Ядерні іграшки Путіна: Коли світ відреагує на небезпечні російські експерименти

Регулярні ядерні інциденти з російською "чудо-зброєю" повинні би стати приводом для жорсткого дипломатичного та санкційного тиску на Росію

Ядерні іграшки Путіна: Коли світ відреаг…

Історія з радіоактивною плямою над Північною Європою, яку в кінці червня зафіксувала одна із шведських спостережних станцій, хоч і викликала спершу інтерес, але невдовзі затихла. Просто тому, що концентрація ізотопів цезію-134, цезію-137 та рутенію-103 була направду невеликою, і невдовзі радіаційний фон — принаймні, у Європі — повернувся до норми. Національний інститут охорони здоров'я Нідерландів майже одразу після інциденту заявив про те, що джерело походження ізотопів є, скоріше за все, захід Росії, а причиною – пошкодження реактора або необережне поводження з ядерним паливом. На чому про інцидент ніби як призабули.

Але впродовж останньої доби ця історія наче отримала друге дихання. Зокрема, Міжнародне агентство з атомної енергії заявило, що зафіксовані ізотопи походять з реактора, який працює — або знаходиться у стані короткотермінової зупинки для технічного обслуговування. Організація виключила версію стосовно того, що до сплеску призвело відпрацьоване ядерне паливо або неправильне поводження з джерелом ізотопів на підприємстві з переробки ядерного палива. Організація так само спростувала версію про те, що поява ізотопів була викликана застосуванням радіації в промисловості або медицині.

А спецпредставник президента США з контролю над озброєннями Маршалл Біллінгслі заявив, що Росії треба закрити проекти "Буревісник" і "Посейдон". У непрямий спосіб підтримавши припущення журналістів Forbes, про те, що причиною підвищення радіаційного фону в Північній Європі могли бути саме випробування в рамках одного з цих проектів.

Ракета "Буревісник" та підводний апарат "Посейдон", якщо хтось призабув — це путінська "чудо-зброя". Обидва цих проекти — як "невловима" ракета, так і підводний дрон, здатні, за заявами російської сторони, доставляти до берегів противника потужні ядерні боєприпаси та атакувати авіаносні з'єднання, мають одну спільну рису. Вони отримують енергію від компактних ядерних реакторів.

На якій стадії готовності перебувають проекти — ніхто до ладу не знає. З Росії надходять вельми оптимістичні повідомлення про те, що "Посейдон" заледве що не поставили на бойове чергування. З іншого боку, той факт, що іще в кінці 2019 року проходили випробування тільки окремих вузлів "Посейдону", натякає на те, що до фінальних випробувань апарата справа іще не дійшла.

Натомість що можна сказати про проекти російських ядерних реакторів точно — так це те, що їх розробка супроводжується шлейфом проблем і аварійних інцидентів, пов'язаних із регулярними витоками радіації. Наприклад, 8 серпня 2019 року під час інциденту на російському морському полігоні в Ньоноксі, стався вибух, під час якого загинули п'ятеро військових і цивільних фахівців, іще декілька зазнали важких поранень. Двоє з постраждалих, за непідтвердженими даними, померли за кілька днів від променевої хвороби. Західні експерти не знають, що саме тоді випробовували - "Буревісник" чи "Посейдон". Але в тому, що трапився інцидент саме з компактним реактором, не сумніваються.

В цьому місці можна зазначити, що компактні ядерні реактори в якості двигунів для торпед — це не геніальний винахід путінської Росії. Такі проекти розроблялися як в СРСР, так і у США іще в 70-х роках минулого століття. В обох країнах від них відмовилися. В першу чергу, звичайно, через сумнівну ефективність (при всіх "чудових" якостях, розписаних російською пропагандою, "Посейдону" до США плисти декілька тижнів, в той час як наявний арсенал міжконтинентальних ракет може здолати цей шлях менше, ніж за годину). Але не останнюд роль у відмові зіграв і той факт, що подібні реактори показали невисоку надійність — і схильність до частих аварійних ситуацій.

Судячи з періодичних витоків радіації, змінити цю ситуацію російські інженери не зуміли. І той факт, що наразі трапився інцидент середнього ступеню важкості минулого року, і відносно незначна аварія — менше ніж тиждень тому, питання про можливий руйнівний вибух "невеличкого" 7-тонного реактора — це питання часу. І державам Північної Європи, які мають найвищі шанси постраждати в подібному випадку, а також їхнім західноєвропейським союзникам, варто було б як мінімум розробити план дипломатичного та санкційного тиску на Кремль з вимогою припинити розробку та випробування зброї. Яка мало що змінить у ядерному балансі між Росією та США, але при тому вже зараз становить істотну загрозу як самій Росії, так і довколишнім країнам.

 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"