Закон проти Apple: Як на Росії розпочали чергову війну з Інтернетом

На Росії дійшли простого висновку: оскільки цензурувати весь Інтернет не виходить, і навіть з блокування окремих ресурсів регулярно трапляються проблеми, атакувати вільний обіг інформації треба з іншого боку. Точніше — навіть з двох. Тепер головне, щоби цей безцінний досвід не оцінили на Банковій
 

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Закон проти Apple: Як на Росії розпочали…

Сьогодні російський президент Володимир Путін підписав непримітний федеральний закон "Про внесення змін в статтю 4 Закону РФ "Про захист прав споживачів", який складається з двох абзаців тексту.

Але значення цього закону складно переоцінити. Суть його зводиться до того, що з моменту початку дії документу — себто, липня 2020 року — при продажі "окремих видів технічно складних товарів" (себто, смартфонів, комп'ютерів та смарт-телевізорів) російському споживачеві буде "забезпечена можливість" (уникнути якої він фізично не зможе ніяк) використовувати з цими товарами російське програмне забезпечення. Його перелік російський уряд визначатиме на свій розсуд. На всіх, хто ризикне продавати продукцію іноземних компаній без російського ПЗ, чекають значні штрафи.

При тому законодавця не цікавить сумісність російського ПЗ з іншими товарами, ймовірність відмови від російського ринку західних компаній, які через падіння продажів і без того дивляться на цей ринок без зайвого ентузіазму, та інші подібні дрібниці.

В соцмережах цей закон вже встигли назвати "законом проти Apple" – оскільки компанія з Купертіно явно не буде інсталювати на свої пристрої російські програми незрозумілої якості і туманного призначення. Як, ймовірно, й інші помітні виробники, що працюють для західного ринку.

Наслідки історії для російських споживачів, загалом, очевидні: ІТ-пристроїв на ринку стане менше, вони подорожчають, і на них  в обов'язковому порядку буде інстальоване ПЗ, вірогідно, буде щедро ділитися їхніми особистими даними з наглядовими органами. Ну і, ймовірно, блокуватиме ті веб-ресурси, на які вкаже пальцем Роскомнагляд.

Користь для російської економіки від "закону проти Apple" цілком очевидна. По-перше, зростання вартості призведе до зниження кількості куплених комп'ютерів, смартфонів та смарт-телевізорів. Що цілющим чином вплине на платіжний баланс. Примусово інстальовані програми — які, звісно, також не будуть безкоштовними — збільшать прибутки "правильних компаній". З яких ті, напевно, сплатять дещицю податків.

Ну а про користь від можливості цілком легально не просто спостерігати на рівні провайдера, а активно втручатися у "внутрішнє життя" кожного окремо взятого електронного пристрою, чи то пак, "електронної обчислювальної машини", вже й говорити не доводиться. Навіщо боротися з Telegram, якщо "примусова софтина" може просто заблокувати можливість його інсталювати? Всіх то справ... Звичайно, залишаться при тому ентузіасти і романтики, які перепрошиватимуть свої телефони "людським", а не "російським" забезпеченням, ставитимуть мобільні версію Linux та інших альтернативних ОС, але буде їх — крапля у морі.

Інтернет, що свого часу був задуманий і створений як однорангова і максимально живуча мережа, здатна пережити ядерну атаку супротивника, виявився для російської цензури занадто міцним горішком. І цензура тепер прийшла до кінцевих споживачів інформації.

Не забули при тому і про її продуцентів: бо паралельно із "законом проти Apple", на Росії прийняли іще один прецікавий документ. Йдеться про закон, який дозволює оголошувати "іноземними агентами" всіх російських блогерів та журналістів, які розповсюджують матеріали іноземних ЗМІ і отримують іноземне фінансування. Ні-ні, це не про співробітників ВВС чи "Голосу Америки" – з ними і так все зрозуміло. Під дію закону підпадають всі, пхто розмістив на своєму ресурсі перекладну статтю  і поставив при тому гуглівську "банерокрутилку" чи кілька рекламних посилань з AdWords. Таким чином, під каток законодавців потрапили не тільки засоби для перегляду інформації, але й всі ті, хто цю інформацію продукує.

А загалом, дивлячись на всі ці нововведення, за допомогою яких російська влада намагається "перекрити кисень" альтернативним точкам зору, мимоволі закрадається тривожна думка. Про те, що дивовижна єдність законодавчої та виконавчої влади, які ми спостерігаємо у себе вдома, якось навдивовижу добре підходить для подібних ініціатив. Які можуть бути здійснені виключно з метою "стимуляції розвитку вітчизняного ІТ-сектору" і задля "протидії російській пропаганді".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme