Ворогам – проблеми, а друзям – амністію: Як Дональд Трамп прощається з Білим домом

Нарешті змирившись з фактом своєї поразки, Дональд Трамп вирішив впродовж останніх днів на посаді максимально ускладнити життя своєму наступнику та використати всі можливості президентського крісла для досягнення особистих цілей

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Ворогам – проблеми, а друзям – амністію:…

Вчора президент США Дональд Трамп наклав вето на схвалений Конгресом оборонний бюджет. "Закон не містить важливих заходів національної безпеки... і суперечить зусиллям моєї адміністрації поставити Америку на перше місце в наших заходах щодо національної безпеки та зовнішньої політики. Це "подарунок" Китаю та Росії", – пояснив Трамп причини такого кроку. 

При тому що із реальних претензій до проекту оборонного бюджету, які раніше озвучував Трамп, можна згадати хіба що його бажання включити в фінансовий документ норму про відповідальність технологічних компаній за видалення або модерування користувацького контенту.

Можна зрозуміти глибоку образу Трампа на Facebook, Google та Twitter, які підступно маркували як "сумнівні" його найбільш скандальні заяви. Але заблокувавши оборонний бюджет, Трамп, наприклад, сповільнив прийняття санкцій проти європейських компаній за участь у будівництві російського газопроводу "Північний потік-2". Що виглядає далеко більшим "подарунком для Росії", аніж затягування сварки з ІТ-гігантами і особисто Трампом. Про такі дрібниці, як чверть мільярда доларів у якості військової допомоги Україні, яка поки воює з Росією, вже й говорити якось незручно. При тому що президентське вето особливого впливу на реальність і не вчинить. Оскільки за проект бюджету в обох палатах Конгресу проголосувало більше ніж дві третини депутатів. А цієї кількості голосів достатньо і для того, щоби подолати трампове вето. Але своє ставлення до національних інтересів США президент на прощання все-таки продемонстрував.

Втім, було у Дональда Трампа впродовж останніх днів й інше заняття, з його точки зору, напевно, навіть важливіше за оборонний бюджет. Йдеться про хвилю амністій, за допомогою яких президент США намагається врятувати з тюрем своїх колишніх соратників та свояків. Зокрема, впродовж останніх трьох діб він помилував колишнього главу свого передвиборчого штабу Пола Манафорта (засудженого за податкове шахрайство), колишнього радника Роджера Стоуна (неправдиві свідчення під присягою), та Чарльза Кушнера, забудовника та батька свого зятя Джареда Кушнера (ухиляння від сплати податків). За чутками, а Білому домі розглядали юридичну можливість наперед видати амністію за дії самого Трампа та членів його родини — як на період перебування його при владі, так і на часи, що цьому перебували. Але, здається, навіть хитромудрий Джуліані не вигадав, як це можна реалізувати в межах правового поля США.

А загалом, вся ця не надто симпатична метушня є підтвердженням доброї новини — Дональд Трамп фактично змирився зі своєю поразкою, і готується попрощатися з Білим домом. По-максимуму використавши можливості своєї посади для досягнення особистих цілей.

Діяч, якого противники сприймали чи то "російським агентом", чи то "живим свідченням деградації американської політики", а прихильники вважали "борцем із мертвою і жорстокою вашингтонською системою", в реальності не виявився ні тим, ні іншим. Його останні кроки на посаді демонструють натуру дрібного, недалекого і мстивого олігарха, більше доречного десь в хащах української політики, аніж на Капітолійському пагорбі. Епоха Трампа завершується, ймовірно, назавжди.

 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme