Фейковий протест: Чому на Росії "революціонери" воюють за селфі

Декоративний характер російських регіональних виборів якось навдивовижу очевидно поєднався із декоративним характером вчорашніх протестів,які мають майже виключно економічний, а не політичний харакетр

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Фейковий протест: Чому на Росії "революц…

На Росії вдало пройшли місцеві вибори — на тлі успішних масових протестів проти пенсійної реформи. У 22 регіонах обирали місцеву владу — включно з губернаторами. А в 39 російських містах протестували проти пенсійної реформи. Такий от, можна сказати, фестиваль громадянської та політичної активності трапився у сусідній країні.

При тому обидві події російська опозиція визнає якщо й не політичними перемогами — то, принаймні, демонстраціями активної протидії чинній російській владі.

Щодо виборів — то вперше після повернення прямих губернаторських виборів відразу в чотирьох регіонах — у Володимирській області, а також Хакасії й Приморському та Хабаровському краях — кандидати від "Єдиної Росії", за попередніми даними, не переможуть в першому турі. "І на муніципальному рівні, і на інших такі пристрасті киплять! Подекуди ніздря в ніздрю йдуть кандидати, а де-не-де, швидше за все, і другий тур може бути", - прокоментувала свято демократії голова ЦВК Росії Елла Памфілова.

Щодо протестів — то все теж, можна сказати, пройшло непогано. Російські правоохоронці, з метою протидії протестам, закатали в каталажки всіх скільки-небудь помітних фігур із структур Навального — включно з юридичними консультантами — з метою "обезголовити протест". Втім, ці попереджувальні заходи чи то не допомогли, чи то допомогли — але недостатньо. Акції пройшли у більшості запланованих локацій, від Петербургу — до Владивостоку.

Більше того, під час акцій затримали більше тисячі осіб — що, вочевидь, свідчить і про активність опозиціонерів, і про те, що владі вони, напевно, сильно дошкуляють — оскільки доблесні росгвардійці, замість волевиявлятися на виборах, у недільний день були змушені пакувати людей у автозаки.

А загалом, оглядаючись на вчорашні вибори та вчорашні протести, учасники яких захотіли "зіпсувати свято волевиявлення", не полишає відчуття схожості. Схожості між декоративними виборами, які, фактично, нічого не вирішують, і в яких "перемога опозиції" поки що виглядає як необхідність для ставлеників "Єдиної Росії" сходити на другий тур, і протестними акціями російської опозиції. Які ніби й мають всі необхідні елементи — і колони з транспорантами, і міліцейські кордони з автозаками, і лозунги, затриманих та провокаторів з Жириновським на чолі — але полишають по собі явне відчуття несправжності.

Складно одразу сказати, якою саме є причина того відчуття. Чи то той факт, що схожі демонстрації під керівництвом Навального відбуваються вже не перший рік — і без будь-якого видимого результату. Давно перетворившись на "свято адреналіну" і селфі-сесію для тих людей, які би могли брати участь у якійсь реальній протидії чинній російській владі.

Може відчуття несправжності виникає від того, що протестують росіяни проти соціальних наслідків політики свого президента, які нерозривно пов'язані саме з перебуванням конкретно взятої людини на конкретно взятій посаді — але при тому лозунг "Путіна-геть", якщо вірити фотохроніці, трапляється добре якщо в сотого учасника протестних акцій. Всі решту надіються на відновлення колишніх пільг при збереженні колишньої влади.

А ще дуже двояке відчуття залишає той факт, що суть вчорашнього російського протесту — навіть в найрадикальніших його учасників — зводиться не до втраченої ними свободи чи людської гідності, а до забраних пенсій чи роздерибаненого бюджету. Той факт, що Росія живе під правлінням агресивної диктатури, яка коїть військові злочини і вбиває громадян інших держав, усім — чи майже усім — цим жвавим студентам, бадьорим тіткам і добродушним дідусями, здається, не приносить жодного дискомфорту. Їм би долар по 24, іпотеку під 5 відсотків, і на пенсію у п'ятдесят. А зі всім решту Володимир Володимирович розбереться.

Такими, звичайно, є не всі учасники російських протестів. Але таким, на жаль, виглядає обличчя вчорашніх акцій, які російська опозиція чомусь вважає "початком пробудження країни".

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme