Женева+: "Безальтернативний" Мінськ усім остогид в Європі

Резолюція Європейського парламенту, хоч формально і стосується тільки Кримського півострова, є прозорим натяком Кремлю, що в разі продовження невиконання мінських угод у Заходу є альтернатива

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Женева+: "Безальтернативний" Мінськ усім…

Сьогоднішня резолюція Європарламенту по Криму, на перший погляд, вийшла не надто радикальною. Росії вкотре нагадали, що Крим треба повернути, російські війська з України – вивести, а поки цього не сталося – принаймні, припинити цькувати татар і звільнити людей, яким присудили звірячі терміни ув’язнення за вигадані злочини.

Втім, увагу привернули як мінімум два нововведення, жодному з яких навряд чи аплодуватимуть в російському МЗС чи в Кремлі.

Перше з них – це пропозиція європейських консерваторів підготувати наступний пакет антиросійських санкцій, яка таки потрапила в фінальну версію документу. Звичайно, складно уявити, чого саме ці санкції можуть стосуватись – і як саме вони можуть помітно вплинути на Росію. Окрім того, ця пропозиція – не жорстка директива, і Європейська Рада, в принципі, може її скромно проігнорувати. Але натяк на можливість розширення санкцій – не тільки і може навіть не стільки за незаконну анексію півострова, як за наступну дикувату там поведінку, було зроблено на найвищому рівні. Й цілковито ігнорувати його в Кремлі навряд чи наважаться.

Другий новий момент – це принципова згода ЄС на використання формату "Женева плюс" для вирішення кримського питання. Що, по великому рахунку, означає публічне визнання європейськими парламентарями того факту, що без "Великого вашингтонського брата" говорити про деокупацію Криму з Путіним вони не збираються – і фрау Меркель теж не радять. А також того, що подібної розмови – за участю Вашингтону – Росії уникнути не вдасться.

Втім, Кримом все може й не обмежитись. Звичайно, формат "Женева плюс" – це міжнародний механізм, формально спрямований виключно на деокупацію півострову. Але в разі його створення, рано чи пізно, він буде застосований і для переговорів стосовно ситуації на Донбасі. Хоча б із тієї причини, що Мінські угоди, річницю другої частини яких ми готуємося відсвяткувати, не виконані ніким. Росією й ополченцями не виконані навіть перших два пункти – де про припинення вогню й відведення зброї. Що автоматично підводить нас до того, що рано чи пізно мінський формат, якою б "священною коровою" його б не оголошували хоч у Москві, хоч в Берліні, доведеться як мінімум модифікувати, "перезапускати" чи робити які завгодно інші маневри – чи то для реанімації, чи для урочистого похорону. З наступним формулюванням альтернативи. Якою цілком може стати готова на той момент "Женева плюс". І якщо до того моменту нафта не подорожчає, а на ідею відмовитись від "Кримнашу" Володимир Володимирович так і не погодиться – Лаврову знову доведеться зустрічатись з Керрі. Хай і в компанії з Штайнмаєром і Фабіусом. Що, загалом, мало би стимулювати Росію завершити історію з Мінськом – або, принаймні, перевести м’яча на українську сторону, припинивши вогонь – до цього вікопомного моменту, коли в дискусію вступлять США.

А загалом, сьогоднішня резолюція Європарламенту, наскільки б декларативним і дорадчим не був статус цього органу, наочно демонструє, що "втома від українського питання" в Європі далеко не настільки критична, як то можна було б подумати, читаючи російські ЗМІ.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme