"Удар" в Японському морі: Як США відповідають на керченську агресію Росії

У Вашингтоні натякають Путіну, що світ не обмежується Керченською протокою та Азовським морем, і за неадекватну поведінку біля окупованого Криму відповідь може прийти де завгодно

Журналіст відділу «Світ»
"Удар" в Японському морі: Як США відпові…

Учора США, вочевидь, почали свою "комплексну відповідь" на агресію Росії у Керченській протоці. Принаймні, наразі відомо про два її компоненти.

Перший полягав у тому, що американський ракетний есмінець USS McCampbell пройшов у спірних водах Японського моря фактично по межі затоки Петра Великого на півдні Приморського краю Росії.

За словами прес-секретаря Тихоокеанського флоту США Рейчел МакМарр, такі дії з боку США "кидають виклик надмірним морським претензіям Росії" і мають на меті відстояти свободи і права на законне використання моря, яким "користуються Сполучені Штати та інші нації".

Інцидент цей напряму ніби й не пов'язаний із Керченською протокою, але на роль натяку для Москви — точніше, цілих двох натяків — він цілком годиться.

По-перше, представник ВМС США підкреслила, що Вашингтон не визнає претензії Росії на на райони, які набагато перевищують 12 миль від російського узбережжя, гарантованих міжнародним правом. Додавши, що це стосується як Японського моря, так і до інших місць по всьому світу. Себто, США демонстративно відкинули і претензії Кремля на перетворення Азовського моря на "внутрішнє море" Росії.

А окрім того, вчорашня операція "Вільна навігація" стала наочною демонстрацією того, що Росія, звичайно, може контролювати Керченську протоку і "Меотійське болото", як називали колись римляни Азовське море. Але адекватно контролювати своє тихоокеанське узбережжя — хоча б для того, щоб влаштувати шоу з протидією "вторгненню" американського есмінця фактично у бухту Петра Великого, яка є найбільшою якірною стоянкою російського тихоокеанського флоту, Кремль вже не може.

"Ці операції демонструють, що Сполучені Штати будуть літати, плавати і діяти всюди, де це дозволено міжнародним правом", - сказала МакМарр, коментуючи і без того очевидні результати операції. Проблема в тому, що, не виключено, поки що така свобода доступна тільки США.

Другим заходом із "комплексної відповіді" США на російську морську агресію стала підготовка військового корабля до відправки у Чорне море, про яке повідомило CNN з посиланням на джерела в адміністрації. Зокрема, Держдеп, за чутками, розпочав переговори з Туреччиною, дозвіл якої потрібен для проходу корабля через Босфор. При тому переговори можуть стосуватись і не виключно факту проходу через протоку — штука в тому, що згідно з конвенцією Монтре військові кораблі нечорноморських держав у Чорному морі не повинні перебувати більше 21 дня. Для повноцінної місії — термін невеликий, і у Вашингтоні, не виключено, хочуть виторгувати в Анкари його пролонгацію. Плани щодо корабля доволі схожі на реалізацію плану щодо спільного патрулювання кораблів НАТО, України та Грузії в акваторії Чорного моря, про яке говорили в кулуарах останнього саміту НАТО.

А якщо подивитись на ситуацію глобально, Вашингтон свідомо переводить протистояння з Росією з гібридного формату в формат традиційної холодної війни, під час якої морські провокації та сутички без застосування головного калібру були регулярним явищем. Інша річ що Росія, добре контролюючи Керченську протоку, адекватно відповідати в Тихому океані, вочевидь, не здатна.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme