"Байдени на службі Китаю": Як новий скандал змінить відносини Пекіна і Вашингтона

"Прибутки з Китаю", ніби як отримані Байденом-молодшим з порушенням податкового законодавства США, можуть стати для його батька, обраного президента США, такою ж проблемою, якою "підтримка з Росії" стала для Трампа

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
"Байдени на службі Китаю": Як новий скан…

Новина про те, що прокуратура штату Делавер веде розслідування стосовно Гантера Байдена, сина обраного президента США Джо Байдена, особливою сенсацією у США не стала.

Адже звинувачення стосовно молодшого Байдена в отриманні незаконної вигоди внаслідок лобістської діяльності на користь китайських та українських бізнес-груп перед президентськими виборами у США і без того сипались градом. Досить згадати, наприклад, минулий жовтень, коли було оприлюднено ніби як електронні листи Гантера Байдена з обговоренням сумнівних з точки зору закону чи етики оборудок, в тому числі — і з представниками українського бізнесу. До речі, той ноутбук було вилучено також в Делавері. Що ніби як наштовхує на думку про те, що зараз йдеться про наслідки тієї самої історії.

З іншого боку, слідство, про яке стало відомо вчора, за інформацією джерел американських ЗМІ, триває вже з 2018-го року. Просто впродовж останніх місяців слідчі дії були призупинені — щоби не вплинути на результат виборів. В той час як ноутбук із нібито компроматом було "знайдено" у ремонтній майстерні в другій половині 2019 року — себто він ніяк не міг бути джерелом підозр.

Але одна річ — газетні статті та заяви політичних противників, і зовсім інша — інформація стосовно прокурорської перевірки. Хоча при тому ні про які звинувачення наразі не йдеться, оскільки перевірка, за чутками, була ініційована на основі так званого "звіту про підозрілу активність", які американські фінансові установи зобов'язані подавати, коли транзакції їхніх клієнтів виглядають якось незвично. Такий документ далеко не завжди призводить до кримінального розслідування. І стосується він, зазвичай, підозри у відмиванні грошей чи спроб уникнути оподаткування. При тому звіти, знову-таки, за чутками, не мають жодного стосунку до Джо Байдена.

Сам Гантер Байден поки що теж категорично заперечує будь-які порушення зі свого боку. Заявляючи про те, що "професійний і об'єктивний аналіз цих питань покаже, що я вів свої справи законно і належним чином, в тому числі за допомогою професійних податкових консультантів".

З формальної точки зору, все, що відбувається, до міжнародної політики особливого стосунку не має. Гантер Байден — доросла, дієздатна і цілком самостійна особа. Яка, в разі вчинення правопорушення, і відповідальність за нього мала би нести виключно в особистому порядку.

Хоча в реальності все, звичайно, буде не так. Оскільки незалежно від того, знайде чи ні якісь порушення слідство,чи від того факту, що одного із китайських бізнесменів, який співпрацював із Гантером, на батьківщині також посадили за корупцію, лозунг про "Байденів на службі Китаю" фактично неминуче стане своєрідною інформаційною зброєю. При тому як в руках прихильників Дональда Трампа, який ніби збирається балотуватися в 2024 році, так і республіканської пропаганди загалом.

І для протидії такому інформаційному ходу адміністрація новообраного президента США, вочевидь, буде вимушена зробити єдино можливий логічний крок. Продовжити жорстку політичну та економічну лінію стосовно Китаю, розпочату в період правління Дональда Трампа.

У цій ситуації Байден ризикує фактично повторити невеселий досвід попереднього президента США, якого від початку правління звинувачували в співпраці з Росією. І для того, щоби ці звинувачення якось спростувати, він був вимушений відмовитися від ідей "перезавантаження стосунків" з Кремлем, про які говорив в процесі виборчих перегонів.

Такий сценарій передбачає, що ані торговельні війни між Китаєм та США, ані боротьба з промисловим шпигунством та практикою "скупки" технологічних таємниць, ні геополітичне протистояння, пов'язане з експансією Пекіна у прилеглих морях — всі ці конфлікти не тільки не припиняться, але, ймовірно, навіть зазнають посилення.

Тому в найближчих чотири роки українській владі, цілком ймовірно, доведеться вибудовувати міжнародну політику, зважаючи на той факт, що зближення з Вашингтоном може викликати ускладнення у стосунках із Пекіном — і навпаки.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme