Як каталонці та тролі Путіна зіпсували шотландцям незалежність

Прозорі натяки на те, що російська "фабрика тролів" працює на користь прихильників незалежності Шотландії вимусять Едінбург відкласти питання відокремлення від Британії на багато років. Особливо, на тлі невдачі Каталонії

Журналіст відділу «Світ»
Як каталонці та тролі Путіна зіпсували ш…

"Ми знаємо, що росіяни втрутилися у французькі вибори. Ми знаємо, що вони втрутилися в німецькі вибори. Тепер ми дізнаємося, що вони мали стосунок до поділу Іспанії. Наскільки я розумію, вони "влаштували лавочку" в Шотландії, яка говорить про незалежність від Великобританії. Це витончена всесвітня стратегія. Це не припинилося і не припиниться" - таку заяву зробив сентаор Ангус Кінг на вчорашніх слуханнях у Вашингтоні стосовно російського втручання в американські вибори.

"Аналогічну позицію зайняли, звичайно, і британські парламентарі. Деміен Коллінз, голова комітету з цифрових технологій, культури, ЗМІ та спорту Палати общин сказав: "Нас цікавить будь-яка політична активність в Facebook у Великобританії, за якою стоять підтримувані Росією організації. Ми точно запитаємо про цю активність у Facebook в рамках нашого розслідування".

При тому офіційно представники Даунінг-стріт когось у чомусь конкретно звинувачувати на разі не наважуються.

Зокрема, Борис Джонсон, міністр закордонних справ, сказав членам парламенту, що поки не виявлено ніяких свідчень російського втручання в британські вибори або референдуми. Сказав, звичайно, невпевнено і з обмовками - але достатньо чітко.

Увесь цей політичний пасьянс стосовно можливого втручання Росії у питання шотландської незалежності, насправді, знімає саме питання можливого референдуму на багато років уперед.

Звичайно, Лондон - не Мадрид. Тому ігнорувати можливий другий шотландський референдум - чи просто забороняти його - Даунінг-стріт, скоріше за все, не стане. Як не вчинив так британський уряд і з першим референдумом про незалежність Шотландії у 2014 році. Просто потуга державної машини була раціонально та ефективно використана на проведення кампанії проти виходу Шотландії - і "незалежники" програли на чесному і відкритому референдумі. Скоріше за все, така сама історія повториться і на наступному голосуванні.

Але зробити це на подібному інформаційному фоні, коли всіляка активна підтримка шотландської незалежності в соцмережах викликатиме більш чи менш закономірні підозри у своєму "замовному" характері, Лондону буде помітно простіше.

Про це здогадуються і прихильники шотландської незалежності, які явно шукають місце і простір для політичного маневру. Зокрема, перший міністр Шотландії і глава Шотландської національної партії Нікола Стерджен вже встиг перенести можливий референдум до моменту завершення Brexit. "Я не буду робити будь-яких подальших суджень щодо термінів (референдуму про незалежність Шотландії - ред.), поки умови Brexit не стануть більш очевидними, поки ми не побачимо, що це все означатиме для Шотландії. Ми знову обміркуємо час, коли у нас буде більше ясності" - таку заяву зробив політик іще до звинувачень у підтримці шотландського референдуму російськими "тролями". Коли було сказано ці слова, ставало лиш потроху зрозуміло, чим закінчився референдум в Каталонії. Але є причини підозрювати, що історія з розслідуванням можливого російського впливу на волевиявлення шотландців явно не додасть Стерджену рішучості.

Напевно, ми так ніколи і не довідаємося напевне, чим саме була заява сенатора Кінга - чистісінькою правдою чи креативною і дієвою "дезою", створеною на Даунінг-стріт. Але в тому, що вся ця історію дала Лондону декілька років спокою від енергійних спадкоємців оспіваного Лесею Українкою Роберта Брюса, сумніватись не доводиться.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme