Як вірмени влаштували "Немезис" для тюрконацистів

Розпіарена, в тому числі і голлівудським кінематографом, ізраїльська операція помсти терористам "Гнів Божий" є аж ніяк не першою подібною акцією
Depo.Світ
23 квітня 2015 20:00
ФОТО: depo.ua
Як вірмени влаштували "Немезис" для тюрконацистів
Як вірмени влаштували "Немезис" для тюрконацистів

За півстоліття до того, як ізраїльський "Моссад" відстежив та знищів членів палестинського "Чорного жовтня", що захопили спортсменів зі збірної Ізраїлю на мюнхенській Олімпіаді 1972 року, вірмени спланували та успішно здійснили свою акцію помсти туркам, що були винні в організації та скоєнні масового вбивства вірмен

Під час Першої світової війни всю владу в Османській імперії тримав в руках так званий тріумвірат младотурків, що складався з військового та цивільного адміністратора Сирії Ахмеда Джемаль-паші, міністра внутрішніх справ Талаат-паші та військового міністра Енвера-паші. Молодотурки були такими собі тюрконацистами. Свій "Дранг нах остен" вони називали "Туран Йолу" - "Шлях до Турану", який передбачав створення тюркської імперії, що об‘єднала усі тюркомовні народи під прапором Ісламу.

Вбиті представники молодотурків

Всім цим амбітним прожектам так і не судилося здійснитися, після поразки в Першій світовій навіть розвалилася і та Османська імперія, що була, а молодотурки втратили владу, встигнувши лише відзначитися страшним злочином - масовим вбивством вірмен, що жили в Малій Азії задовго до приходу кочівників-тюрків. Розмірковуючи про перспективи "Великого Турану", молодотурки дійшли простого висновку - вірменам місця в новій "Імперії Добра" немає, адже вони і не тюрки, і не мусульмани, і взагалі самим своїм існуванням серед тюркомовних народів псують їм життя.

Як відомо, в наслідок страшної різанини та депортацій загинуло щонайменше 1,5 млн. вірмен, а ті, що вижили вирішили, що стерпіти таку наругу вони не можуть, а винуватці геноциду заслужили смерть.

План відплати було розроблено в Єревані на з‘їзді вірменської націоналістичної партії "Дашнакцутюн" в жовтні 1919-го, коли всі троє турецьких триумвіра, були позбавлені влади, але встигли втекти на німецькому підводному човні. Звісно, лише трьома особами, хай і найбільш винними, вірмени обмежитися не могли, тому склали розстрільний список з 650 персон, які в той чи інший спосіб були винні в організації геноциду. З цих 650-ти 41 стояли в черзі першими, як найбільш винні. Очолив список Талаат-паша. Операцію з ліквідації організаторів геноциду назвали на честь грецької богині помсти Немезиди - операція "Немезис".

Вірмени-учасники операції "Немезида"

Всі вбивства в рамках "Немезис" ретельно планувалися заздалегідь. За винуватцями втановлювалося стеження, збиралася вся необхідна інформація, після чого один або кілька месників вводили вирок у дію.

Першим був застрелений Талаат-паша, 21 березня 1921 року, в Берліні просто на вулиці. Месник Согомон Тейлерян стріляв впритул і шансів молодотурку не залишив. Тейлеряна судив німецький суд, але повністю виправдав, оскільки шоковане злочинами проти вірмен німецьке суспільство не сприйняло б іншого вироку.

25 червня 1922 року рука вірменських месників покарала Джемаль-пашу. Сталося це в Тіфлісі. Виконавці вироку Степан Цахикян і Петрос Тер-Погосян зникли безслідно, попри марні зусилля радянського ЧК їх відловити.

Третього учасника тріумвірату Енвера-пашу доля занесла в Туркестан, де керував антибольшевицьким рухом басмачів. 4 серпня 1922 року Енвар-паша загинув в бою з червоними, подейкують, що від руки вірменина.

Вірменські месники знаходили та знищували винуватців геноциду в Берліні, Римі, Стамбулі, Баку, Тбілісі і за три роки знищили близько 80 турецьких високопосадовців, та близько тисячі рангом понижче. Виконавців цих убивств вірмени вважають національними героями, а ненависть між вірменами та турками аж ніяк не вичерпалася і досі, багато чому й через те, що турецька влада вперто не бажає визнавати провину.