Путін саджатиме "авторитетів": Коли Україну накриє кримінальна хвиля з Росії

Російський президент хоче отримати можливість саджати кримінальних авторитетів за сам факт їхнього статусу, безвідносно до протиправних вчинків

Журналіст відділу «Світ»
Путін саджатиме "авторитетів": Коли Укра…

Президент Росії Володимир Путін вніс до Держдуми законопроект, що посилює кримінальне покарання за створення, участь і керівництво злочинним співтовариством.

Якщо цей законопроект буде прийнято (сумніватись у чому немає жодних причин), саджати в тюрму на Росії будуть виключно за факт лідерства в злочинній ієрархії, тобто за статус "кримінального авторитета". Жодних додаткових злочинів при цьому чинити вже не треба - термін буде гарантований у тому випадку, якщо правоохоронцям вдасться довести факт високого кримінального статусу того чи іншого громадянина. Покарання передбачене вельми суворе. Зокрема, високопоставленим "злодіям у законі" загрожуватиме тюремний термін від 8 до 15 років зі штрафом в 5 млн рублів. Також пропонується відправляти у в'язницю на термін до 20 років за саму участь в злочинних "сходках", на яких планується вчинення протиправних діянь.

Формальною причиною прийняття цієї норми, як зазначено в пояснювальній записці до проекту, є те, що завдяки своєму становищу в злочинній ієрархії лідери протиправних співтовариств, як правило, уникають кримінальної відповідальності.

Російський Закон дуже схожий на юридичну норму, яка з 2005 року діє в Грузії. Згідно із нею високе членство в кримінальній ієрархії карається позбавленням волі на строк від 5 до 8 років.

До речі, ухвалення цієї норми в Грузії призвело до значного й масового переміщення грузинських "законників" до Росії, а більшою мірою - до України. Що стало в наступні два-три роки причиною чисельних кримінальних сутичок і переділу зон впливу.

Тому не можна виключати, що запропонований Володимиром Путіним законопроект - це спроба повторити досвід його заклятого друга, тодішнього грузинського президента Міхеїла Саакашвілі. Який може спрямувати в Україну нову потужну хвилю кримінальної міграції - оскільки схожа норма, яку український парламент голосував у травні 2016 року, була успішно відхилена.

Втім, законодавча норма російського президента може мати й радикально іншу, несподівану причину.

Яка полягає в трансформаціях російського кримінального світу. Якщо дотепер у місця позбавлення волі ділилися на так звані "червоні" (контрольовані адміністрацією) та "чорні" (контрольовані авторитетними кримінальниками) "зони", то зараз спостерігається нова тенденція - поява "зелених зон", у яких внутрішнє життя значною мірою контролюється представниками радикальних ісламістських угруповань. Кількість представників ісламського підпілля (ну, чи тих ув'язнених, які потрапили за грати за такими звинуваченнями), становить десятки тисяч, і на півдні Росії та на Уралі на деяких "зонах" вони починають встановлювати свої правила.

Для протидії такій тенденції російська пенітенціарна система широко використовує саме авторитетних законників - наприклад, Захарія Калашова ("Шакро-молодого") російські тюремники відправили відбувати покарання не в суворі сибірські табори, як на те всі сподівалися під час суду над ним, а в Краснодарський край - регіон, який є опорою клану Шакро, де дотепер кримінальним світом керують його родичі Давид Озманов ("Дато") і Шалва Озманов ("Кусо"). Мета такого переміщення, на думку російських ЗМІ - забезпечити керівництво традиційних кримінальних "авторитетів" над "зеленими", себто мусульманськими екстремістами.

Аналогічні процеси відбуваються і в урльських колоніях, куди було відправлено декілька впливових російських авторитетів.

Звичайно, гіпотеза про те, що в авторитарній державі, керованій колишнім працівником силових відомств, держава бореться з екстермізмом за допомогою "звичайних" злочинців, може видатися дивною. Але Росія - країна великих можливостей. І прийнятий закон, цілком ймовірно, має на меті поповнити запас цінного ресурсу - кримінальних "авторитетів" в місцях позбавлення волі, ну, і зробити їх більш поступливими до побажань правоохоронних органів на волі.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme