За скільки генсек Ради Європи визнає Росію взірцем демократії

Перемоги в гібридній війні Росія здобуває не тоді, коли Кремль випускає чергову зграю тролів у Інтерент чи чергову тисячу "зелених чоловічків" на чужу територію. Успіх приходить до Путіна, коли хтось погоджується чорне називати білим

Роман Федюк

Скандал, який оповиває діяльність Ради Європи та її дорадчих органів вже чимало місяців, здавалось, мав би закінчитись. Президент ПАРЄ Педро Аграмунт пішов у безславну відставку, Росія залишилась без права голосувати на сесіях і брати участь у роботі статутних органів ПАРЄ, а організація залишилась на позиції "захисту демократії і верховенства права", як то і передбачено в її статуті.

Але вчора історія вийшла на новий виток. Якщо вірити главі української делегації в ПАРЄ, нардепу Володимиру Ар'єву, то генсек РЄ Турбйорн Ягланд в неофіційній розмові заявив, що після відмови Росії робити членські внески перед організацією два виходи – "зберегти цінності або зберегти саму Раду Європи". Вочевидь, натякаючи на те, що в разі припинення фінансування Ради Європи з боку Кремля – чи навіть виходу Росії з цієї організації – продовжити ефективну роботу організації буде неможливо.

За словами Ар'єва, українська делегація разом з грузинами і литовцями дали жорстку відповідь Ягланду, попередивши, що "в цьому клубі тоді буде нічого робити". Проте така позиція, вочевидь, є далеко не єдиною в РЄ – особливо серед лівих політиків. Хоча точна розстановка сил у цьому питанні наразі є невідомою, якби ідея "індульгенції для Росії" певною підтримкою користується, в іншому разі Ягланд, достатньо досвідчений кабінетний гравець, не став би її озвучувати.

Звичайно, у цій ситуації ми вимушені покладатись виключно на слова Ар'єва. Але оскільки вони набули достатньо широкого розголосу, а з боку представників РЄ якихось категоричних заперечень не чути, то причин не довіряти представнику України у нас, на разі, немає.

"Ціна питання", насправді, не така вже й велика. На разі Росія заблокувала третю, останню частину свого членського внеску на діяльність організації, яка мала становити 11 мільйонів євро. Себто за умови припинення фінансування РЄ з боку Росії організація губить десь близько 33 мільйонів євро. Такою, вочевидь, є ціна, за яку генсек Ради Європи згоден визнати, що Росія не порушує як засадничі статті Статуту РЄ, так і просто природні права як своїх, так і чужих громадян. І навіть якщо закрити очі на порушення суверенітету України – те, що робиться, приміром, в Криму з татарами, на думку Ягланда, обтяжену 30 мільйонами євро, не є приводом для введення антиросійських санкцій у ПАРЄ.

При тому в прихильників збереження "повного членства" Росії у Раді Європи, окрім чисто фінансових резонів, є і ще один вагомий аргумент. Який полягає у тому, що в разі якщо Росії не повернуть всі повноваження в Парламентській асамблеї Ради Європи, то в Москві перестануть визнавати рішення Європейського суду з прав людини. Принаймні, таку заяву зробила учора спікер Ради Федерації Валентина Матвієнко, і не вірити їй немає жодних причин.

Втім, думка відмовитись від визнання рішень ЄСПЛ в російському політичному обігу вже не перший рік, а чергове загострення довкола питань фінансування – лише черговий привід

Звичайно, доля Ради Європи хвилює всі країни-учасниці. Але не через якусь міфічну самоцінність цієї організації – а через те, що вона допомагає виконати свої програмні цілі. Зокрема, стосовно прав людини, якими опікується той самий ЄСПЛ. А Рада Європи, яка торгує членством за гроші – це комерційне підприємство, яке надає сумнівні послуги. Навряд чи потрібні більшості країн – членів, які, на відміну від Росії, не мусять за гроші переконувати всіх у власній "демократичності".

Натомість самоцінність організації – незалежно від того, виконує вона свої функції чи ні – є очевидною тільки для посадовців цієї організації. Саме для них катастрофою є не перетворення РЄ на маніпулятивний інструмент декотрих членів – а зменшення фінансування цієї організації. Це, здається, і є єдина причина вчорашнього демаршу Турбйорна Ягланда.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Світ