Вибори в Німеччині: Що треба знати

Право-популістська партія "Альтернатива для Німеччини" за підсумками виборів в Бундестаг має шанс стати третьою політсилою після очолюваного Ангелою Меркель блоку християнських партій і соціал-демократів, що являє собою серйозний виклик нинішньому німецькому істеблішменту

Вибори в Німеччині: Що треба знати…

Права "Альтернатива для Німеччини" після виборів може стати третьою після фаворитів політичною силою в ФРН, повідомляє Depo.ua з посиланням на "Интерфакс".

"Партія" Альтернатива для Німеччини "набирає симпатиків не за ідеологічнимм, програмнимм позиціями, а за протестними. Вважаю, що праві популісти можуть без особливих проблем набрати додатково 2-3% голосів. Не виключаю, що за підсумками виборів вони наберуть до 15%. Вони роблять ставку на те, щоб стати в Бундестазі третьою силою після блоку християнських партій і соціал-демократів ", - заявив керівник Центру німецьких досліджень Інституту Європи РАН, віце-президент товариства "Росія-Німеччина" Владислав Бєлов.

Права альтернатива по-німецьки

Федеральна виборча кампанія правих популістів значною мірою спиралася на той заділ, який "Альтернатива для Німеччини" забезпечила собі на регіональному рівні.

"З 16 федеральних земель ця партія представлена ​​в 13 ландтагах (земельних парламентах). Німецькі політологи і соціологи намагаються з'ясувати, чим і як займається "АДН "на земельному та муніципальному рівнях. Вважаю, що це стане предметом наукових досліджень. В німецькому суспільстві сформувався певний запит на нову політичну силу, яка в змозі кинути виклик сучасному істеблішменту. Праві популісти докладають зусиль, щоб зайняти цю нішу і переконати виборців в тому, що саме вони відповідають таким запитом ", - сказав провідний науковий співробітник Національного інституту досліджень світової економіки і міжнародних відносин ім. Є.М.Примакова, член правління товариства "Росія-Німеччина" Віктор Васильєв.

За оцінкою германіста, "АДН" буде являти собою більш серйозний виклик в разі збереження за підсумком виборів так званої "великої коаліції" за участю блоку християнських партій (Християнсько-демократичного союзу і ідеологічно близької до нього баварської партії Християнсько-соціальний союз) і соціал-демократів .

"Ця партія, в будь-якому випадку, являє виклик нинішньій партійно-політичній системі і істеблішменту. Але в разі нового видання "великої коаліції "ефект від цього виклику може бути сильнішим.

" Альтернатива для Німеччини ", якщо увійде в Бундестаг, а, судячи з опитувань, вона має такий шанс, стане, як мінімум, однією з провідних політичних сил, які постійно критикують зовнішньополітичний і внутрішньополітичний курс Берліна ", - сказав Васильєв.

Як відзначають експерти, інтерес до виборчої кампанії правих популістів пов'язаний з тим, що Німеччина є останньою великою європейською країною, де євроскептики роблять активну спробу увійти у владу. Якщо за підсумками що відбулися в березні в Нідерландах виборів в Генеральні штати (парламент) і червневих виборів до Національних зборів Франції скептики європейської інтеграції з правим ухилом не зайняли переконливі позиції, то щодо "АДН" питання залишається відкритим.

"У партії" Альтернатива для Німеччини" помітно зростає популярність. Зараз це єдина політична сила, яка в останні дні перед виборами "набирала очки ". Є ймовірність, що "АДН" може вийти на третє місце. У цьому плані євроскептики утримують інтригу", - сказала керівник Центру європейських досліджень Російського інституту стратегічних досліджень (РІСД) Людмила Воробйова.

За її оцінкою, якщо "АДН" зможе досягти такого результату, то це серйозно вплине на внутрішньополітичний розклад сил. "У цьому випадку багато розрахунків (по створенню коаліцій) не виправдані", - вважає експерт РІСД.

Варіанти коаліцій

Соціологічні опитування показують, що на виборах в Бундестаг перше місце за голосами дістанеться блоку Меркель, який виступить старшим партнером по формуванню коаліції. В даний час діє федеральний канцлер не виключає три варіанти коаліційного партнерства.

Перший варіант передбачає збереження нині діючої "великої коаліції" за участю ХДС / ХСС і їх традиційних ідейних опонентів соціал-демократів.

Другий варіант отримав символічну назву "Ямайка", і передбачає участь блоку Меркель, вільних демократів і зелених. Така назва з'явилася за підсумками виборів в ландтаг землі Північний Рейн-Вестфалія, що відбулися 14 травня. Там була сформована так звана "чорно-жовто-зелена коаліція". Чорний колір символізує ХДС / ХСС, жовтий - вільних демократів, і зелений, відповідно, екологічну партію.

Третій варіант передбачає коаліційне партнерство блоку християнських партій з вільними демократами.

"У різних варіантах коаліцій є протиріччя між потенційними партнерами. З точки зору СДПН, принаймні, більшості членів правління партії, "велика коаліція" неприйнятна з точки зору подальших перспектив соціал-демократії в Німеччині. Бути молодшим партнером в новій коаліції - це шлях в нікуди, і явний курс на поглиблення кризи ", - сказав Бєлов.

Як зазначив германіст, лідер соціал-демократів Мартін Шульц "акуратно заявив, що якщо Меркель запропонує такий варіант, то партія може його підтримати". У відповідь на критику в зв'язку з готовністю піти на таке партнерство М.Шульц, як вважають експерти, може заперечити, що такий союз є ефективним засобом впливу на федерального канцлера.

Головним призом для молодшого партнера по коаліції, за традицією, є пост віце-канцлера і глави МЗС. І тут, як вважає Бєлов, якщо буде розглядатися варіант "Ямайка", є серйозні проблеми, пов'язані з протиріччями між вільними демократами і зеленими.

"Питання в тому, наскільки зелені будуть готові обговорювати коаліцію з ХДС / ХСС і вільними демократами. Бажання отримати пости в уряді у Оздеміра (Джем Оздемір, німецький політик турецького походження, співголова партії зелених) "товариші" є, але невідомо, як лідер вільних демократів Крістіан Лінднер відреагує на жорстку критику зелених на адресу ВДП ", - сказав германіст.

Вільні демократи протягом значної частини історії Федеративної республіки були традиційним молодшим партнером як для ХДС / ХСС, так і для СДПН. За оцінкою Л. Воробйова, така традиційна зв'язка, на цей раз, є величезною проблемою.

"Судячи з соціологічних опитувань, ХДС / ХСС може набрати 36% голосів. Вільні демократи, щоб стати молодшим коаліційним партнером, повинні набрати 15%. Але ліберали їх навряд чи наберуть", - відзначає експерт.

Разом з тим, можна абсолютно точно позначити, які коаліції, за визначенням, неможливі. "Меркель окреслила тільки дві партії, з якими вона не готова вести переговори -" Альтернатива для Німеччини "і" Ліві ", - сказав Бєлов.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme