"Приборкувач пандемії": Навіщо Трамп підігріває світовий ізоляціонізм через коронавірус

Після оптимістичних заяв про те, що коронавірус "вже відступає"  і США "на порозі винайдення вакцини", лідер країни Дональд Трамп нарешті вирішив перейти від фази заперечення до стадії торгу.  Зокрема, господар Білого дому ввів місячний бан на в'їзд у країну європейців і навіть пообіцяв бізнесу певні заходи для компенсації збитків. При цьому в ЄС впевнені, що ініціатива американського лідера матиме вельми згубні наслідки

Журналіст відділу "Життя"
"Приборкувач пандемії": Навіщо Трамп під…

Трамп залишився вірним обраному амплуа, назвавши збудника хвороби "закордонним вірусом", а ініціативу закритися від європейців – "найбільш анесивною і всебічною спробою" протистояти епідемії. 

При тому, що в країні підтверджено 1323 випадки захворювання, яке вже забрало 30 життів. З такими даними США входить у вісімку найбільш заражених держав. І навіть з урахуванням того, що США – на четвертому місці у списку найзаселеніших країн, статистика вельми тривожна. Тож чимало експертів впевнені: заборона завдасть чималих збитків економіці, а від підступного мікроорганізму не врятує. Мовляв, і без туристів у американців є всі шанси впоратися з поширенням зарази власними силами. 

Втім економіку Трамп обіцяє не лишати на призволяще. Так, на фоні падіння фондового ринку лідер країни анонсував податкові канікули та допомогу малому бізнесу. Одна з запланованих акцій – зменшення податку на зарплату. За словами президента країни, це дозволить швидко залучити гроші в економіку.

Втім, демократи стверджують інше. Мовляв, наразі логічніше надавати допомогу безпосередньо робітникам, які опинилися у коронавірусній пастці. Адже позитивний ефект від зменшення податку відчують переважно власники підприємств, тоді як наймані працівники залишаться без підтримки вже зараз.  І хоча Трамп згадав про фінансову допомогу хворим людям, або тим, хто змушений перебувати на карантині, в деталі вдаватися не став. Тож багато хто президетну країни не повірив. 

Також американський лідер твердив про збільшення фінансування на дослідження вірусу і розробку препапатів проти нього. 

"У вірусу проти нас немає шансів. Жодна нація не перевершила нас у рівні підготовки та стійкості", – зазначив Трамп. 

Випробування солідарності

Зрештою, стратегія ясна. Господар Білого дому знову акцентує на заяложеній тезі "Америка для американців" та власній "потужності", намагаючись закріпити за собою репутацію "приборкувача пандемії" і, відповідно, наростити відсотки у рейтингах. Втім, це гра на межі фолу, адже продовжуючи винуватити інших та голосно сподіватися на ефект чарівного бану, можна запустити епідеміологічну ситуацію всередині країни… 

Драконівські обмеження щодо в'їзду в країну викликали обурення в ЄС.  Президентка європейської комісії Урсула фон дер Ляєн та голова Європейської Ради Шарль Мішель виступили з лаконічною і доволі однозначною заявою щодо ініціативи Трампа. 

"Коронавірус – глобальна криза, не обмежена одним континентом. І вона поотребує кооперації, а не односторонніх дій. ЄС засуджує рішення США накласти бан на поїздки, що був введений в односторонньому порядку. ЄС вдається до рішучих дій, аби обмежити поширення вірусу", – йдеться у документі. 

Звичайно, реакція доволі прогнозована, адже лідери європейських країн не раз дорікали США у надмірному потязі до ізоляціонізму. Зокрема, канцлерка ФРН Ангела Меркель не втомлюється акцентувати, що "правильні відповіді на центральні питання часу можна знайти тільки у єдності". При цьому слова не розходяться з діями –принаймні, щодо коронавірусу. Адже навіть охоплену епідемією Італію закрили на карантин, коли кількість хворих наблизилась до жахаючої позначки у 8 тис. Що ж до Меркель, вона навіть зараз відмовилася забороняти в'їзд італійцям. 

"Це випробування нашої солідарності, нашому здоровому сенсу, нашій турботі один про одного. І я сподіваюся, що ми це витримаємо", – акцентувала вона. 

Наразі солідарність і справді починає проявлятися у діях. Так, у ЄС, зоарема, домовилися зібрати $28 млрд, аби пом'якшити економічні наслідки пандемії для світу. 

Відреагували на бан і в Британії, для громадян якої Трамп вирішив зробити виключення і продовжувати пускати їх у країну. 

"Немає доказів, що дії на кшталт закриття кордонів чи бану на подорожі матимуть відчутний ефект на поширення інфекції", – акцентував канцлер казначейства Британії Ріші Сунак журналістам.  

Загроза кризи

І Європі є чого боятися. Йдеться не лише про окремі контракти, а й про глобальне стишення активності, що тягне за собою підвищену вірогідність настання глобальної світової кризи. Логічно, що нововведення ще більше обвалить фондовий ринок США. Адже вже наступного дня після оголошення Трампа індекс Доу Джонса опустився на 1700 пунктів. І якщо для американської економіки це буде удар середньої сили (зокрема, традиційно під час катаклізмів починають скуповувати долари, вважаючи їх найстабільнішою валютою), деяким країнам може бути вельми непереливки. 

Звісно ж, невідомо, чи приведуть дії Трампа до приборкання коронавірусу у США, і чи вдасться його команді суттєво пом'якшити ситуацію в економіці. На обидва питання відповідь скоріше негативна. Втім, взявши до уваги розпал передвиборчої президентської кампанії і попередню браваду Трампа щодо несерйозності проблеми поширення інфекції, ходів у завсідника Овального кабінету лишається не так вже й багато. І вельми прогнозовано, що американський лідер з усіх стратегій обирає свою улюблену – популізм. 

Ставка на ізоляціонізм зі сторони Трампа - теж цілком прогнозована. США розуміють проблеми в ЄС і у світі через таку практику, але Штати від цього здатні лише виграти, оскільки мають надпотужну економіку. І все це призведе до переділу ринків. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme