторії, якось навдивовижу близько підходить до цього означення.

Фото: EPA

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme