Глузман про Путіна: Його усамітнення в собі може бути ознакою психопатії чи соціопатії

Те, що Путін самотужки прийняв рішення про вивід військ з Сирії свідчить про те, що в Росії нема потреби обговорювати державно важливі питання

Валентина Эминова

Про це depo.ua розповів президент асоціації психіатрів України Семен Глузман.

Нещодавно ми писали про те, що Путін прийняв рішення по Сирії самостійно, і тепер усе частіше ухвалюватиме найважливіші рішення саме так. Путін почав новий етап свого життя, який характеризується все більшою самотністю лідера, створенням нових псевдоосередків впливу та посилення пропагандистської моделі, за якої культ особистості Путіна буде розвиватися в ще більших масштабах.

Про що це свідчить в плані його психологічного стану, журналісти depo. ua запитали в президента асоціації психіатрів України Семена Глузмана

- Чи міг він собі таке дозволити, ми можемо тільки здогадуватися, - вважає Семен Глузман. - Але схоже, що це - правда. Це говорить про те, що "народ безмолвствует", як у відомому творі було написано. ("Борис Годунов" - ред.).

В Україні є полеміка, є діалоги, є можливість питання обговорювати. В Росії такого нема. Гадаю, це може бути пов'язано з відсутністю потреби, як в багатьох арабських країнах, коли приходять чужинці і намагаються їм щось пояснювати про права людини, і починається боротьба всіх проти всіх. На жаль, є якась близькість. Те, що Путін руйнує Росію для мене очевидно давно.

- Тобто він перетворюється на одноосібного диктатора?

-  Я особисто не знайомий з Путіним і не знаю, що саме там коїться, але схоже, що це так. Але це не сьогодні починалося.

- Чи є нормою, коли президент приймає рішення самотужки?

- Будь-який лідер це буде робити, якщо йому не заперечують. Якби український народ поводив би себе інакше, то й інший президент… Ми ж бачимо тенденції які.

Але в Україні це вже неможливо - що б не сталося, одноосібні рішення президента в нас вже неможливі. Інколи це, до речі, погано. Де Голль врятував Францію, коли взяв владу в свої руки. Тому все неоднозначно. Але диктатура заради диктатури - це Гітлер, Сталін…

- Але не Путін? Диктатура заради диктатури це не про нього?

- Путін руйнує Росію. Це очевидно для багатьох. Люди, інтелігенція, бояться майбутнього не просто так, він залишить після себе руїни. Він провокує дуже серйозні процеси розпаду Росії.

- Те, що він почав приймати одноосібні рішення може свідчити про те, що Путін змінюватиме своє найближче оточення?

- Навіть якщо він змінить оточення, він не поставить людей, які казатимуть: "пане Путін, ви не праві". Він одних "соглашателей" змінить на інших. І якщо він завтра скаже, що треба дотримуватися прав людини в Росії, ці люди казатимуть: "ви геніальний політик Володимир Володимирович! Як же ми до цього недодумалися?"

- Час від часу ходять чутки, що Путін психічно хворий. Ви як вважаєте?

- По-справжньому психічно хвора людина не зможе стати впливовим політиком. А люди з деякими психологічними особливостями, ті, кого раніше називали психопатами, соціопатами можуть керувати країною. Щоправда, в нормальній демократичній країні така людина керуватиме кілька днів, чи кілька тижнів і потім її примусять піти, тому що існують демократичні механізми позбавлення від такої небезпеки. Бо це небезпека для країни, для людей, які в ній живуть.

Але якщо російському народові подобається таке правління і Путін, який воює на території України і Сирії, значить він керуватиме. Відомо, що дуже незадоволені деякі люди з його оточення, які мають великі гроші в не російських банках і не можуть отримати свої гроші, але вони бояться.

Я був хлопчиком, коли помер Сталін, вся країна плакала, і я не розумів, що коїться. А тато, член Комуністичної партії, сидів і повторяв "шкода, що не раніше". Це процеси, які проходять і в сучасній Росії. Тих, хто говорить вголос дуже мало, але якщо раніше були одиниці, то тепер - десятки. Вочевидь, він не може фізично розправитися, як Сталін, з усіма потенційними своїми ворогами. Часи інші.

Мені дуже хочеться дожити до того часу, коли його вже не буде, але я майже впевнений, що він залишить після себе палаючі руїни і дим, який буде від них йти, дійде й до нас.

- І ще не факт, що йому на заміну хтось більш адекватний прийде…

- Один відомий американський сенатор мені якось сказав, що найстрашніший сон президента США (він не мав на увазі конкретно Обаму), це розпад Росії.

- Тому що…

- Я, мабуть, не маю права цього казати, але 30% неокультурених мусульман в Росії. Це ж умовно: мусульмани, християни – тих, хто цілує руки Путіна також важко назвати справжніми християнами. Це відсутність цивілізаційної основи, загальнолюдської культури. Воно не може бути у ста відсотків населення в жодні країні, але в Росії, на мою думку, це особливо страшні процеси. Я три роки провів у засланні в Тюменській області, жив з цими людьми. Я бачив, як ці прості люди, без вищої освіти, без якихось там прагнень до чогось високого та особливого, всі слухали "Голос Америки". Робітники, що їздили на лісоповал.

Зараз я не розумію, чому вони перестали. Можливо, ми винні, можливо, Захід винен. Коли я чую про те, що ми не маємо можливості працювати з населенням, яке залишилося на тих територіях, я завжди кажу: в радянські часи, коли ще не було таких технологій, знаходили можливість транслювати інформацію. Чому ж зараз це неможливо? В 50-ті роки американські організації надсилали повітряні кулі, які розкидали листівки. Колись голубів використовували. Я навмисно примітивізую, але - ну як так?

Ми просто не вміємо користуватися ложкою та виделкою. В нас є можливість демократії, але ми чомусь знову їмо руками. Але вже хоча б не віддаємо свою їжу нашим начальникам. Янукович хотів стати диктатором, і чим це закінчилося?

- Цікаво, чим закінчиться це з Путіним

- Такого в Росії, боюся, не буде. Там буде якийсь кривавий розпад.

- Після його смерті?

- Не знаю. Зрозуміло, що будь-які диктатури закінчуються.

- Чи переходять у більш суворі диктатури...

- Якби там (на Росії, - ред.) був диктатор, який мислить більш економічними категоріями, багато чого було б інакше.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Світ