Вибори в Словенії: Чим загрожує Україні другий Орбан

Політичний ландшафт у Словенії після виборів може вийти схожим на італійський: до влади прийде нестійкий союз ультраправих популістів із випадковими союзниками

Журналіст відділу «Світ»
Вибори в Словенії: Чим загрожує Україні…

Минуло трохи більше місяця від того часу, відколи президент Словенії розпустив парламент і призначив позачергові вибори на 3 червня. І зараз, за результатами соціологічних опитувань, прояснилась фінальна передвиборча розстановка політичних сил в цій країні.

Словенська демократична партія, праві консерватори з явним популістським ухилом, веде перед - і може отримати 25,5%.

На друге місце може розраховувати "антисистемна" партія LMS, заснована колишнім коміком Мар'яном Сареком із 14% підтримки, далі йдуть соціал-демократи із 14% підтримки, правляча Сучасна центристська партія із 9%, правоцентристська "Нова Словенія", що може розраховувати на 8,3% голосів, та Партія ліберальних пенсіонерів (так-так, бувають і такі - принаймні, в Словенії) із 8% підтримки.

Для розуміння ситуації: колишній прем'єр-міністр Словенії Янез Янша та його "Демократична партія" - це послідовні імітатори риторики Віктра Орбана. Зі всіма дурницями про "навалу мігрантів", "збереження чистоти Європи" та іншими проявами трохи химерних неоконсервативних, а по суті - право-популістських лозунгів.

На подібному тлі якось і не дивно, що, за даними угорських ЗМІ, близько 100 мільйонів євро були переказані оточенням Віктора Орбана на рахунки дружніх до Словенської демократичної партії ЗМІ.

А сам Янез Янша, до слова, втратив посаду прем'єра у 2013 році через вотум недовіри парламенту - після того як з'ясувалось, що закуплені ним фінські БМП Patria коштували не зовсім стільки, скільки за них було сплачено. Отакий от вийшов патріотизм.

Для створення дієздатної коаліції "демкратам" краще за все поєднати зусилля з Мар'яном Сареком - хоча останній явно не ходить у фанах Янша.

"Поширення страху (серед мігрантів) та залучення прем'єр-міністра сусідньої країни (Орбана) до наших виборів переходить всі червоні лінії, і я та наші члени не бачать себе в такому альянсі", - говорив Сарек.

Але принципи - принципами, а перспективи досяжної влади можуть вплинути на якого завгодно політика. У випадку такого розвитку події у Словенії сформується альянс, як дві краплі води схожий на італійський - де ультраправа "Ліга Півночі" намагається сформувати коаліцію з "позасистемною" партією колишнього коміка.

Логічнішим виглядає союз "демократів" із правоцентристами з "Нової Словенії" - але не факт, що їм вистарчить голосів для бодай якоїсь більшості.

Можливий є також союз Сарека з соціал-демократами і правлячою партією - але він також видається крихким і нестійким.

Як саме будуть розвиватись події в Словенії - наразі невідомо. Але зараз в сухому залишку склалася ситуація, за якої країна, що була традиційним союзником Німеччини і одним з найбільших "єврооптимістів" на континенті, скочується до популізму, антиімігрантської риторики і євроскептицизму. Точнісінько як її західний сусід - Італія. Чи східний - Угорщина.

Масштаб і частота перемог популістських партій у всіх без винятку регіонах Європи наштовхують на думку, що йдеться не про якісь одноразові чи національні відхилення - а про явно виражену тенденцію. Яка неуникно веде до глибокої кризи в ЄС.

Не вдаючись у світоглядні й ідеологічні причини цієї кризи, можна сказати, що у найближчий рік-другий об'єднана Європа буде вимушена боротися за своє виживання, забувши як про геополітичні амбіції щодо поглиблення економічної інтеграції та створення власної армії, так і про допомогу сусідам, серед яких - і Україна.

При тому подальше наростання кризових і відцентрових тенденцій в ЄС може вплинути не тільки на макрофінансову допомогу Україні з боку ЄС, але й на добробут країн, які традиційно є джерелами прибутку для українських трудових мігрантів. Перенаправлення суми до 30 мільярдів євро з допомоги східноєвропейським державам - в першу чергу Польщі - на потреби Італії та Греції, яке планує здійснити Єврокомісія - це тільки перший крок у цьому прикрому процесі, результати якого наразі передбачити неможливо.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme