Як влаштувати "заочний трибунал" для Путіна

Як би не закінчилась історія з вимогою влаштувати трибунал у справі збитого "Боїнга", вона допоможе донести до всіх зацікавлених мешканців планети, хто вбив 298 невинних людей

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Як влаштувати "заочний трибунал" для Пут…

Малайзія хоче трибуналу над злочинцями, які збили "Боїнг". Про це країна офіційно поінформувала Раду безпеки ООН. Відповідну резолюцію країна збирається подати вже в липні, заявив малайзійський дипломат Йохан Аріфф Абдул Разак. "Вони намагаються знайти механізм, щоб вирішити питання з кримінальною відповідальністю у зв'язку з катастрофою літака" - прокоментував очевидне посол Нової Зеландії в ООН Герард ван Бохем, який цього місяця займає пост президента Ради Безпеки.

Ця вимога стала продовженням аналогічних рекомендацій Нідерландів, підтриманих Україною. І вже засуджених Росією як "контрпродуктивні". Власне, і щодо проекту малазійської резолюції російська делегація встигла влаштувати невеличку істерику в кулуарах Радбезу, порадивши спочатку зачекати на публікацію нідерландського звіту, яка, за попередніми даними, трапиться не раніше осені. Хоча навіщо чекати на публікацію документу, фінальна версія якого і так вже є в розпорядженні Росії - не зовсім зрозуміло. Себто зрозуміло, звичайно - щоб згаяти час - але подібна "відмазка" виглядає вже зовсім якоюсь школярською.

Жорстка вимога Малайзії поставила у незручну позицію як ООН, так і Росію - хоч і з різних причин.

Титулована міжнародна організація, в разі, якщо Москва як постійний член Радбезу заблокує резолюцію, вкотре продемонструє, що в теперішньому своєму вигляді є не дієвим інструментом міжнародної співпраці, а клубом ораторського мистецтва для високопоставлених дипломатів. При чому навіть в тих випадках, коли до неї прямо звертаються декілька країн-членів у питанні важкого кримінального злочину.

Натомість Росія, відмовившись від створення трибуналу, наочно продемонструє, що не зацікавлена в прозорому і публічному розгляді справи про масове вбивство, у причетності до якого підозрюють Кремль. Що, в принципі, багато про що каже і без проведення самого трибуналу - навіть для тих, в кого ще залишились якісь сумніви.

При тому, судячи зі "здивування і питань" яке викликав в російської сторони звіт про результати розслідування трагедії рейсу МН17, на виправдання у міжнародному трибуналі, який безумовно візьме до уваги результати роботи нідерландських фахівців, Росії не доводиться. Тому й проведення міжнародного трибуналу Кремль не допустить за жодну ціну. Тим паче, що наявне право вето дозволяє зробити це без особливих проблем.

Тут і напрошується сама собою очевидна ідея. Оскільки пропозицію провести трибунал у даній справі вже підтримали Нідерланди, Бельгія, Австралія, Малайзія і Україна - і цей список можна буде, при мінімальних зусиллях з боку дипломатів зацікавлених сторін, розширити до десятків держав - в принципі, ніщо не заважає провести відкритий судовий процес і поза межами механізму ООН. Нюрнбергський трибунал організували чотири країни, і затвердили - 23.

Звичайно, вирок такого трибуналу не буде обов'язковим для виконання поза межами країн, які добровільно погодяться приєднатися до процесу. Але бодай на території країн - учасників трибуналу замовники і винуватці масового вбивства будуть визнані кримінальними злочинцями. І посаджені до тюрми, якщо наважаться до них поткнутись.

В іншому разі, кров трьох сотень невинних людей залишиться не тільки на руках російських "національних героїв" - невідомих солдатів, але й всіх, хто міг засудити їхніх вбивць. Міг - але не захотів.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme