Виступ Трампа перед Конгресом: Що він натякнув Україні

Трамп дав зрозуміти, що політика самоізоляції, декларована ним ще на виборчих перегонах, формально продовжиться

Тарас Паньо

Щорічне звернення до Конгресу, "Промову про стан держави", Дональду Трампу довелось виголошувати у непростий момент. Минуло десять днів від того моменту, коли суперечки стосовно міграційної політики призвели до урядового "шатдауну". А за тиждень настане початок дискусії щодо урядових витрат, яка теж цілком може завершитись повномасштабною парламентською кризою.

Команда Трампа, звичайно, чудово розуміла суть і особливості цієї ситуації – тому чималий шмат 80-хвилинної промови був побудований саме довкола закликів до єдності і спільної праці обох партій на благо Америки. Втім, заклики – закликами, але нічого такого, що направду сприяло би згладжуванню гострого протистояння між партіями, насправді, сказано не було.

Окрім проповіді про користь спільної праці, було чимало сказано і про економічні досягнення – скорочення безробіття, ріст економіки, викликаний податковою реформою, та інші успіхи у справі "видобутку чистого вугілля" (тільки не питайте, що саме це означає – конгресмени також не зрозуміли).

При тому Трамп говорив про зовнішню політику виключно крізь призму національної безпеки США – не наголошуючи на необхідності забезпечення національних інтересів за кордоном. У списку загроз – цілком сподівані режими-ізгої (rogue regimes), терористичні угрупування, та суперники, в числі яких Китай та Росія, які "кидають виклик нашим інтересам, нашій економіці та цінностям".

Але при тому навіть питання безпеки і можливих загроз зайняло у промові президента США менше часу, ніж, приміром, боротьба з бандами, серед членів яких є чимало нелегальних мігрантів. Загалом, все це достатньо вичерпно характеризує політичні плани господаря Білого дому, який має намір сконцентруватись на локальних економічних проблемах.

Дональд Трамп не розуміє міжнародної політики, а після "російського сліду" та провалу зі стримуванням Північної Кореї (який, задля справедливості, є досягненням радше поеередника Трампа) – американський президент відверто побоюється зовнішньополітичної тематики.

І якщо поточні питання міжнародної політики вирішуватиме Держдеп, то переважна більшість стратегічних рішень у цій сфері буде, скоріше за все, вирішуватись саме у стінах Конгресу. Ситуація рухалась до такого стану впродовж усього першого року президентства Дональда Трампа, і жодних рухів у протилежний бік господар Білого дому робити, схоже, не збирається. Про що, вочевидь, не слід забувати й Україні, орієнтуючи лобістські зусилля радше на законодавчий орган США, аніж на президентську адміністрацію.

Іншим цікавим моментом у промові Дональда Трампа, на який слід звернути увагу вже простим українським громадянам, є прагнення чинного американського президента скасувати диверсифікаційну лотерею "зелена картка". Тому коли хтось планував потрапити до США в такий спосіб – слід поспішати. При тому Трамп також прагне покінчити із "ланцюговою" міграцією до Америки, яка полягає у возз'єднанні родин та перевезенні у країну батьків, дітей та наречених, натомість сприяти міграції до Америки висококваліфікованих кадрів. Останній пункт, не виключено, може знайти достатньо швидке й практичне втілення для вчених та програмістів, яким, в разі наявності інтересу до міграції у США, варто тримати документи та сертифікати про знання англійської напоготові.

А загалом, вчорашня промова президента Дональда Трампа залишає дивне враження. Президент США, який обіцяв революційні зміни як у внутрішній, так і у зовнішній політиці США, в результаті поводиться як "завгосп", що рахує частки відсотків економічного зростання, а в зовнішню політику взагалі воліє не стромляти носа. Що дужез наочно демонструє, що для реалізації великих планів потрібні не тільки декларації та наміри, а ще й знання, вміння та компетентність.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Світ