Саміт "Україна-ЄС": Що Порошенко привіз із Брюсселя

Двадцятий самміт "Україна-ЄС" виявився хай невеликою, проте перемогою української дипломатії. 

Журналіст відділу «Світ»
Саміт "Україна-ЄС": Що Порошенко привіз…

Саміт з ЄС приніс Україні чимало позитивних сигналів. Перш за все, країни Європейського Союзу визнали, що кооперація з Україною приносить їм певні вигоди. Зокрема, у підсумковій декларації, підписаній всіма членами ЄС, наші партнери "привітали суттєве збільшення обсягів двосторонньої торгівлі та ефективне функціонування безвізового режиму" з Україною. Наростання торгівлі і потоку туристів – це вагомий аргумент на користь поглиблення стосунків з Україною. Можливо, саме цей аргумент і сприяв тому, що на цьому саміті взагалі було укладено підсумкову заяву, яку минулого разу заблокували на вимогу Нідерландів. ЄС у суті своїй – це економічне й торговельне об'єднання, і фактор зиску можу бути для нього ключовим.

Окрім чисто прагматичних моментів, країни ЄС вжили у цій спільній заяві, напевно, найгостріших виразів для критики Росії за всю історію конфлікту – зокрема, "рішуче засудили явне порушення суверенітету і територіальної цілісності України внаслідок актів агресії з боку Збройних сил Росії, які тривають від лютого 2014 року". Ніяких "іхтамнєтов" – всі речі названо своїми іменами. І зроблено це не окремою країною – а консенсусом всіх учасників союзу. Подібні формулювання сильно ускладнюють можливість "сепаратних переговорів" між Росією та окремими членами європейської спільноти, на що явно роблять ставку у Кремлі.

У ЄС тако ж похвалили деякі наші реформи – зокрема, в галузях децентралізації та державного управління, а також у реформуванні сфер держзакупівель та екології.

За результатами саміту президент Петро Порошенко відзвітував і про узгодження подальшого зближення України з Євросоюзом – зокрема, у секторі енергетики, впровадженні шенгенського законодавства, запровадженні цифрового ринку, а також у поглибленні митної співпраці. Щоправда, досягнення прогресу у цих напрямках поки що не було зафіксовано документально, тому судити про те, як далеко просунулись переговори, стороннім спостерігачам наразі неможливо. Хоча й сам факт розмови на ці теми з українським керівництвом є індикатором зацікавленості в поглибленні інтеграції між ЄС та Україною.

І на тлі всіх цих чисельних позитивних сигналів великим червоним транспарантом майорить вимога ЄС продовжити боротьбу з корупцією. Про це виразно сказано в підсумковій заяві, про це окремо нагадав президент Європейської ради Дональд Туск, про це, немає сумніву, говорили з президентом України в кулуарах.

А загалом, результати саміту продемонстрували кілька моментів, принципових як для України, так і для ЄС. Перший, глобальний, полягає в тому, що європейська спільнота залишається цілісною, інтегрованою і здатною приймати консенсусні рішення з приводу складних і конфліктних питань. Попри чисельні заяви про те, що "ЄС мертвий", які так люблять транслювати в російських ЗМІ, і які останнім часом набувають нездорової популярності в адміністрації чинного президента США, вчорашня заява учасників саміту – це демонстрація життєздатності європейської спільноти.

Другий момент полягає в тому, що Європа зберігає одного разу сформовану стійку політику стосовно україно-російського конфлікту. Що не може не тішити напередодні зустрічі російського та американського президентів. Які, звичайно, про Україну ніби й не говоритимуть – але знаючи глибокі геополітичні компетенції чинного господаря Білого дому, і перманентне бажання господаря Кремля винити якусь геополітичну авантюру, результати їх зустрічі все рівно викликають побоювання.

Ну а третій момент полягає в тому, що боротьба з корупцією і покращення інвестиційного клімату в Україні як були, так і залишаються пріоритетною зоною тиску ЄС на Київ. І тут немає месіанського бажання Брюсселю чи Берліну з Парижем "зробити світ справедливим". Є чисто прагматичне розуміння того, що допоки в Україні бізнесові питання вирішуються так, як вони вирішуються сьогодні – потужний європейський капітал до нас не зайде. І не згенерує ні прибутку для його власників, ні нових робочих місць для українців. А ці моменти є ключовими для економічного за своєю природою ЄС. Про це варто пам'ятати українській владі. Незалежно від того, хто саме представлятиме Україну на наступному самміті з ЄС, який, вочевидь, трапиться вже після президентських виборів.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme