Як Путін знайшов США в атаці вірусу WannaCry

Вірусна атака, яка трапилась на минулих вихідних, була неминучою. І, вочевидь, не останньою

Як Путін знайшов США в атаці вірусу Wann…

Масове зараження комп'ютерів під Windows вірусом WannaCry стало реальним шоком. В першу чергу – через безпомічність жертв, які, тупо дивлячись на повідомлення шифрувального трояна, кинулись навіть платити його авторам. Це відбулося попри штат спеціалістів з кібербезпеки (які пропустили початок епідемії), та штат сисадмінів (які не оновили операційні системи з березня місяця, коли в Microsoft зліпили відповідну латочку).

Ну і звичайно завдяки швидкості розповсюдження зарази. Вірус до кінця вихідних поширився на 150 країн і заразив до мільйона персональних комп'ютерів. У Великій Британії лягло чимало систем охорони здоров'я, в Іспанії – декілька телекомунікаційних компаній, у Франції – автогігант Renault, в Росії постраждало МВС та стільникові оператори. Хто чим багатий, так би мовити.

Сьогодні стало відомо, що вірус також поширився на Китай, Південну Корею і Японію. А до "деактивованої" версії додалась парочка нових. Фахівці кажуть, що це – далеко не кінець. Навіть та конкретна вразливість у Windows, яку використав WannaCry, буде використана іще не раз.

Звичайно, як повідомляло Depo.ua, віруси-шифрувальники – не є чимось новим у бестіарії світової кіберзлочинності.

Але WannaCry - це, судячи з масштабу, якісно новий рівень. І все це, насправді, тільки початок. Оскільки кіберактивісти, які злили у відкритий доступ інформацію про шпигунський інструментарій американського Агентства з національної безпеки, насправді відкрили ящик Пандори.

Хакерська група Shadow Brokers у березні місяці цього року зовсім не хотіла помагати "поганим хлопцям з підворітні" красти чужі гроші. Хакери лиш хотіли продемонструвати світу, що АНБ США проникло глибоко в банківську систему Саудівської Аравії через набір "дірок" у Windows. Хакерська група підтвердила це дампами з електронної пошти – і заодно відкрила список використаних для цього вразливостей. Ну а на вихідних сталося те, що сталося.

Хто винен? От Володимир Володимирович Путін, наприклад чітко знає. "Що стосується джерела цих загроз (кібернетичних), то, по-моєму, керівництво Microsoft про це прямо заявило. Про те, що первинним джерелом вірусу цього є спецслужби Сполучених Штатів. Росія тут абсолютно ні при чому". Натомість у США прозоро натякнули, що за хакерами, які "злили" інформацію про інструментарій АНБ, цілком може стояти Росія. А Microsoft, якщо читати заяву компанії не по-путінськи, в свою чергу заявила, що винними є спецслужби, які використовують інформацію про вразливості Windows у своїх цілях. А повинні би були швиденько нести повідомлення про всі знайдені "дірки" до компанії, яка випустила операційну системи – для негайного "залатування". Головний юрисконсульт Microsoft Бред Сміт навіть запропонував підписати відпровідну конвенцію всім-всім державам світу.

При тому уникнути подібних атак в майбутньому можна двома головними способами. Перший із яких передбачає відповідальнішу поведінку як спецслужб, так і кіберактивістів. Які мали би розуміти, що сучасна планетарна цивілізація – принаймні, її найпродуктивніша частина – потроху перетворюється в один гігантський організм, нервовою системою якого є саме інтернет. І хвороба цієї нервової системи в якомусь одному кутку дуже швидко поширюється, вражає весь організм, і проходить вкрай важко. Як поліомієліт, що вражає інколи людську центральну нервову систему. Чи стовідсотково смертельний сказ. І якщо десять років тому віруси загрожували бухгалтеріям, то зараз – госпіталям і аеропортам. Але надіятись на розуміння деструктивних наслідків використання "дірок" у Windows чомусь не надто виходить.

Зважаючи на той факт, що перші не перестануть шпигувати, а другі – воювати з першими, доречнішим виглядає другий спосіб захисту, який вже, в свою чергу, залежить від самих потенційних жертв. І полягає він в забезпеченні кібернетичного різноманіття. Бо якщо весь світ житиме під Windows 10 (до чого Microsoft всіляко цей світ підштовхує)– то всякий, хто зможе зламати цю ОС, зможе трішечки цим світом поволодіти – бодай тих кілька годин, поки не випустять свіжий патчик. А якщо монополія не буде настільки тотальною – і бодай половину персональних комп'ютерів становитимуть альтерантивні ОС – жодна епідемія не зможе викосити всіх і одразу.

Різноманіття – запорука виживання популяції, кажуть біологи. І з ІТ інфраструктурою це теж цілком спрацьовує.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme