Як крихітна країна, яка випередила Україну, на перше місце поставила "валове національне щастя"

На східному краю Гімалаїв, вкритому між Індією і Тибетом, лежить крихітна країна-королівство Друк Юл, більш відома як Бутан. На бутанській мові ця назва означає "Земля Громового Дракона", це сильні бурі, які б'ють по бурхливим гірським вершинам і затоплюють пишні долини. Ця країна вільна від куріння і не виробляє вуглецю, її влада не приймає ніяких нових законів, якщо тільки вони не покращують добробут громадян

Бутан відомий як "останній Шангрі-Ла" - віддалений гімалайський народ, багатий природною красою і буддійської культурою, де національне щастя має пріоритет перед економічним зростанням, передає Depo.ua з посиланням на CNN.

Бутан був закритий для зовнішніх впливів протягом століть. Країна відкрила свої двері для туризму тільки в 1970-х роках і вирішила прийняти унікальний підхід, створивши концепцію, відому як "Індекс валового національного щастя".

Це не просто показник того, скільки людей посміхаються і сміються. Це цілісний підхід до сталого розвитку, який надає людині стільки ж вагомості, скільки і багатства.

"Ми в Бутані дуже унікальні; наша демократія дуже, дуже унікальна ... в тому сенсі, що ми всі стоїмо на наших національних цінностях", - сказав прем'єр-міністр Бутану доктор Лота Черінг, який вступив на посаду в листопаді 2018 року.

"Ми не ставимо особисті інтереси вище за національні інтереси. Коли ми говоримо "Загально національне щастя", ми не шукаємо такого щастя, як "хіханьки та хахоньки", - пояснює він. - Це означає не тільки радість, а й контроль над своїм розумом, контроль над бажаннями в вашому житті. Не ревнуйте до інших, будьте щасливі з тим, що у вас є, будьте милосердними, будьте суспільством, в якому ви можете бути більш ніж щасливі чимось поділитися".

"Наш король справедливо називає валове національне щастя розвитком цінностей", - продовжує Лота. - Якщо політика не має достатнього індексу щастя, якщо політика не підходить для кожного середовища, якщо політика не зможе гарантувати, що це призведе до добробуту Бутану, ця політика ніколи не буде затверджена в країні."

Проводяться дослідження валового національного щастя Бутану. У ньому громадянам задають такі питання, як "Наскільки ви були щасливі вчора?" і "Як часто ви практикуєте медитацію?"

Кожні п'ять років дослідження вимірюють дев'ять ключових областей щастя - психологічне благополуччя, здоров'я, освіту, хороше управління, екологію, використання часу, життєздатність спільноти, культуру і рівень життя. До теперішнього часу було проведено два опитування, в 2010 і 2015 роках, а ще одне заплановане на 2020 рік.

В опитуванні 2015 року було опитано понад 7000 бутанцев з усієї країни. Це дало деякі цікаві результати. Виявилося, що більш складні компоненти щастя, такі як рівень життя, здоров'я, доступ до охорони здоров'я або доступ до освіти поліпшилися в Бутані.

Проте більш тонкі компоненти щастя, такі як психологічне благополуччя або показник довіри, в області життєздатності спільноти, погіршувалися.

Бутан займає 95-е місце з 156 країн у Доповіді про світове щастя в 2019 році (в України 133 місце - ред). Це пов'язане з бідністю нації і проблемами забезпечення економічної і соціальної справедливості в переважно сільськогосподарському товаристві.

Країна, можливо, ще не займає перше місце по щастю, але за останні роки вона досягла великих успіхів. Були побудовані тисячі кілометрів доріг і встановлені телефонні лінії, гідроелектростанцію в руслі річки.

Всесвітній банк називає Бутан історією успіху з розвитком, зі зменшенням рівня крайньої бідності і поліпшенням в області гендерної рівності, а також стабільним політичним і економічним середовищем.

"За останні три-чотири десятиліття очікувана тривалість життя при народженні збільшилася з 50 до 70 років", - сказав Лота. "Завдяки модернізації, пристойному доступу до якісного медичного обслуговування, більшої обізнаності про їжу і здоров'я стає краще з кожним днем, тому бутанці живуть довше".

Завдяки природній красі країни і місцевій культурі, маштаби екотуризму тут величезні. Щоб впоратися з цим в рамках мандата "Загальне національне щастя", Бутан ввів податок на екологічний туризм в розмірі 250 доларів в день на людину, який країна використовує для компенсації впливу тисяч відвідувачів на навколишнє середовище. Це було настільки успішно, що в Бутані кажуть, що їх країна не тільки вуглець-нейтральна, але і вуглець-негативна.

Країна давно співпрацює зі Всесвітнім фондом дикої природи для захисту місцевої дикої природи в численних парках. Пластикові пакети були заборонені з 1999 року. Тютюн був заборонений з 2005 року, що робить Бутан першою в світі країною, вільною від тютюнового диму. Конституція Бутану передбачає, що щонайменше 60% території країни залишаються під лісовим покровом. Зараз ліси на території країни складають 70% території.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Світ