Вибори до Конгресу: Чим поразка Трампа загрожує Україні

Втративши повний контроль над законодавчим органом, американський президент буде змушений займатися незвичною для себе справою - пошуками компромісу

Журналіст відділу «Світ»
Вибори до Конгресу: Чим поразка Трампа з…

Підрахунок результатів проміжних виборів до Конгресу США потроху добігає кінця. Станом на 17-00 за Києвом, республіканці зберігають контроль над Сенатом 51 проти 45. Демократи, вперше за десятиліття, переважають у нижній палаті - 220 проти 193.

Цікавою вийшла і ситуація з виборами губернаторів. З одного боку, якщо брати просту кількість переможців — то виграли республіканці 25 проти 22. Але якщо порахувати, скільки людей живе на територіях, які контролюватимуть губернатори від Демократичної партії — то вийде, що виграли радше вони. І взагалі, вчорашні вибори показали разючий контраст між американськими містами (де підтримка демократів була колосальною) та американською глибинкою, де проголосували за Трампа. Втім, все це вже подробиці внутрішньополітичного протистояння, який детальніше розглянуть в найближчі дні вже американські ЗМІ.

За великим рахунком, нічого фатального для республіканців на вчорашніх виборах не трапилося. Вони зберегли контроль над Сенатом і показали такі-сякі результати у Конгресі. Втім, явно втративши контроль над нижньою палатою парламенту, Дональд Трамп опинився у незвичному для себе становищі. Тепер для прийняття законів йому доведеться з демократами домовлятися. Домовлятися з жінками, яких було обрано цього разу рекордну кількість, домовлятись із мусульманами (і мусульманками), латиноамериканцями, відкритими гомосексуалістами. Зі всіма тими, хто представляє американський народ у момент, коли епоха білих чоловіків підійшла до завершення.

При тому позиціонувавши вчорашні вибори як "вотум довіри" до самого себе, Трамп зіткнувся із поразкою (хай навіть і названою ним Великою Перемогою). Що не надто добре вплине на схильного до самолюбування політика.

Теперішній очільник Білого дому в мистецтві пошуку компромісу взагалі не те, щоби перший мастак. А за наявних умов небажання домовлятись із новими конгремиенами і конгресвуменами, від яких залежатиме прийняття будь-якого закону, може довести ситуацію до тимчасової недієздатності американської влади.

Власне, і вплив останніх конгресових виборів на міжнародну політику — в тому числі і пов'язану з Україною. Якщо адміністрація президента США зможе налагодити розмову з новим складом Конгресу — то компроміс між ними цілком можливий. І, наприклад, нові антиросійські санкції, які підтримуються частиною представників обох партій, можуть стати предметом угоди між законодавчою і виконавчою гілками влади.

В іншому разі — сторони будуть надто захоплені внутрішнім протистоянням, аби вести скільки-небудь адекватну зовнішню політику.

Розуміють цей факт, здається, і в Росії, де не поспішають ані сумувати за втратами республіканців, ні радіти перемогам демократів. "Сьогодні там вибори відбулися, із певними результатами, які по-різному можна розглядати. Але це справа внутрішня, американська" - так прокоментував ситуацію російський прем'єр-міністр Дмитро Медвєдєв. Сміливішим від нього виявився речник Путіна Пєсков. "Можна припустити з великою долею певності, зо якихось райдужних перспектив щодо нормалізації американо-російських стосунків на горизонті не спостерігається" - зазначив він. Чому, звичайно, не можна не порадіти. Оскільки американська система стримувань і противаг хоч і допускає короткочасні простої владних механізмів, але, загалом, непогано справляється із несподіванками політичного життя. Навіть такими, як Дональд Трамп.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme