Як Трамп випробує любов Конгресу до України

У американського законодавчого органу з'явилась чудова можливість на практиці продемонструвати декларований намір підтримати Україну, скоригувавши бюджетну пропозицію президента США

Журналіст відділу «Світ»
Як Трамп випробує любов Конгресу до Укра…

Чутки про те, що "обрізанням під нуль" бюджетів USAID втрати американських фінансових програм для зарубіжних країн не обмежаться, схоже, виявились правдою.

Як було повідомлено у The Wall Street Journal, президент США Дональд Трамп у своїй бюджетній пропозиції на 2018 рік до Конгресу США запропонував припинити надання безоплатних грантів на розвиток оборони для декількох країн – союзників.

На цей раз під "обрізання" потраплюять Україна, Пакистан, Туніс, Колумбія, Філіппіни та В'єтнам. При тому повністю відмовлятись від поставок американської зброї цим союзникам адміністрація Трампа наче не збирається – навзамін грантам, себто незворотній передачі коштів, будуть, ймовірно, запропоновані позики, які в осяжному майбутньому доведеться повертати. Скорочення ніяк не торкнеться грантів, запланованих на 2017 рік.

При тому фінансовий ефект від "обрізання", в реальності, буде радше косметичним – щоб не сказати пропагандистським. З 6 мільярдів доларів, які традиційно витрачаються на військові гранти, Трамп планує зекономити до 1 мільярду. Бо головні грантоотримувачі – в першу чергу, Ізраїль, Єгипет та Йорданія, як отримували свої 3,1 млрд, 1,3 млрд та 0,35 млрд доларів відповідно, так і отримуватимуть. Щось залишать і Пакистану. А от заплановані для України 0,35 млрд. йдуть під скорочення, на думку нового господаря Білого дому, повністю.

В цьому місці можна чимало сказати про недалекоглядність і непослідовність політики Трампа, про копійчану економію, яка ускладнить протидію Росії і, врешті-решт, бумерангом вдарить по американській економіці (адже гранти мали прийти не у вигляді грошей, а у вигляді продукції американського ВПК). Але говорити про це немає жодного сенсу.

Дональд Трамп мусить бодай частково виконувати свої передвиборні обіцянки, які полягали в скороченні витрат на допомогу іноземним державам. Скоротити допомогу Ізраїлю він, зі зрозумілих причин, не може. Стабільність Йорданії зараз теж важлива для Заходу. Чому такі великі кошти виділяються Єгипту, для багатьох залишається таємницею. Себто близькість цієї до зони впливу Ісламської держави є очевидна – неочевидною є міцність союзницьких стосунків між Єгиптом і США. А в результаті маємо те, що маємо – скорочення вдарили по всіх, хто залишився.

Втім, бюджетна пропозиція президента США – це не вирок без права на оскарження. Більше того, до голосування стосовно бюджету, яке, в кращому випадку трапиться в кінці цього року або на початку наступного, все може змінитись. В першу чергу – силами прихильників України в американському Конгресі. Приміром, не далі як десять днів тому голова Комітету національної безпеки Палати представників Конгресу США Майкл Маккол обіцяв зберегти і навіть розширити допомогу Україні в сфері безпеки у 2018 році.

Але допомогти своїм лобістам Україна теж цілком здатна. Просто потрібно достатньо прозоро, правдиво, але при тому ефектно розповісти про те, на що були витрачені – і продовжують витрачатися – ресурси від попередніх військових грантів США. Які впродовж останніх років коливаються в межах 100-200 мільйонів доларів, а в бюджеті 2017 року складуть 238 мільйонів. За грант такого розміру можна і справді ефектно і переконливо прозвітувати.

При тому якщо українській стороні вдасться переконати конгресменів у тому, що американське спорядження і зброя ефективно працюють на обмеження військової експансії Путіна, питання розширених військових грантів буде вирішено, без сумніву, позитивно. В іншому разі, рано чи пізно, ці гранти припиняться – незалежно від того, хто буде господарем Білого дому і якою буде розстановка сил у Конгресі.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme