Як ми непереконливо прощаємося з Еболою

Одразу як ВООЗ оголосила про закінчення епідемії Еболи, з'явилася інформація про черговий випадок смерті від цієї хвороби

Як ми непереконливо прощаємося з Еболою…

14 січня Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила про те, що найсильніша медична жахалка останніх років - епідемія лихоманки Ебола в Ліберії і у всій Західній Африці завершилася. Але уже наступного дня з'явилося повідомлення про новий випадок смерті від лихоманки Ебола у С'єра-Леоне. Depo.ua все ж таки має надію на те, що смертельний вірус скоро залишиться у минулому.

Як ми непереконливо прощаємося з Еболою - фото 1

Клікніть, щоб розгорнути

ЩО ТАКЕ ЕБОЛА

Відомо, що вірус Е́бола — загальна назва для п’яти видів роду Ebolavirus, яких відносять до родини філовірусів. Вірус був виділений в районі річки Е́бола (Заїр), що дало назву вірусу. Щонайменше чотири з п’яти цих видів породжують у людей хворобу, яку спричинює вірус Ебола (або гарячку Ебола). Морфологічно вірус Ебола схожий з вірусом Марбург, що також належить до родини філовірусів і зумовлює захворювання з дуже схожими проявами, яке було зареєстровано у XX ст. у низці резонансних епідемій — гарячку Марбург. Вірус Ебола став причиною кількох широко висвітлених серйозних епідемій з часу відкриття вірусу в 1976 році.

Важливо знати, що з п'яти видів вірусу Еболи вразити людину можуть лише чотири. Один із видів поширюється лише серед тварин.

ШЛЯХИ ПЕРЕДАЧІ ЕБОЛИ

Вірус Ебола передається при прямому контакті з кров'ю, виділеннями, органами або іншими рідинами організму інфікованої людини, тобто реалізується контактний механізм передачі, який має різні шляхи реалізації. 

На сьогодні ВООЗ заперечує можливість повітряно-крапельної передачі Еболи.

Описаний й статевий шлях зараження, якому на сьогодні приділяють серйозну увагу. На сьогодні встановлено, що у спермі тих людей, що видужали від хвороби, вірус знаходили щонайменше через 9 місяців від початку хвороби. Є припущення, що цей термін більш тривалий.

Існує можливість випадкового потрапляння виділень від хворих людей до слизових носа, ротоглотки, очей здорових, які не були закриті масками чи захисними окулярами. В цьому випадку теж реалізується безпосередньо контактний механізм передачі інфекції.

Станом на 2015 рік немає вакцини проти вірусу Ебола, ліцензованої для застосування на людях. Перша вакцина проти лихоманки Ебола - VSV-EBOV наразі проходить III фазу клінічних випробувань.

СИМПТОМИ ЕБОЛИ

Для гарячки Ебола характерний гострий початок із симптомів вираженої інтоксикації, швидке підвищення температури до 38-39 °C тривалістю 5-7 днів, сильний головний біль, біль у суглобах та м'язах. Дещо пізніше з'являється сухий кашель, сухість і пирхо́та в горлі, колючий біль у грудній клітці.

На 2-й день хвороби з'являється біль у животі, нудота, пронос, в результаті чого можливий розвиток дегідратації. В окремих випадках може з'являтись плямисто-папульозний висип на 4-5-й день хвороби — спочатку на обличчі, потім на шкірі грудної клітки, здатний поширюватися й на інші частини тіла. Висип зберігається до 10-14-го дня хвороби, супроводжується лущенням шкіри, яке також спостерігають на долонях, підошвах.

Характерний зовнішній вигляд хворого — гіперемія кон'юнктиви, глибоко запалі очі, нерухоме обличчя, загальмованість.

ОСЕРЕДКИ ПОШИРЕННЯ ЕБОЛИ

Основним осередком стала Африка. У 2014–2015 роках зафіксована найтяжча за весь період спостережень за цією хворобою епідемія в Західній Африці (Гвінея, Сьєрра-Леоне, Ліберія, Нігерія, Сенегал, Малі).

Епідемія почалася у маленькому селищі Меліанду в Гвінеї, коли 26 грудня 2013 року 18-місячний хлопчик, мешканець цього селища, захворів на гарячку з явищами кривавого проносу і невдовзі помер. Але аж до 21 березня 2014 року не було розпізнано, що ця хвороба є гарячкою Ебола, що й призвело до такого поширення, яке охопило широкі верстви населення і принесло таку кількість захворілих й померлих.

Епідемія поширилась за межі Африки до США, Іспанії, Великобританії, Італії.

КІЛЬКІСТЬ ПОМЕРЛИХ ВІД ЕБОЛИ

За даними Центру контролю захворювань США, до 20 жовтня 2015 захворіли 30939 осіб, з яких померли 12910. Загалом найбільша кількість загиблих приходиться на 2014 рік, - 11 тисяч осіб, коли Африкою поширилася Ебола.

СКІЛЬКИ ГРОШЕЙ ВИТРАТИЛИ НА БОРОТЬБУ ІЗ ЕБОЛОЮ

Відомо, що президент США протягом двох останніх років виділив на боротьбу із вірусом майже мільярд доларів. У 2014 - $750 млн, а згодом $175. Франція надала 10 млн євро. Всесвітній банк та Велика Британія витратили $400 млн и $201 млн відповідно.

Засновник Фейсбуку Марк Цукерберг та його дружина пожертвували $25 млн. Росія - приблизно - $13 млн. 

Також на боротьбу з Еболою протягом останніх двох років робилися анонімні пожертви, сума яких наразі невідома.

МІФИ ЕБОЛИ

Найпоширенішими міфами щодо Еболи є:

Вірус Еболи передається повітряно-крапельним шляхом

Заборона на в’їзд може завадити поширенню вірусу Еболи

Найближчим часом з’явиться вакцина проти Еболи

Люди, які померли від Еболи, пробуджуються через кілька годин або днів після смерті і кусають тварин і людей, тобто стають зомбі

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme