"Саша 3%": Чому Лукашенко перетворив на пекло вибори в Білорусі

Втративши помітну частину підтримки громадян через економічні негаразди та неадекватну реакцію на пандемію, Олександр Лукашенко зберігає владу виключно авторитарними методами, і намагається "закатати в асфальт" як ліберальну опозицію, так і ймовірних "агентів Кремля"

"Саша 3%": Чому Лукашенко перетворив на…

До президентських виборів у Білорусі, які заплановано на 9 серпня, часу залишилося ніби й немало. Але політична боротьба в країні вже декілька тижнів як за межею фолу.

За гратами опиняються не тільки білоруські ліберальні опозиціонери та дисиденти. Лукашенківські "правоохоронці" затримують і шиють кримінальні справи практично на всіх альтернативних кандидатів – а також на їхніх родичів та прихильників. Така доля спіткала популярного в Білорусі – в тому числі, і в лояльній до Лукашенка глибинці – відеоблогера Сергія Тихановського. Отримує погрози його дружина Світлана, яка зареєструвалася в якості кандидатки, щоби продовжити справу чоловіка.

Заарештовано банкіра Віктора Бабаріко, який впродовж 20 років очолював Білгазпромбанк. Заарештовано в акурат й той момент, коли він здавав зібрані за своє висунення підписи. При тому "замели" і його сина, знайомих, а також багатьох фінансових топ-менеджерів. При тому Лукашенка не зупинили, звичайно, протести з боку "Газпрому", який є власником 99% "Білгазпромбанку", і керівництву якого не сподобалось введення "тимчасової адміністрації" в підконтрольній фінустанові.

Сказати, що Бабаріко є якимось "сплячим агентом Кремля" наразі неможливо – оскільки свою кампанію він починав фактично як "спаринг-партнер" Лукашенка, не критикуючи чинну владу і майже не збираючи підписи. Але після арешту Тихановського він висловився на його підтримку, за декілька тижнів зібрав півмільйона підписів (при потрібних 100 тисячах) – і опинився за гратами.

Кривінальну справу розпочато проти абсолютно "системного" Валерія Цепкало, який свого часу працював в адміністрації Лукашенка і був кар'єрним білоруським дипломатом. Але теж відважився поконкурувати із чинним білоруським президентом.

Всі ці посадки – як проєвропейських, так і проросійських політиків, чи навіть просто політичних активістів без будь-якої підозри на наявність іноземної підтримки, супроводжуються відверто істеричними коментарями білоруського президента про те, що він "здолав черговий Майдан" і захистив "суверенітет країни".

Чому Лукашенко веде настільки жорстку "кампанію", що дивуються й обурюються навіть звиклі до специфічного політичного клімату громадяни Білорусі?

Причина цього, схоже, достатньо прозаїчна. Від Олександра Лукашенка і вибудованої ним політичної та економічної реальності в Білорусі втомилися практично всі.

Втомились у Мінську та в невеличких містечках. Втомились ті, хто з надією дивиться на Кремль – чи тихо мріє про Європу. Втомились недобиті дисиденти – і люди, які десятиліттями цілком успішно працювали в лукашенківській вертикалі. І попри арешти та акції залякування, до наметів, де збирають підписи за опозиційних політиків, шикуються черги.

А чим закінчиться теперішня "точка турбулентності" для Білорусі – до ладу не знає ніхто. Оскільки, з одного боку, Захід зараз не робить абсолютно нічого для підтримки громадянського суспільства у Білорусі. І ліберальні кандидати можуть розраховувати тільки на власні сили.

З іншого боку, ці непрості "перевибори Лукашенка на посаду Лукашенка" ніби як є шансом для Кремля. Шансом позбутися набридливого "бацьки", який вже декілька років як по мірі сил протистоїть нафтогазовому шантажу з боку Росії, і все відмовляється створити "союз непорушний Москви з Білоруссю".

Але в разі невдачі з операцією по заміні президента Білорусі на когось більш підконтрольного все може обернутися геть погано, і Білорусь може піти шляхом лібералізації та виходу з геополітичної орбіти Росії. Тим паче, що наразі російському керівництву не до білоруських проблем – слід розібратися з власною конституцією і "обнуленням" Путіна.

Тому вкрай вірогідним видається варіант, за якого білоруський президент збереже свою владу і після 9 серпня. Інша річ, що цього разу з Лукашенкової перемоги настільки очевидно стирчатимуть білі нитки, що "Саша 3%", як називають чинного президента країни опозиціонери, натякаючи на нерепрезентативні, але не позбавлені інтересу інтернет-опитування стосовно його популярності, опиниться в позиції відвертої нелегітимності. А проблема для всіх адекватних громадян Білорусі й сусідніх країн полягатиме в тому, що у "мутній воді" якою стане білоруська політика, одна географічно велика північно-східна держава таки спробує спіймати свій шанс.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Головна

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"