Байден стає президентом: Чи вдасться Трампу занурити США у хаос

До визначення того, хто стане наступним президентом США, залишилося декілька годин. Після чого Трамп може поринути у судові баталії, вийти з яких переможцем шансів у нього немає. А може спробувати мобілізувати прихильників на "останній і рішучий бій"

Журналіст відділу «Світ»
Байден стає президентом: Чи вдасться Тра…

Підрахунок голосів на президентських виборах у США рухається до фіналу за передбачуваною траєкторією. Бюлетені, подані за допомогою пошти, відходять здебільшого до Байдена. Здобувши перевагу в Джорджиї, кандидат від демократів тепер лідирує і у Пенсільванії. Насправді, серед чотирьох штатів, у яких буде вирішено, хто стане наступним президентом США, на даний момент немає жодного червоного. Не тільки у Пенсільванії та Джорджії, але й в Арізоні та Неваді наразі лідирує Байден. При тому перемогу в останніх двох штатах демократам віддали навіть традиційно прореспубліканські ЗМІ, на кшталт Fox News.

Говорити про те, що Джо Байден фактично став 46-м президентом Сполучених Штатів, потроху почали у впливових аналітичних центрах – на кшталт Decision Desk HQ.

В штабі демократів наразі на цю тему мовчать, вочевидь, щоби підкреслити різницю в підходах з голосною, але явно передчасною заявою Дональда Трампа про його "перемогу".

Втім, спікер демократів Ендрю Бейтс прокоментував заяви республіканців про те, що вони "не збираються здавати Білий дім". Зокрема, він заявив: "Як ми вже говорили 19 липня, американський народ вирішить долю цих виборів. А уряд Сполучених Штатів цілком здатний випровадити порушника з Білого дому".

Тим часом з боку республіканців йде потік дещо різноманітних заяв. Зокрема, помірковані члени команди Трампа готові надіятися на перемогу до останнього порахованого голосу – але не довше. Вони оприлюднили відозву наступного змісту: "Вибори не закінчені. Невірні передбачення перемоги Байдена засновують на результатах в штатах, в яких все далеко від завершення". Яка, з одного боку, і виглядає достатньо войовничо, але при тому не порушує норми логіки та законодавства. Натомість позиція самого Трампа стає все більш ірраціональною. За словами членів його штабу, які спілкувалися з журналістами Axios "особисто Трамп ніколи не визнає свою поразку".

Легальних способів протидії перемозі Байдена у республіканців залишилося небагато. Десяток поданих ними позовів у місцеві суди буде розглянутий впродовж кількох днів. Іще можна вимагати перерахунку голосів. Це цілком легальна процедура, по-різному прописана в більшості штатів. Але як показує виборча практика останніх трьох десятиліть, перерахунок змінює результат у кращому випадку на сотню-другу голосів, чого Трампові буде явно недостатньо.

Є ще, звичайно, і Верховний суд США. Де чинний президент США завбачливо створив "республіканську більшість" в особі шести суддів із дев'яти. Але і тут є декілька перепон. Зокрема, той факт, що єдина вимога Трампа, яка може вплинути на результат виборів – "не враховувати" бюлетені, відправлені, але не пораховані в день виборів, розглядалася судом кілька десятків років тому і була відхилена. За умов прецедентного права прийняти інше рішення без додаткових обставин фактично неможливо.

За таких умов перед чинним президентом США залишається дві можливості. У ключовий момент, коли буде оголошено про перемогу Байдена, Трамп може повторно оголосити про "фальшування виборів" без будь-яких легальних підстав, закликати своїх прихильників "захистити демократію". Ну, і занурити країну в хаос, принаймні на якийсь час. Такий крок можливий тільки зараз, коли суспільство максимально наелектризоване і готове до якихось рішучих рухів.

А ще Трамп може почати масштабну і безкінечну судову атаку. Яка відсуне фінальну перемогу та інавгурацію Байдена на тижні, можливо – навіть на місяці. І в якій шанси Трампа на "збереження обличчя" якісь, звичайно, будуть. А от на збереження президентства – ні.

Залишається сподіватися, що чинний президент США обере саме другий варіант. А Байдену вистачить жорсткості та рішучості, аби переконати американців у тому, що в них є президент, незважаючи на чисельні судові та медійні атаки.

В тому, що атаки в ЗМІ будуть, можна не сумніватися. Особливо після того, як співробітникам Fox News надіслали "темник", в якому, серед вказівок про те, як слід описувати "демократів, що залякували виборців", є і заборона називати Байдена "обраним президентом". Схоже, присутність України в чисельних політичних скандалах у США якимось магічним чином перенесла туди і частину наших медійних практик.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme