Якими козирями мірятимуться Волкер та Сурков по Україні

Сьогодні відбудеться четверта зустріч спецпредставника США по Україні Курта Волкера з радником президента РФ Владиславом Сурковим

Якими козирями мірятимуться Волкер та Су…

Попередні три зустрічі відбулися ще в минулому році. Всі вони стосувалися мирного врегулювання конфлікту на Донбасі, шляхом організації миротворчої місії. Після останньої розмови у Белграді в листопаді 2017-го Курт Волкер підкреслив, що вони були "кроком назад".

Нова ж зустріч як і раніше стосуватиметься війни в Україні. І на неї у Дубаї як Волкер, так і Сурков, їдуть з певними козирями в рукавах.

Американський спецпредставник напередодні побував в Україні, де зустрівся з президентом Порошенком, головою РНБО Турчиновим, міністром з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Чернишом та багатьма іншими, включно із Льовочкіним та Бойком. Волкер активно роздавав інтерв'ю переважно європейським ЗМІ, через які доносив свої меседжі. Зокрема, "Німецькій хвилі" він сказав, що перші дві зустрічі із Сурковим мали певний прогрес, а після белградської Росія повернулася до своєї початкової позиції по миротворцях: звузити місію виключно до забезпечення безпеки членів ОБСЄ. Попри це, саме рандеву у Дубаї має стати дещо цікавішим за останні мінські та белградські вояжі.

Козир США

29-го січня мають бути оприлюднені американські санкційні списки, про які ведуться розмови з минулого року. У них можуть опинитися головні друзі і гаманці російського режиму - олігархи, соратники Путіна. А попереду ще висновки щодо катастрофи пасажирського Boeing на Донбасі. Інформація про деякі прізвища у санкційному списку, в теорії, може зробити Росію більш зговірливою у питанні Донбасу. Принаймні, було б наївно думати, що американці не використають це у переговорах.

Варто нагадати, що Одразу після того, як стало відомо про четверту зустріч Волкера із Сурковим The Wall Street Journal написав статтю, в якій до читачів доносилася позиція США у майбутніх переговорах. Постійно посилаючись на американських чиновників і дипломатів видання підкреслювало, що США вимагатимуть розміщення миротворців ООН на території Донбасу та на російсько-українському кордоні. Розуміючи, що Росію це не влаштовує, що і доводили попередні зустрічі, в американців є компромісний варіант: на кордоні стоятимуть виключно миротворці і Україна швидко не поверне контроль над кордоном (раніше Київ наполягав саме на поверненні контролю). Зрозуміло, що склад миротворчої місії (20 тисяч - як підрахували американці) обговорюватиметься на наступних зустрічах. Бо Росія, навіть якщо і прийме такий варіант, захоче присутності власних чи військових з ОДКБ.

Якщо такий варіант Москва не приймає, The Wall Street Journal знову з посиланням на дипломатів каже, що послідують санкції за участь Росії у війні на Донбасі. Мовляв, ваші "ихтамнет" стануть "витам'єтами" для всього світу офіційно.

Козир Росії

Москва бачить питання Донбасу зовсім інакше, ніж Вашингтон і Київ. Вже всім відома позиція "ихтамнет" є ключовою в цьому питанні. Оскільки, Росія "не є стороною конфлікту", то війна в Україні - проблема внутрішня. Все, що може робити Москва - підтримати миротворчу місію. Втім, у миротворців на українсько-російському кордоні, фактично "мирних військ НАТО", немає жодого змісту. Вони потрібні на лінії розмежування між ЗСУ та бойовиками, а ще для того, щоб охороняти місію ОБСЄ.

Також Росія наполягає на виконанні Мінських домовленостей по пунктах. Якщо захід та Київ були зацікавлені спочатку у безпеці, включно із контролем над кордоном, а потім у політичному врегулюванні, то росіяни хочуть, щоб все було по пунктах, де розмови про місцеві вибори йдуть раніше за контроль над кордоном, і фактично говориться про контакти Києва з представниками "Л-ДНР".

Більше того, росіяни критикують закон про реінтеграцію Донбасу, який був ухвалений нещодавно.

МЗС РФ раніше оприлюднив заяву, в якій було сказано: "Про жодну "реінтеграцію" мова не йде... все робиться для того, щоб ще більше розколоти Україну і відштовхнути від себе громадян України, що проживають на Донбасі. Київ ховає досягнуті в Мінську домовленості і весь наявний механізм пошуку взаємоприйнятних рішень щодо подолання внутрішньоукраїнської кризи, включаючи і "нормандський формат".

І, справді, росіяни в обличчі Суркова можуть стояти на тому, що в новому Законі немає прямої згадки про "Мінськ" і він не відповідає наробкам "нормандського формату". А Росія названа окупантом. Втім, Курт Волкер заздалегідь відповів на російські претензії, що, мовляв, у Законі сказано про те, що ми бачимо на власні очі. І він жодним чином не змінить ситуацію.

"Я не думаю, що він щось змінює в цьому контексті. Ситуація - така ж, як і була. Російський контроль і командування там були присутні, тому можна назвати це, неформально, окупацією і вторгненням", - підкреслив Волкер.

Позиція України

Після зустрічі Порошенка із Волкером прес-служба президента повідомила про підсумки розмови досить стримано: "Москва повинна нарешті продемонструвати політичну волю до мирного врегулювання і погодитися на розміщення миротворчої місії ООН на окупованому Донбасі, включаючи неконтрольовану ділянку українсько-російського державного кордону". Останнє в цьому меседжі є підтвердженням того, що Україна приймає план США із миротворцями на кордоні і, можливо, готова навіть почекати із присутністю там власних прикордонників заради врегулювання.

Безумовно, навіть попри це надалі будуть ще досить важкі перемовини щодо проведення місцевих виборів під моніторингом, наприклад, ОБСЄ, амністію, обмін полоненими та виведення незаконних збройних формувань, не кажучи вже про всеохоплююче припинення вогню, що має бути забезпечене на початках. І, звичайно, Україну не влаштовуватиме присутність на Донбасі нинішніх ватажків бойовиків. Росії ж, навпаки, це буде потрібно. Оскільки, план Москви як і раніше - дестабілізація України.

Чому в компроміс не віриться

"Не можна сказати, що я налаштований оптимістично",- сказав Волкер, коментуючи майбутню зустріч. Він пояснив, що в США причину бачать не в тому, що Росія збиралася захопити Україну військовим шляхом, а у переслідуванні політичної мети - "дестабілізувати Україну, впливати на її політику і спробувати вбити клин між Україною і Заходом".

По Волкеру, у Росії немає планів по окупації всієї України, натомість, вони прагнуть її дестабілізувати, впливати на політику країни і зіпсувати стосунки із Заходом.

"Ми повинні створити ситуацію, за якої у Росії виникне бажання припинити конфлікт", - натякнув Волкер.

Очевидно, що така ситуація може виникнути, на думку американців, якщо сильно натиснути санкціями на олігархів президента РФ. Або дати зрозуміти, що до санкцій за Крим, можна додати і за Донбас, одним із ключових моментів яких стане відповідальність за Boeing. А якщо і тут не спрацює, то попереду може бути арешт майна, заморозка рахунків, офшорні справи - ще багато чого можна придумати. І саме час вибирати компромісний варіант. Бо навіть "армія НАТО" на кордоні - це все ж краще, за повний економічний і репутаційний крах. Так чи інакше, торги щодо чисельності і особового складу місії ООН ще попереду. Якщо, звичайно, буде компроміс. Але у загальний успіх перемовин, на жаль, не віриться. Оскільки, санкції за Донбас ще потрібно організувати. До президентських виборів Путін навряд чи піде на угоду щодо розміщення миротворців на кордоні. А якщо і погодиться, то тільки на російсько-білоруський контингент.

Тому зустріч у Дубаї є успішною з точки зору того, що Москва знову сяде за стіл переговорів. І в США бодай з'явиться розуміння, як росіяни бачать ситуацію. Ця зустріч може стати фундаментом подальшого врегулювання, до якого повернуться активно, швидше за все, після виборів у РФ.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme